LOL entegre ekran kartını kullanıyor

İşletim sistemi
Windows 10

Budaker

Centipat
Oyun entegre grafik kartını kullanıyor. NVIDIA denetim masasından ne yapsam da hala entegre kartını kullanmaya devam ediyor ve bundan dolayı FPS düşüşü yaşıyorum. Ne yapabilirim? Yardım eder misiniz?
Sistem özelliklerim;
-i7 9750H
-16x1 RAM
-1660 Ti GeForce
-Monster notebook

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun entegre grafik kartını kullanıyor. NVIDIA denetim masasından ne yapsam da hala entegre kartını kullanmaya devam ediyor ve bundan dolayı FPS düşüşü yaşıyorum. Ne yapabilirim? Yardım eder misiniz?
Sistem özelliklerim;
-i7 9750H
-16x1 RAM
-1660 Ti GeForce
-Monster notebook
Denetim masasının ss'ini atarmısın ?

LOL oyununun harici GPU için profil desteği bulunuyor. Sürücü kayıt girdileri bozulmuş olabilir. Tekrar ekran kartı sürücülerini, güncel olara kurmanızı tavsiye ederim.

İlk olarak Windows update üzerinden tüm güncelleştirmeleri alın.
Kod:
Başlat > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Güncelleştirmeleri denetle.
Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png
Sonrasında bağlantıda gösterildiği gibi DDU yazılımı ile ekran kartı sürücülerini kaldırın.
İlk olarak Nvidia ekran kartı sürücüsünü, sonrasın da Intel ekran kartı sürücüsünü kaldırın.
Bağlantıdan ilk olarak Intel ekran kartı sürücüsünü kurun.
Sonrasında Nvidia sitesinden en güncel sürücüyü kurun.

Oyuna sağ tıklayıp ''Grafik işlemci ile çalıştır'' sadece oyunun başlatıcısı(launcher) çalıştıracaktır. Zaten bu oyunun uygulama dosyasını harici GPU'lar destekliyor. Tek yapması gereken sürücü hatasını düzeltmek. Büyük ihtimalle güncel Intel ilk önce kurup, harici GPU tekrar kurduğun da sorun yaşamayacak.

MSI Afterburner ile kontrol ettiniz mi?
Oyuna sağ tıklayıp grafik işlemci ile çalıştır seçeneklerinden yüksek performanslı NVIDIA işlemcisini seçer misiniz?
kontrol ettim abi yeni ve iyi bi bilgisayar olmasına rağmen 70-80 fps alıyorum
Denetim masasının ss'ini atarmısın ?
Oyuna sağ tıklayıp ''Grafik işlemci ile çalıştır'' sadece oyunun başlatıcısı(launcher) çalıştıracaktır. Zaten bu oyunun uygulama dosyasını harici GPU'lar destekliyor. Tek yapması gereken sürücü hatasını düzeltmek. Büyük ihtimalle güncel Intel ilk önce kurup, harici GPU tekrar kurduğun da sorun yaşamayacak.
böyle yapıyorum yine olmuyor nedense

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    349,6 KB · Görüntüleme: 351
  • Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    329,8 KB · Görüntüleme: 343
Aynı sorun bende de var Acer Nitro 5 Ryzen7 3750H GTX 1650 kullanıyorum ve lolde bekleme ekranı ve istemcideyken gpu kullanımı normal seviyede ancak oyuna girince %0 oluyor. En yüksek ayarlarda 144+ fps almam gerekirken 80-100 arası fps alıp üstüne drop yiyorum.

LoL oyununun harici GPU için profil desteği bulunuyor. Sürücü kayıt girdileri bozulmuş olabilir. Tekrar ekran kartı sürücülerini, güncel olara kurmanızı tavsiye ederim.

İlk olarak Windows Update üzerinden tüm güncelleştirmeleri alın.
Kod:
Başlat > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Güncelleştirmeleri denetle.
Sonrasında bağlantıda gösterildiği gibi DDU yazılımı ile ekran kartı sürücülerini kaldırın.
İlk olarak NVIDIA ekran kartı sürücüsünü, sonrasın da Intel ekran kartı sürücüsünü kaldırın.
Bağlantıdan ilk olarak Intel ekran kartı sürücüsünü kurun.
Sonrasında NVIDIA sitesinden en güncel sürücüyü kurun.

Bu yaptımız işlem neyi düzeltecek? Aynı sorun bende de var hem Minecraft'ta hem LoL'de ayni sorunu yaşıyorum.

Bu yaptımız işlem neyi düzeltecek? Aynı sorun bende de var hem Minecraft'ta hem LoL'de ayni sorunu yaşıyorum.
LoL oyunu harici GPU tanıyor olması lazım. Eğer tanımıyorsa sürücü sorunu vardır. Bu yüzden silip tekrar kurmanız gerekiyor. Minecraft için ise javaw.exe dosyasını tanıtmanız gerekiyor. Bağlantıda nasıl tanıtacağınız yazıyor.

LoL oyunu harici GPU tanıyor olması lazım. Eğer tanımıyorsa sürücü sorunu vardır. Bu yüzden silip tekrar kurmanız gerekiyor. Minecraft için ise javaw.exe dosyasını tanıtmanız gerekiyor. Bağlantıda nasıl tanıtacağınız yazıyor.

Bir sorum daha olacak bir hata yapıp AMD Radeon Graphics'i devre dışi bırakıp tekrar aktif ettin ancak normalde 40 45 derecede çalışan işlemci şu an 60 derecelerde ne yapmam lazım? Driverını tekrar güncelledim ama sorun hala aynı.

Geri
Yukarı