Liseye yeni geçmiş kardeşim için tavsiyeler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

borTaylan

Centipat
Merhaba. Benim kardeşim liseye yeni geçti. 9. sınıf erkek bu arada. Hiçbir arkadaşı yok. Mutsuz, derslerine çalışmaz, oyun oynar, spor yapmaz ve halinden üzülür. 9. sınıfta hiç arkadaşının olmadığını bana söylüyor. Özgüveni yerinde değil dışarı çıkmaya utanıyor hayattan bıkmış durumda ben 9. sınıftayken buna benzer bir olay yaşamadım. 4 5 arkadaşlarla takılıp geçirip bitirmiştik kardeşim için herhangi bir önerileriniz var mı?

Ve eskiden kalma 3 5 arkadaşı var arkadaşları hep onu bekletiyor kötü niyetliler hep eziliyor iyi niyetli düşünüyor ama karşısındaki kişiler onun gibi değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşiniz, kafa yapısını değiştirmeli. Biz ne tavsiye versek boş. Rahatsız olduğu bir durum varsa bundan yakınmak yerine bunu çözmeye çalışmalı. Arkadaşı yoksa, insanlarla bir yolunu bulup kaynaşmaya çalışmalı. Sürekli evde oyun oynamaktan memnun değilse, bir işe part time girip çalışmalı veya bir spora gitmeli veya herhangi bir aktivite yapmalı. Halinden memnun değilse ve sorunlarını çözmeye çalışmıyorsa, sadece halinden yakınıyorsa, sizin yapabileceğiniz hiç bir şey yok.

Abi olarak kardeşine özgüveninin tazeleme konusunda yardım etmek istemeni çok takdir ediyorum. Bence kardeşine sen arkadaşlık et, diğer arkadaşlarının olup olmamasının çok önemli olmadığını ve lise bitince bir çoğuyla bir daha görüşmeyeceğini anlat. Kendini geliştirip gelecek için çabalamalı lisede. Evden çıkar, gezdir. Spor yapmasına teşvik et. Sonrası zaten kardeşinde bitiyor. Kendisi çabalamalı.

Merhaba. Benim kardeşim liseye yeni geçti. 9. sınıf erkek bu arada. Hiçbir arkadaşı yok. Mutsuz, derslerine çalışmaz, oyun oynar, spor yapmaz ve halinden üzülür. 9. sınıfta hiç arkadaşının olmadığını bana söylüyor. Özgüveni yerinde değil dışarı çıkmaya utanıyor hayattan bıkmış durumda ben 9. sınıftayken buna benzer bir olay yaşamadım. 4 5 arkadaşlarla takılıp geçirip bitirmiştik kardeşim için herhangi bir önerileriniz var mı?

Ve eskiden kalma 3 5 arkadaşı var arkadaşları hep onu bekletiyor kötü niyetliler hep eziliyor iyi niyetli düşünüyor ama karşısındaki kişiler onun gibi değil.

Hocam birincisi hiç kimse 3-5 kişi kızlı erkekli her cuma starbucksa gidip partiboy takılmak zorunda değil lisede. Bunu söylemeniz lazım kardeşinize. Zaten 1000 kişilik yer. İllaki 4 yılda bulur 1-2 adam. Akışına bıraksın. Ben de hazırlık okuduğumdan 9'um ve lisede yalnızım diye pek kafama takmıyorum. Lise ile ortaokul farkı resmen ilkokul ortaokul farkı gibi. Farklı diyorsun ama bir bakıyorsun hiçbir farkı yok. Bunu anlamak lazım.

Yapabileceği pek bir şey yok ben de 9'da arkadaş bulamamıştım, bulmuştum da arkadaş grubunu beğenmeyip kendimi uzaklaştırmıştım. 10. sınıfta gerçekten kafa dengi güzel arkadaşlar edindim. Akışına bıraksın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı