Logitech S220 2+1 Ses Sistemimi Stereo Ses + Bass Olarak Kullanamıyorum

ofpistan

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci -
Sorunumun özeti: Ses sistemimden stereo ses ve bass'ı aynı anda alamıyorum.

Bu haftanın başında yeni bilgisayar parçalarıma kavuştum ve heyecanla Corsair 400R kasamda ASUS M5A97 EVO r2.0 AMD tabanlı anakartıma topladım yeni bilgisayarımı (Recep abinin videolarının çok büyük yardımı oldu) :)
Herşey yolunda sistemim canavar gibi çalışıyor, hevesimi kaçıran tek şey düşük bütçe ayırdığım ses sistemi oldu :)

Başlıkta belirttiğim gibi, anakartın hangi ses portlarına bağlarsam bağlayayım stereo + bass alamıyorum. Asus'un sitesinden güncel realtek sürücüsünü de indirdim . Şöyle resimli örnekle derdimi açıklayayım;
Logitech S220 den çıkan 3 kablo var. Bu 3 kablo da subwoofer'dan geliyor yeşil kırmızı ve siyah ve anakartımın ses giriş yuvaları bu şekilde;

70ocIsq.jpg

Eğer renklerine göre takarsam, yeşili yeşile, kırmızıyı kırmızaya ve siyahı siyaha sadece bass yanında çok boğuk ve kısık bir şekilde müzik sesi alabiliyorum ve gelen ses mono oluyor.
Bu durumda yeşil ve siyah kablonun olması gereken yeri değiştirip yeşili siyaha, siyahı yeşile takarsam ve realtek programı arayüzünden taktığımın headphones olduğunu işaretlersem stereo normal 1+1 sesi alabiliyorum.
Diğer portlarıda denedim ama değişen bir şey olmadı. İşin ilginci güncel realtek sürücüsünde 2.1 ses sistemi gözükmüyor, bende 5.1 gibi gösterip elimde olanların (side speakers, subwoofer) yanına tik koyarak denedim yine istediğim sonucu alamadım. :confused:

Realtek ses sürücüsü arayüzü bu şekilde;

7OdV6s4.jpg

- - - Güncellendi - - -

Bir yardımı olur mu bilmiyorum, az önce kulaklığımı logitech'in kumanda olarak verdiği aparattaki kulaklık girişine taktım fakat ses alamadım. Sonra kasanın önündeki kulaklık girişine taktım ve realtek arayüzünde bir sürü ses sistemi seçeneği sıralandı ve headphones seçerken daha kulaklığıma ses geldi. Sanki asıl birincil ses portu öndeymiş gibi. :confused:

Son düzenleyen: Moderatör:
İkinci BilgisayarKurdu vakası. Gençler siz kullandığınız ses sistemlerini ve ses sistemlerinin çalışma mantığını bilmeden mi alıyorsunuz?

İşin ilginci güncel realtek sürücüsünde 2.1 ses sistemi gözükmüyor, bende 5.1 gibi gösterip elimde olanların (side speakers, subwoofer) yanına tik koyarak denedim yine istediğim sonucu alamadım. :confused:

Bu cümleyi sakın bu konuda uzman olanların olduğu bir forumda yazma, adamlar seninle dalga geçerler.

Şimdi ilk olarak şu konuyu bir açıklığa kavuşturalım: 2.1 ses sistemine Stereo denir! Stereo, çift kanal demektir. Mono ise tek kanal.

İkinci konuya gelirsek, kabloların nasıl bağlanacağını ve hangi kablonun ne işe yaradığını anlatayım:

Yeşil kablo: Sağ ve sol uydudan ses gelmesini sağlayan hoparlör kablosu
Siyah kablo: Subwoofer/Bass kablosu.
Kırmızı kablo: S220 üzerinde yer alan Mikrofon girişinin çalışması için uzatma kablosu görevi görür. Takmasan da olur.

Şimdi kabloları sök. Her kabloyu taktığında Realtek sana bu ne kablosu diye sorar. Yukarıda anlattığıma göre seç.

Bu kadar.

Dua et Mr YAMYAM yok. Yoksa sana 50 TL'lik sistemden ses almak için 5.000 TL'lik amfi tavsiyesi yapardı :D

Haklısın Recep abi, ses sistemimi alırken biraz da bu mantık ile almıştım.

1+1 100TL , 2+1 50 TL :D

Umut-Sarikaya-0014.jpg

(Umut Sarıkaya)

Anlattığın şekilde yaptım ama ilk seferde olmadı.
Bende dedim ki kendi kendime "Recep Baltaş böyle yap dediyse bu iş olmalı, nerde hata yapıyorum" diyerek karıştırırken, şöyle bir ayrıntıyı atlamışım.Onu yaptığımda bassları almaya başladım;

A5gj5b1.jpg

Şimdi sayende bu müziği harika bir ses kalitesi ve bassların eşliğinde dinleyebiliyorum

Lindsey Stirling - SHADOWS - Full HD - YouTube

Teşekkür ederim Recep abi iyi günler dilerim :D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı