LoL terimleri ve anlamları

1. AFK: Türkiye sunucunda pek moda/meşhur olan eylemdir: Bilgisayar başında olmamak(!)
  2. BD: Backdoor’un bir kısaltması. Takımlar birbiriyle uğraş halindeyken bir oyuncunun ayrılıp tek başına oyunu bitirmeye çalışması. Tam anlaşılması için xPeke’nin şu meşhur backdoor’unu izlemeden geçmeyin. :)
  3. BG: "Bad game" yani kötü oyunun kısaltması. Yine Türkiye sunucunda epey görülen bir eylem: Genellikle karşı tarafta bir kişi beslediyse veya AFK varsa oyunun zevkli geçmediğini belirtmek için kullanılır.
  4. Brb: "Be right back" yani hemen döneceğim kısaltması. (Dönmedi, AFK kaldı.)
  5. Carry: Taşımak. Genellikle iyi oynayan oyuncular "ben bu oyunu carry’ledim" şeklinde kullanır.
  6. CC: Crowd Control ya da Türkçesiyle kitle kontrol. Rakip şampiyonları yerini sabitleme, sersemletme gibi oyundan düşüren yetenekler için kullanılır. Örneğin Ashe’in ultisi rakibi sersemlettiği için bir CC aracıdır. (+Abi 5.6 saniye CC ne ya!)
  7. CD: Cooldown ya da Türkçesiyle bekleme süresi, yeteneklerin kullanıldıktan kaç saniye sonra tekrar kullanılabileceklerini belirtir. (-Abi niye vurmuyorsun, Q atsana! +CD'deydi CD!)
  8. CS: Creep Score ya da Türkçesiyle minyon skoru, oyunda kaç minyon katlettiğinizi gösteren skordur. (+Dakika olmuş 10 dakika, Ezreal 15 CS yapmış, ben AFK!)
  9. DC: Disconnected ya da Türkçesiyle oyundan düşmek, bir oyuncunun bağlantı problemleri yüzünden oyundan ayrılmasına denir. (+DC yedim kusura bakmayın, internetim kötü. -Sus, raporlandın.)
  10. Dive: Rakibe kule altı girmek. (Sett: Şimdi dive atacağım, alayınız gelin! *tek yedi*)
  11. Elo: Eskiden oyunda olan sıralama sistemi. Şimdiyse bunun yerine lig sistemi var.
  12. Farm: Minyon öldürme ve güçlenme eylemi. Taşıyıcıların oyun sonuna kadar sürekli farm yapması beklenir. (+Abi bi' farm salın da kasayım!)
  13. GG: "Good game" ya da iyi oyun. Oyun sonunda söylenir. GG!
  14. GJ: "Good job"ın kısaltması. İyi bir iş yaptıklarında arkadaşlarınıza söylersiniz.
  15. GL: "Good luck", yani iyi şanslar.
  16. HF: "Have fun", yani iyi eğlenceler.
  17. Huehuehuehue: Mordekaiser’in Brezilyalı oyuncular tarafından keşfedilmesi sonucu oluşan gülme şekli. Huehuehuehue!
  18. Invade: Genellikle oyunun başında rakip ormana giderek rakip takımı gafil avlamaya denir. (Türkiye sunucundaysanız hele ki liginiz düşükse yapmanız tavsiye değildir. :))
  19. KS: Killsteal ya da skor çalmak. Sizin canını bire kadar indirdiğiniz rakibi bir takım arkaşınızın son vuruş yaparak çalmasına denir. (+Abi niye KS atıp duruyorsun, kasamıyorum senin yüzünden. Ben AFK!)
  20. Kite: Kite vurkaç yapmak demektir. Genellikle saldırı gücü taşıyıcıları tankları öldürmek için bu yöntemi kullanır ve böylece hasar yemeden onları kesmiş olurlar. (Bknz: Youtube - Gosu Vayne Kite)
  21. Meta: Meta oyunun içinde bulunduğu durumdur. Genellikle oyunda belirli şampiyonlar ve eşyalar güçlü olduğundan, bu şampiyon ve eşyalara da meta şampiyonu veya eşyası denir.
  22. Nerf: Bir şampiyonu ya da eşyayı zayıflatmak. Genellikle Riot tarafından yapılan yama notları sonrasında oyuncular tarafından yorumlarda kullanılır.
  23. Noob/Newb/Newbie/Nub/Nab: Oyuna yeni başlayan ve oynamayı bilmeyen oyuncular için kullanılır. (Türkiye sunucusunda sık sık görülür.)
  24. Np: "No problem", "sorun yok". (Aslında sorun var, ben AFK!)
  25. OP: Fazla güçlü şampiyonlar için kullanılır. (8/0/0 oynayan bir kedicik Rengar OP’dir.)
  26. Offtank: Yarı tank şampiyonlar için kullanılır. Bu şampiyonlar genellikle hem taşıyıcı özelliklerini sağlayan hasarı vururlar hem de bir miktar tanklık sahibi olurlar.
  27. Pink: Pembe totem. (+Pink alın aloo!)
  28. Push: İttirmek. Koridoru ittirerek kendinize diğer koridorlara baskın yapma avantajı sağlamak için kullanabilirsiniz. (+Kuleyi pushlayın kuleyi!)
  29. Roam: Bir şampiyonun kendi koridoru dışındaki koridorlara ziyaret düzenlemesine denir. (+Abi Blitzcrank bile roam atıyor, sen daha gank atacaksın Udyr. /all Jungle diff, ben AFK!)
  30. SS: SS rakip koridorda gözükmüyor manasında kullanılır. (Genellikle "N'apıyon la?" işlevinde kullanılır.)
  31. Stack: Yük. Genellikle yük biriktirmenizi gerektiren eşya veya yetenekler için kullanılır. Örneğin Nasus’un ve Veigar'ın Q yeteneği son vuruş yaptıkça yük biriktirir ve daha fazla hasar verir. (Ancak farm salmazsanız AFK kalma olasılığı çok ama çok yüksektir. Farm salın, teşekkürler.)
  32. Stun: Sersemletme. (Bknz: Morgana'nın bitmek bilmeyen sersetme yeteneği: Q)
  33. Troll: Oyunu trolleyen kişilere denir. Saçma rollere alakasız şampiyonlar alıp oyunu kaybetmenize yol açarlar. (Türkiye sunucusunda her modta bol bol bulunur.)
  34. WP: "Well played", "iyi oyun". (Hayır değil. *ağlamak*)

ADC: Attack damage carry ( saldırı gücü taşıyıcısı) anlamına gelen takımın en çok hasar çıkartan en azından çıkartması beklenen menzilli nişancılara denir. Genellikle takım savaşında ilk öldürülmesi gereken karakterdir.
Support: Kısaca kendisi destek. Oyunun başında ADC ile oyuna başlasa da yukarıda arkadaşların belirttiği roam görevini bazen üstlenebilir özellikle mide baskın atması rahatlatıcı bir hareket olur. Takım savaşlarında hasarı üstlenen veya savaşı başlatan eleman budur.(Support Lux'lar hariç🥲😉)
Ward yani totem atarak görüş sağlar ki oyundaki en önemli şey ward atmak. Lütfen ward atmayı unutmayın!👊🏼
Jungle: Ormancımız kendisi. Ormandaki yaratıkları keserek level atlar ve koridorlarda yardım etmek ve büyük canavarları takımına kazandırmak ile görevlidir. Genellikle koridoru kaybeden insanlar bu roldeki arkadaşa küfür ederler ama suçun %70'i kendisindedir.
Mid ve Solo/top: bu iki rol koridorlarından alırlar isimlerini. Mid ortada giden ADC'den sonra en yüksek hasar çıkartması beklenen şampiyon koridoru. Düşük liglerde genellikle Yasuo ve Zed görsekte büyücü şampiyonlar oynamak daha kâfidir çünkü takımın büyücü bir şampiyona da ihtiyacı vardır 🥲
Solo top dediğimiz koridor ise üst koridordur. Kimseye karışmazlar genelde farmlarını alır dövüşür geri döner yine aynı döngüye devam ederler kimin Jungle'ı daha iyiyse genellikle o kişi öne geçer tabii yüksek bir oyuncu değil ise o zaman işler değişir😂

Yeni konular

Geri
Yukarı