LoL oynarken FPS 160'tan 70'e düşüyor

Cpt. Deadpool

Kilopat
Daha fazla  
RAM
XPG 32GB 3000MHZ CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s
Ekran kartı
RTX2060
Anakart
Asus b350-F
İşlemci
Ryzen5 1600x
LoL oynarken oyun başında 140-160 civarlarında FPS alıyorum ancak bu oyun ortalarına doğru 100 FPS'e oyun sonlarındaysa 70 FPS'e kadar düşüyor. Bir yere kadar bu FPS düşüşleri anlayışla karşılanabilir, efektler artıyordur FPS düşebilir ancak bu kadar düşmesine anlam veremiyorum. Hele ki bu sistemde böyle düşük FPS'ler almama hiç anlam veremiyorum. Görev Yöneticisi ne kadar doğru gösteriyor bilmiyorum ama oyun esnasında ikinci ekranımdan kontrol ediyorum görev yöneticisindeki işlemci, bellek ve grafik kartı değerleri hiç %60'ın üzerine çıkmıyor. Sistemim;
RTX2060 12 GB.
Ryzen 5 1600X.
32 GB 3000 MHz CL 16 RAM.
500 SSD 1T HDD, sistem ve LoL SSD de yüklü.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz zayıf olduğu için normal hocam. Lolde özellikle oyun ilerledikçe işlemciye çok yük biniyor. Bir de optimizasyon sıkıntısı var.
İşlemcimden kaynaklı olsa görev yöneticisinde gözükmez mi şuan hiçbir değer %60'dan yukarda değil en yoğun kullandığım anda bile.

O sisteme o işlemci biraz zayıf kalmış bence de. R5 5600 olsa derdi kalmaz gibi.
Kendi topladığım sistem olduğu için zamanla hep yükselttim, sistemi ilk kurduğumdaki ekran kartım değil şuan kullandığım ekran kartı mesela ama internette darboğazı hesaplamak için kullanılan sitelere baktığımda işlemcimle ekran kartım arasındaki darboğaz hep %5 in altında çıkıyordu o yüzden değiştirmeyi düşünmemiştim

Araştırdım dediğiniz gibi yazıyor. Bana niyeyse o işlemci ekran kartına zayıf geldi. Diğer taraftan League Of Legends aşırı GPU, CPU isteyen bir oyun değil. Darboğazı test etmek için daha çok GPU odaklı oyun varsa sistemde onlardan deneyebilirsiniz. Eğer GPU kullanımı %100'e yakın kullanım göstermiyorsa bir darboğaz söz konusu demektir. Mesela Ultra ayarlarda God of War. Görev Yöneticisi doğru gösterir ama tüm değerleri görmek için MSI Afterburner programını indirip inceleme yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı