LoL'de bir anda FPS düşmesi

Emrullah AKTAŞ

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
LoL oynarken 60 FPS ile oynuyorum ama bir anda 30 FPS'e düşüyor ve kendi kendine 5-6 dk. Sonra tekrar düzeliyor. Sebebi sizce ne olabilir?

Yaptıklarım:
1)Windows Update.
2)Güvenli duvarını devre dışı bırakmak.
3)Siyah masaüstü arka planı yapmak ve tüm uygulamaları tek klasörde toplamak.

İşlemci ve ekran kartı sıcaklıkları ne durumda? Oyun açıkken MSI Afterburner yardımıyla sıcaklıkları gözlemleyin. Kuvvetle muhtemel sıcaklık yükseldiği için CPU veya GPU frekans düşürüp kendini soğutmaya çalışıyor. Frekans düştüğü için de FPS düşüyor.

Hocam aynı olay bendede oluyordu. Bu bilgisayarın ısınmasından kaynaklı bir durum. Ben dün undervolt yaptım işi çözdüm. İşlemci sıcaklığı undervolt öncesi 95 lere dayanirken şimdi 80-90 arasında gidip geliyor ve drop yemiyorum. İsterseniz bir deneyin.

İşlemci ve ekran kartı sıcaklıkları ne durumda? Oyun açıkken MSI Afterburner yardımıyla sıcaklıkları gözlemleyin. Kuvvetle muhtemel sıcaklık yükseldiği için CPU veya GPU frekans düşürüp kendini soğutmaya çalışıyor. Frekans düştüğü için de FPS düşüyor.

Sıcaklık olarak sıkıntım yoktu ama yine de undervolt ile deneyeceğim.

Bu adımın açıkçası işe yaradığını düşünmüyorum. Sistem özelliklerinizi yazın ve MSI Afterburner ile GPU ve CPU sıcaklığına, kullanımına bakalım.
Dostum alt+tab yaptığında Windows ikonları ve wallpaper'i yüklemek zorunda kalmıyor. Dediğiniz gibi gereksiz. MSI afterburner ile sıcaklıklara bakmak lazım.

Hocam aynı olay bende de oluyordu. Bu bilgisayarın ısınmasından kaynaklı bir durum. Ben dün undervolt yaptım işi çözdüm. İşlemci sıcaklığı undervolt öncesi 95'lere dayanirken şimdi 80-90 arasında gidip geliyor ve drop yemiyorum. İsterseniz bir deneyin.

Hocam undervolt 64 Bit bilgisayarlarda sadece Windows 7 ve 10'da oluyormuş ve ben 8.1'de kullanıyorum.
Değerler bu şekilde fakat laptopun içini yalama vida sorunu yüzünden hiç temizleyemedim.

Screen36.png

Son düzenleme:
Hocam undervolt 64 Bit bilgisayarlarda sadece Windows 7 ve 10'da oluyormuş ve ben 8.1'de kullanıyorum.
Değerler bu şekilde fakat laptopun içini yalama vida sorunu yüzünden hiç temizleyemedim.

Eki Görüntüle 643978
CPU ve GPU ismini tam yazar mısınız? CPU kullanımı yüksek, virüs taraması yapıp kontrol edin veya arka planda CPU'yu sömüren bir uygulama açık. Sıcaklıklar sınırda görünüyor. Ara ara 90 derece üstüne çıktığı oluyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı