Logitech G300S Mouse Rapor Hızı

Kullanıcı1132

Hectopat
Daha fazla  
Geçenlerde G300S mouse aldım bu Logitech Software programında "Rapor Hızı" gözüküyor o ne işe yariyor bir türlü çözemedim, yardımcı olabilir misiniz?

125, 250, 500, 1000 seçenekleri var ne işe yaradıgını çözemedim. Hangi ayara alsam bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz garip gelebilir ama denemelerim sonucu raporlama hızının işlemci yüküne büyük etkisi olduğunu fark ettim. Üst seviye işlemciniz varsa çok fark etmeyebilirsiniz ama ekran kartı ve işlemciniz tam dengeli bir konumda duruyorsa raporlama hızını 1000 yaptığınızda oyunda takılmalar ya da droplar olabiliyor. Hatta far cry gibi raw input desteği olmayan oyunlarda berbat bir aim hassaslığı ile karşılaşabiliyorsunuz.

Kısacası 1000 her zaman iyidir diye bir şey yok bence, test edip kendiniz karar verin. Eğer paint uygulamasını açıp bir çapraz çizgi çekerseniz 1000 değerinde daha çok tırtık olduğunu görürsünüz.

-Biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse; o 125, 250, 500, 1000 değerleri Hz (Hertz) cinsinden değerlerdir. Hertz'in anlamı ise 1 saniyede akan verinin miktarıdır. Türkçeye ''Raporlama'' olarak (bence güzel bir çeviri) geçmiştir.
Bu durumda 125Hz = saniyede 125 raporlamaya denk gelir ve her saniye 1000ms'den oluşur. Öyleyse 8ms'de 1 rapor gönderilir. Fare raporlarda bulunduğu koordinatı falan, yani fare işlemlerini işlemciye yollar.
-Bir de tıklama tepki süresi vardır. Mevzu raporun, yolu kaç ms'de aldığını gösterir.

Hz değeri arttıkça işlemciye daha fazla raporlama yapılacağı için yük artar. Fare raporlama hızı artınca farede takılma veya atlama görülebilir. Her kullanıcı kendi fare raporlama hızını kullanabildiği en yüksek Hz değerinde kullanmalıdır.

Biraz garip gelebilir ama denemelerim sonucu raporlama hızının işlemci yüküne büyük etkisi olduğunu fark ettim. Üst seviye işlemciniz varsa çok fark etmeyebilirsiniz ama ekran kartı ve işlemciniz tam dengeli bir konumda duruyorsa raporlama hızını 1000 yaptığınızda oyunda takılmalar ya da droplar olabiliyor. Hatta far cry gibi raw input desteği olmayan oyunlarda berbat bir aim hassaslığı ile karşılaşabiliyorsunuz.

Kısacası 1000 her zaman iyidir diye bir şey yok bence, test edip kendiniz karar verin. Eğer paint uygulamasını açıp bir çapraz çizgi çekerseniz 1000 değerinde daha çok tırtık olduğunu görürsünüz.

Ben raporlama ayarı 1000 yapıp paintte kalın bir çizgi çizmeye çalıştım ve gerçekten de fareyi elimle mümkün olduğunca hızlı hareket ettirdiğim zaman çizginin takılarak hareket ettiğini gözlemledim. Benim bilgisayarımın performansına göre seçebileceğim en yüksek rapor hızı 500. Bu hız ile fareyi mümkün olduğunca hızlı hareket ettirerek hiç takılmadan çizgi çizebiliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı