İnceleme Logitech F310 Gamepad

Merhaba arkadaşlar. 3-4 aydır F310 gamepad kullanmaktayım. Daha önce farklı 3-4 popüler gamepad daha kullandım. Yazıda F310'u açıkladıktan sonra diğerleriyle karşılaştıracağım. Kendim güzel fotoğraf çekemediğim için internetten aldım. Gerçeğiyle birebir aynı.

Özellikle eksilerini anlatmaya çalışacağım.

Ergonomi:

•Ellerim büyük olmasına rağmen herhangi bir rahatsızlık duymadım. Güzel bir tutuşu var. Klasik PS gamepadleri gibi tuş yerleşimine sahip.

images (5).jpeg

•Fotoğrafta da göründüğü gibi tetik tuşlarının hemen arkasında bir boşluk var. Orta parmağınız oraya geliyor ve R1-R2 tuşlarını tek parmakla kullanıyorsunuz. Orta parmakla da kullanmak mümkün ama o zaman rahatsız bir tutuş oluyor. Orijinal Xbox veya PS gamepadlerinden geçince alışmak zaman alıyor fakat alıştıktan sonra problem olmuyor.

images (6).jpeg

•Resimde de gördüğünüz gibi tetik tuşlarının boyutları biraz küçük. İşaret parmağımın 1 boğumunu kaplayamıyor bile. İlk başlarda uzun kullanımlarda rahatsız etti fakat zamanla alıştım.

Hassasiyet:

•Analog tuşları çok hassas değil. Savaş oyunlarını bu gamepad ile oynarsanız belli seviyeye kadar anca taşır.

• Tetik tuşları analog tuşlarına göre daha hassas fakat ilk aldığınızda çok sert oluyor. Şu anda da çok yumuşadığını düşünmüyorum. Benim hoşuma gitti fakat herkes beğenmeyebilir.

Araba oyunlarında neredeyse orijinal Xbox gamepadi kadar ayrıntılı gaz verebildiğini düşünüyorum. F310 %0-25 aralığında güzel performans vermedi.

Ses:

•Geldik en can alıcı noktaya. Gamepadin sağ tarafında yer alan AXBY tuşları çok gürültülü çalışıyor. O tuşlara basarken pat pat plastik sesini çok net duyuyorsunuz.

Ok tuşları bu kadar gürültülü değil fakat yine bir ses var. Rahatsız edici düzeyde olduğunu düşünmüyorum.

Genel değerlendirme:

Sizi genel olarak üzmeyeceğini belirtmeliyim. Bu bütçedeki diğer gamepadlerden her yönde önde olduğunu düşünmekteyim.

Yarış ve açık dünya oyunlarında beni üzmedi. Şu ana kadar popüler birçok oyunda test ettim. RDR2, Dying Light 2, FH5... FPS oyunları PC'de zaten gamepadle çok zor oluyor, bu gamepad ile oynanmamalı.

Şu anda en ucuz 428TL. Maalesef bu fiyata değiyor fakat maksimum 300-350 bandını hak ettiğini düşünüyorum.

Artıları:
Fiyatı diğerlerine göre daha ucuz.
Sağlam bir ürün.

Eksileri:
Kaygan bir malzemesi var.
Tetik tuşu çok küçük.
AXBY tuşları gürültülü.
Titreşim yok.(Ben zaten kullanmıyorum.)

Birkaç gamepad ile karşılaştırma:

•XBOX 9. nesil:

Evet, bu 2 gamepad arasında 1000TL üstü fiyat farkı var ama yine de F310 ne kadar yaklaşabilmiş söyleyebilirim.

Tetik tuşlarında beklemediğim seviyede yakınlık var. Biraz hassasiyet farkı var. Tetik tasarımı yüzünden F310 çok geri düşüyor. Biraz daha geniş yapsalar çok daha güzel olurdu.

Analoglar karşılaştırılamaz bile. Normal bir şey, fiyat farkı çok.

Genel rahatlıkta F310'un tuş yerleşimine daha alışkın olsam da XBOX çok daha önde. XBOX'ta sanki elimde tahta parçası tutar gibi rahattım. F310 bu konuda geriye düşüyor.

Ses konusunda da XBOX doğal olarak önde.

•DS3 ve DS4:

Bu 2 gamepadin birbirine benzer olduğunu düşündüğümden ikisini aynı karşılaştırmaya alacağım.

Genel hassasiyet konusunda PS daha iyi durumda. Zaten fiyatları da daha yüksek. Tetik tuşlarında F310'un neredeyse aynı olduğunu söyleyebilirim.

Rahatlık açısından baktığımızda tuş yerleşimleri aynı olmasına rağmen PS daha önde. Sebebi ise yazının en üstündeki ilk fotoğrafta gözüken tetik tuşlarının arkasındaki boşluk. PS gamepadleri ile R1-R2, L1-L2 tuşarına çok rahat aynı anda basabilmeme rağmen F310 bu ayrıcalığı tanımıyor.

•Benzer fiyattaki dandik marka veya çakma gamepadler:

Burada F310 tek şey hariç her şeyde daha önde. Bazı gamepadler XBOX ve PS tasarımını direk kopyaladığından onlar daha rahat oluyor ama malzeme kalitesi, hassasiyet gibi faktörlerde F310 önde.

Evet arkadaşlar yazım bu kadardı. Profosyonel değil ama kendi fikirlerimden oluşan bir yazı.

Yazı hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Özellikle XBOX ile karşılaştırma konusunda ekstra bilgi isterseniz söyleyebilirim çünkü şu anda ikisine de sahibim.

Altta “change” yazan kısımda üç tire üst üste kolda karşılığı nedir? Aynı gamepad bende de var.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    154,3 KB · Görüntüleme: 22
Ben bunun kablosuz versiyonu F710 kullanıyorum ve hiç memnun değilim. En önemli sebebi rahat değil. Tetik tuşları çok sert uzun kullanımda aşırı yoruyor. En büyük artısıda Xinput bir gamepad olması. Yani bilgisayara takınca otomatik Xbox kolu olarak algılıyor ve ayar yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

Altta “change” yazan kısımda üç tire üst üste kolda karşılığı nedir? Aynı gamepad bende de var.
start tuşu ortadaki

1 seneye yakındır kullanıyorum.
Bildiğim kadarıyla gamepadlarde 3D eksen diye bir nane var, bu FPS oyunları için lazım.
F310'da bu yok ama, bu yüzden FPS oyunlarını rahat oynayamazsınız. (Bilgi kesin değil, nereden bildiğini bile bilmiyorum. )

Ben Assetto Corsa için almıştım, 10 numara fiyatına göre. Hassas gayet tüm analoglar. Lakin benim sağ pedal oynuyor biraz, sola doğru sıkıştırınca düzeliyor.

Ride 2, Ride 3, Assetto Corsa, BeamNG, Dirt Rally 2.0 hepsini oynadım. Simülasyon oyunları için fazla para harcayamayacak insanlar için ideal.

Geri
Yukarı