Çözüldü LocalHost'tan çekilmesi gereken veriler sunucu tarafında nasıl çalıştırılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BreaKSooN05

Kilopat
Şu anda JSON kullanarak minik bir uygulama yaptım.

1667668756806.png

Verileri localhosttan çekiyorum. Bunu da terminal ile çalıştırıyorum.
Yaptığım uygulamayı Netlify'a yükledim ancak localhost aktif olmadığı için çalışmıyor. Bilgisayarda JSON'u aktif edersem Netlify'da çıktı alıyorum ancak telefonda veya başka cihazlarda bu çıktı sağlanamıyor.

1667668966027.png

Bende ki çıktı bu şekilde ancak sizde bu gözükmeyecek.
Projem: React App

Çözüm
Temel sorun şu. Json-server aslında sizin localhost'unuzda çalışan ayrı bir server uygulaması. İnternete yüklediğinizde ise bu sunucu yok, sadece react uygulaması çalışıyor. Ya json-server'ı internette bir sunucuda çalıştırmak ya da bu json dosyasına farklı bir şekilde erişip react tarafında ona göre okumak gerek.

Movies.json public klasörüne alınıp oradan okunmaya çalışılabilir.

Düzenleme: Kodu biraz daha inceledim de sadece okuma işlemi değil silme, ekleme de yapıyorsunuz. Bu durumda public klasörüne almak işe yaramayacaktır çünkü o sadece json dosyasını olduğu gibi okumanızı sağlar.

Test için railway.app üzerinde JSON-server çalıştırmayı denedim oldu :D, şurada görebilirsiniz:

Bu URL'yi artık React uygulamanızda kullanabilirsiniz. Çalıştığını görmek için de Cloudflare Pages'a yükledim React uygulamasını:

Json-server'ı railway.app'da çalıştırmak için şöyle yaptım.

Öncelikle yeni bir boş klasör açtım JSON-server-movies diye.

movies.json dosyasını buraya kopyaladım.

Ardından CMD'den npm init -y komutu ile boş bir Node.js projesi oluşturdum

npm i json-server komutu ile bu proje JSON-server'ı bu yeni projeye dahil ettim.

Sonra kendi github reposundaki örnek kodu buraya uyarladım. Kendi linki şu:

Aynı klasörde server.js dosyası oluşturup json-server kodunu yazdım:
JavaScript:
const jsonServer = require('json-server')
const server = jsonServer.create()
const router = jsonServer.router('movies.json')
const middlewares = jsonServer.defaults()

const PORT = process.env.PORT || 3002;

server.use(middlewares)
server.use(router)
server.listen(PORT, () => {
  console.log('JSON Server is running on PORT ' + PORT)
})

Bu temel olarak json-server movies.json komutunun kod haline çevrilmiş hali. PORT değişkenini dışardan alıyor. railway.app için bu gerekli, portu kendi belirliyor.

Son olarak railway.app'ın hangi dosyayı çalıştıracağını package.json'da belirlemek gerekiyor. package.json'a da "start": "node server.js" satırını ekledim. package.json şöyle olmuş oldu:

Kod:
{
  "name": "json-server-movies",
  "version": "1.0.0",
  "description": "",
  "main": "index.js",
  "scripts": {
    "test": "echo \"Error: no test specified\" && exit 1",
    "start": "node server.js"
  },
  "keywords": [],
  "author": "",
  "license": "ISC",
  "dependencies": {
    "json-server": "^0.17.1"
  }
}

Artık backendimiz hazır :D . denemek için npm start diyerek test edebiliriz. Yine localhost:3002 üzerinde çalışacaktır.

Artık bunu github'a yükleyip railway.app'a bağlayabiliyoruz. Railway'de proje oluştururken zaten hangi github reposu diye soruyor. Yüklediğimiz repoyu seçip devam ediyoruz. İşlem tamamlanınca settings kısmından generate domain dediğimizde bize backend api linkini veriyor.
localhost:3002'de çalışan sunucuyu internette bir yerde çalıştırmanız lazım. Onun da kodunu atarsanız inceleyebiliriz. Şu an Github'ta sadece react kodu görünüyor. Çoğu react dersinde backend express ile yazlıyor. Express sunucusu ise railway.app üzerinde test için ücretsiz yayınlayabilirsiniz. railway üzerinde proje açarken Github reposunu seçmeniz yeterli.

Düzenleme: Pardon movies'i api klasöründen çekiyormuş şimdi fark ettim.

Localhost: 3002'de çalışan sunucuyu internette bir yerde çalıştırmanız lazım. Onun da kodunu atarsanız inceleyebiliriz. Şu an GitHub'ta sadece React kodu görünüyor. Çoğu React dersinde backend Express ile yazlıyor. Express sunucusu ise railway. App üzerinde test için ücretsiz yayınlayabilirsiniz. Railway üzerinde proje açarken GitHub reposunu seçmeniz yeterli.

1667671665437.png

JSON dosyam bu. Başlatırken Terminal'e bunu giriyorum.

JSON-server --Watch src/api/movies.json -p 3002

Eki Görüntüle 1563893

JSON dosyam bu. Başlatırken Terminal'e bunu giriyorum.

JSON-server --Watch src/api/movies.json -p 3002

ROSER137 dediği gibi bu serveri hostlamanız gerek ya da üsste belirttiğim gibi bunlar static olduğu için bir JS dosyasına atıp exportlayabilir ya da otomatik endpoint (kolaylık olsun diye dedim) olusturan bir Database'e verileri atıp oradan çekebilirsiniz.

Temel sorun şu. Json-server aslında sizin localhost'unuzda çalışan ayrı bir server uygulaması. İnternete yüklediğinizde ise bu sunucu yok, sadece react uygulaması çalışıyor. Ya json-server'ı internette bir sunucuda çalıştırmak ya da bu json dosyasına farklı bir şekilde erişip react tarafında ona göre okumak gerek.

Movies.json public klasörüne alınıp oradan okunmaya çalışılabilir.

Düzenleme: Kodu biraz daha inceledim de sadece okuma işlemi değil silme, ekleme de yapıyorsunuz. Bu durumda public klasörüne almak işe yaramayacaktır çünkü o sadece json dosyasını olduğu gibi okumanızı sağlar.

Test için railway.app üzerinde JSON-server çalıştırmayı denedim oldu :D, şurada görebilirsiniz:

Bu URL'yi artık React uygulamanızda kullanabilirsiniz. Çalıştığını görmek için de Cloudflare Pages'a yükledim React uygulamasını:

Json-server'ı railway.app'da çalıştırmak için şöyle yaptım.

movies.json dosyasını buraya kopyaladım.

npm i json-server komutu ile bu proje JSON-server'ı bu yeni projeye dahil ettim.

Sonra kendi github reposundaki örnek kodu buraya uyarladım. Kendi linki şu:

Aynı klasörde server.js dosyası oluşturup json-server kodunu yazdım:
JavaScript:

server.use(middlewares)
server.use(router)
})

Bu temel olarak json-server movies.json komutunun kod haline çevrilmiş hali. PORT değişkenini dışardan alıyor. railway.app için bu gerekli, portu kendi belirliyor.

Son olarak railway.app'ın hangi dosyayı çalıştıracağını package.json'da belirlemek gerekiyor. package.json'a da "start": "node server.js" satırını ekledim. package.json şöyle olmuş oldu:

Kod:
{
  },
  }
}

Artık backendimiz hazır :D . denemek için npm start diyerek test edebiliriz. Yine localhost:3002 üzerinde çalışacaktır.

Artık bunu github'a yükleyip railway.app'a bağlayabiliyoruz. Railway'de proje oluştururken zaten hangi github reposu diye soruyor. Yüklediğimiz repoyu seçip devam ediyoruz. İşlem tamamlanınca settings kısmından generate domain dediğimizde bize backend api linkini veriyor.

Son düzenleme:
Çözüm
React değilde Next kullanabilirsin. SSR olduğu için json da istediğin gibi değişiklik yapabilirsin.
Bana sorarsan express ile basic bir server oluştur. JSON dosyanı içerisine at oradan fetch yap. Hem ileride json değilde gerçek db ile çalışmaya başladığında client kodların etkilenmez.

Bu örneği next'e uyarlamak biraz zor değil mi? Json-server'a göre yazılmış. Backend komple kodu yok şu an. Backend tek bir json dosyasından ibaret. Next'e uyarlamaya çalışsak daha da karışacak next içine backend kodu yazmak gerecek.

Keşke json-server'ı webte çalıştırmanın daha kolay bir yolu olsaydı.

Temel sorun şu. JSON-server aslında sizin localhost'unuzda çalışan ayrı bir server uygulaması. İnternete yüklediğinizde ise bu sunucu yok, sadece React uygulaması çalışıyor. Ya JSON-server'ı internette bir sunucuda çalıştırmak ya da bu JSON dosyasına farklı bir şekilde erişip React tarafında ona göre okumak gerek.

Movies. JSON public klasörüne alınıp oradan okunmaya çalışılabilir.

Düzenleme: Kodu biraz daha inceledim de sadece okuma işlemi değil silme, ekleme de yapıyorsunuz. Bu durumda public klasörüne almak işe yaramayacaktır çünkü o sadece JSON dosyasını olduğu gibi okumanızı sağlar.

Test için railway. App üzerinde JSON-server çalıştırmayı denedim oldu :D, şurada görebilirsiniz:

JSON-server'ı railway. App'da çalıştırmak için şöyle yaptım.

Movies. JSON dosyasını buraya kopyaladım.

Sonra kendi GitHub reposundaki örnek kodu buraya uyarladım. Kendi linki şu:

Aynı klasörde server.js dosyası oluşturup JSON-server kodunu yazdım:
JavaScript:

server.use(middlewares)
server.use(router)
})

Bu temel olarak json-server movies.json komutunun kod haline çevrilmiş hali. PORT değişkenini dışarıdan alıyor. Railway. App için bu gerekli, portu kendi belirliyor.

Son olarak railway. App'ın hangi dosyayı çalıştıracağını package. JSON'da belirlemek gerekiyor. Package. JSON'a da "start": "node server.js" satırını ekledim. Package. JSON şöyle olmuş oldu:

Kod:
{
 },
 }
}

Artık backendimiz hazır :D. Denemek için NPM start diyerek test edebiliriz. Yine localhost: 3002 üzerinde çalışacaktır.

Artık bunu GitHub'a yükleyip railway. App'a bağlayabiliyoruz. Railway'de proje oluştururken zaten hangi GitHub reposu diye soruyor. Yüklediğimiz repoyu seçip devam ediyoruz. İşlem tamamlanınca settings kısmından generate domain dediğimizde bize backend API linkini veriyor.

Hocam çok teşekkür ederim anlamak için 2 defa okumam gerekti şimdi uygulamaya çalışacağım.

Bu örneği next'e uyarlamak biraz zor değil mi? Json-server'a göre yazılmış. Backend komple kodu yok şu an. Backend tek bir json dosyasından ibaret. Next'e uyarlamaya çalışsak daha da karışacak next içine backend kodu yazmak gerecek.

Keşke json-server'ı webte çalıştırmanın daha kolay bir yolu olsaydı.
Evet biraz uğraşır çünkü genel geliştirmesi fetch üzerine kurulmuş. Ama bu projede yapılan işlemler için Next veya Remix kullanmak çok mantıklı olabilirmiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı