Logitech G900 vs G502 İncelemesi

Herkese merhaba, oyuncu ekipmanlarında özellikle de oyuncu faresinde benim gibi Logitech tercih edenlerin veya etmeyi planların işine yarayacağını düşündüğüm bir süredir kullanmakta olduğum iki fare yani G900 ve G502'ye biraz daha yakından bakmanızı istedim.

Öncelikle Logitech'in doğrudan hedef kitlesinin oyuncular olduğu Logitech G alt markasının iki üst düzey faresinden G502 Proteus Spectrum uzun süredir ve G900 Chaos Spectrum'u da bir süredir kullanmaktayım. G502'yi Gameekstra Kadıköy mağazasından deneyip beğenerek 299.00 TL bir fiyata almıştım, G900'ü ise 502 öncesinden beri istiyordum ve yüksek fiyatından dolayı alamamıştım ancak geçtiğimiz ay paketi açılmamış bir şekilde 340 TL gibi güzel bir fiyata Let.go'da bulunca kaçırmak istemedim ve satın aldım.

Ortak Özellikler

Sensör ve Yazılım

Öncelikle G502 ve G900'ün en büyük ortak yönlerinden bahsedersek her iki fare de PMW3366 optik algılayıcıyı kullanmakta ve 200-12.000 DPI aralığı sunmakta. Logitech Gaming Software ile fareler 200-12.000 DPI arasında değişen 5 farklı ayardan seçim yapılabilir ve oyun sırasında fareler üzerinden bu 5 ayar arasında geçiş yapılabilir.

Logitech Gaming Software demişken destekleyen tüm Logitech ekipmanlarınız yazılım altında toplanıyor. G900'ün şarj durumu ise yine yazılım üzerinden doğru bir şekilde takip edilebiliyor, şarj durumu %30'un altına düştüğünde Logitech Gaming Software ekranınıza bildirim yolluyor.

Türkçe ve basit bir arayüze sahip olan Logitech Gaming Software ile makrolarınızı kolayca ayarlayabilirsiniz ayrıca G502'nin dahili hafızasına 3 profil, G900'ün dahili hafızasına ise 5 profil kaydedebilir ve farenizi başka bilgisayarlarda da ayarladığınız ayarlarda kullanabilirsiniz.

20171104_015705[344].jpg

20171104_014643[353].jpg

20171104_014658[354].jpg

20171104_014714[355].jpg

Aydınlatma
G502 Proteus Spectrum ve G900 Chaos Spectrum ikisi de günümüz oyuncu ekipmanlarının artık olmazsa olmazı olmuş RGB aydınlatmaya sahip bize ayarlanabilir 16,8 milyon renk sunuyor. (Burada ufak bir detay var G502 Proteus Core sadece mavi aydınlatmaya sahip.) Yine Logitech Gaming Software kullanarak RGB aydınlatmayı kişiselleştirebilir, kapayabilir ve diğer RGB Logitech ekipmanlarınızla senkronize edebilirsiniz.

Tuş Sayısı ve Kaydırma Tekeri
Her ikisi fare de 11 adet programlanabilir tuş sunuyor ancak bu tuşların dizilimleri ve kullanım kolaylıkları birbirlerinden neredeyse tamamen farklı bir yapıya sahip. Kaydırma tekerleri ise her iki farede de tamamen benzer yapıya sahip(G900 sadece hafifletilmiş) tıklatmalı ve yüksek hızda kaydırma modlarına sahip ayrıca tekeri sağ ve sola kaydırarak da tuş olarak kullanılabiliyor.

Malzeme Kalitesi
Her iki fare de örgülü kaliteli bir kabloya sahip. Farelerin gövdesinde genel olarak mat yüzey kullanılmış bu terlemeyi azaltıyor ve kavramayı kolaylaştırıyor.

20171104_015612[345].jpg

Farkları ve Artılar/Eksiler

Tasarım
G502 tam bir sağ el faresiyken G900 ise simetrik yapısıyla her iki el kullanıma uygun bir yapıya sahip. G502'de FPS oyunlarında çok kullanışlı bir nişan tuşuna sahip ayrıca MOBA oyuncuları için de farenin sol yanında toplam 5 tane G tuşu olması G900'e göre daha avantajlı(G900'de solda 2 adet G tuşu var), G900'de en büyük eksiklerden biri bence baş parmak altında nişan tuşuyla aynı işlevi görecek bir tuş bulunmaması. G900'da fark yaratan şey ise farenin her iki yanında da sökülüp takılabilen ikişer adet tuş mevcut ve tabi ki bu tuşlara da makro atanabiliyor.

Her iki fare de ne çok büyük ne de çok küçük, bence ideal orta boyutlarda iki fare denilebilir tabi bir elektronik mağazasında bizzat deneyimlemek lazım benim ellerim biraz büyük ve ikisini de konforlu kullanıyorum.

20171104_015540[347].jpg

20171104_015508[346].jpg

Kişiselleştirme
G502'de farenin ağırlığını arttırmak için her biri 3.6 gram 5 adet ağırlık bulunmakta, G900 ise 107 gram sabit ağırlığa sahip ağırlık ayarı yok.

G900'de daha önce bahsettiğim gibi iki yanında da ikişer adet takıp çıkabilen ekstra tuşlar var, toplam 4 adet tuşu aynı anda kullanabilir(ki kullanışlı olmuyor) ya da sağ el/sol el için sadece ikisini ekleyebilirsiniz.

20171104_020056[343].jpg

20171104_020225[342].jpg

Kablolu/Kablosuz
G900'ü G502'den gerçek anlamda ayıran en büyük farkı kablosuz bir oyuncu faresi olması, G900 kablolu veya kablosuz kullanımda size 1.000 Hz (1 MS) bildirim hızı veriyor yani kablosuz kullanımda bir kablolu oyuncu faresi performansı alıyorsunuz. G900 gerçekten de size kablosuz olmanın verdiği rahatlığı sunarken kesinlikle oyun deneyiminden taviz vermeme sözünü tutuyor. G900 şarj sırasında kablo ile kullanıma devam etme fırsatı veriyor, yani isterseniz kablolu da kullanabilirsiniz.

Kutu
G502 Proteus Spectrum'un kutusu yeterli derecede iyi şık ve sade ama açıkçası daha iyi olabilirmiş diyorsunuz. G900 Chaos Spectrum'un kutusu ise daha ilk andan itibaren sizi en üst düzey ekipman aldığınıza ikna ediyor bence oldukça başarılı ve kaliteli bir kutu sunmuş Logitech.

20171104_015250[352].jpg

20171104_020403[341].jpg

20171104_020445[340].jpg

Sonuç
G502 sağ el faresi olduğu için G900'e göre uzun kullanımda elinizde daha fazla konfor sağlayacaktır, sol yandaki G tuşlarının da G900'e göre fazla olması MOBA oynayanları daha çok tatmin edecektir. G502 tabiki fiyat olarak çok daha ulaşılabilir ve kalite olarak da G900 ile eş değerde olduğu için tercih edilebilir.

G900 kablosuz gerçek oyuncu faresi isteyenler için biçilmiş kaftan, gerçekten onunla oyun oynamanın ve kablosuzluğun verdiği keyif başka. Yine de fiyat olarak sıfırının ülkemiz şartlarında lüks olduğunu düşünüyorum en büyük eksi yönü fiyatı ama yine de tavsiye eder misiniz derseniz ederim.

Güncel mouse her zaman daha iyidir :) G900 çok uç bir ürün bence Logitech daha alt ürünü olan G403'de olduğu gibi hem kablolu hemde kablosuz versiyonunu yaparak sol el kullanıcısı olup da sağ tarafta makro tuşu olmasını istemeyen kullanıcılara hitap edebilirmis sanki. Bu arada karşılaştırma için ayrıca teşekkür ederiz bu tarz incelemeler normal incelemelerden daha faydalı olduğu kanaatindeyim :)

Bende Logitech G502 kullaniyorum. İncelemenize ek olarak benim mousemde sadece mavi renk degil RGB led var. Kaydirma tekerlegi ise hem sag hem sola giderek ayri bir tus gorevi goruyor. Ayrica altinda bulunan bir butona basinca hizli kaydirma moduna geciyor. Sanirim bir incelemesinide sizden kopya çekerek ben yapacağım.

Bende Logitech G502 kullaniyorum. İncelemenize ek olarak benim mousemde sadece mavi renk degil RGB led var. Kaydirma tekerlegi ise hem sag hem sola giderek ayri bir tus gorevi goruyor. Ayrica altinda bulunan bir butona basinca hizli kaydirma moduna geciyor. Sanirim bir incelemesinide sizden kopya çekerek ben yapacağım.
Sendeki G502 Proteus Core mavi ışıklı ve alttaki kapağı da mavi. İncelemeyi bekliyorum. (y)

Sizin kullandiginiz eski modeli de kullanmistim ben. Gecen aylarda yeni modeli aldim. Karsilastirma yapabilirim. Bu inceleme bana ornek oldu. Konu acinca sizi etiketlerim. ;)
Ben senin mesajını yanlış okumuşum, senin kullandığını sadece mavi led anlamışım. Bendeki de sadece mavi olanı değil G502 Proteus Spectrum RGB olanı.(Fotoğraflarda kutusunu ve alt kapağını görebilirsin)

Ben senin mesajını yanlış okumuşum, senin kullandığını sadece mavi led anlamışım. Bendeki de sadece mavi olanı değil G502 Proteus Spectrum RGB olanı.(Fotoğraflarda kutusunu ve alt kapağını görebilirsin)
Bizim fareler neden farklı o zaman?

Bende sizin mesajınızı yanlış okumuşum. Siz eski model tek renk demişsiniz, ben sizin fare tek renk sandım :D :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı