LoL'de düşük RX580 kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

xXenom

Kilopat
Daha fazla  
Sistemim şu:
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600
Anakart: Gigabyte B450M S2H
RAM: Adata XPG Gammix D10 2x8GB 3000MHz
Ekran Kartı: AMD Radeon Sapphire Pulse RX580 8 GB
SSD: Adata SU630 240GB+Samsung EVO 860 480GB
HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200RPM
Kasa: Dark N10 Pro
PSU: High Power 600W

LoL'de FPS'im 120-140 arasında gidip geliyor. Arada drop da oluyor. Ekran kartı kullanımına bakıyorum %20'lerde dolaşıyor nadiren en fazla %60 oluyor. Ekran kartının maksimum MHz değeri 1366 iken 1215MHz veriyor. 144Hz monitör var 120 FPS almak can sıkıyor ayrıca ekran kartı tamamen kullanılmadığı için drop yiyorum arada. Oyundaki her türlü ayarı denedim. V-Sync açtım kapattım, FPS sabitledim geri açtım, en yüksek grafikte de aynı en düşük grafikte de.

Ayrıca MSI Afterburner programıyla %1 ve %0.1 FPS değerlerini de görüntüleyemiyorum. Ayarlardan ayarlıyorum ama gözükmüyor.
Ekran kartının kullanımını arttırmak için yapabileceğim bir şey var mıdır?

Sistemim şu:
işlemci: AMD Ryzen 5 2600.
anakart: Gigabyte B450M S2H.
RAM: Adata XPG Gammix D10 2x8GB 3000MHz.
ekran kartı: AMD Radeon Sapphire Pulse RX580 8 GB.
SSD: Adata SU630 240GB+Samsung EVO 860 480GB.
HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200RPM.
kasa: Dark N10 Pro.
PSU: High Power 600W.

LoL'de FPS'im 120-140 arasında gidip geliyor. Arada drop da oluyor. Ekran kartı kullanımına bakıyorum %20'lerde dolaşıyor nadiren en fazla %60 oluyor. Ekran kartının maksimum MHz değeri 1366 iken 1215MHz veriyor. 144Hz monitör var 120 FPS almak can sıkıyor ayrıca ekran kartı tamamen kullanılmadığı için drop yiyorum arada. Oyundaki her türlü ayarı denedim. V-Sync açtım kapattım, FPS sabitledim geri açtım, en yüksek grafikte de aynı en düşük grafikte de.

Ayrıca MSI Afterburner programıyla %1 ve %0.1 FPS değerlerini de görüntüleyemiyorum. Ayarlardan ayarlıyorum ama gözükmüyor.
Ekran kartının kullanımını arttırmak için yapabileceğim bir şey var mıdır?

LoL fazla GPU kullanmaz. Kullanması için tüm ayarları en yüksek ayara getirin. Ama yine de %100 kullanmaz.

Aynı sorunu aynı sistemle bizzat yaşıyordum. FPS düzeltmek amacıyla değil, sinirlenerek birkaç kere silip yüklediğimde düzelmişti. Birde ek olarak Blitz adlı programda FPS düşürüyor.

Oyunu ve işletim sistemini Samsung diske kurduysan, XMP profilleri açıksa daha fazla yapacak bir şey yok. Oyunu en yüksek grafiklerde oyna, ekran kartı ve işlemci LoL'de çok zorlanmadığı için kullanımı yükselmez.

BİOS dahil tüm sürücülerini kontrol et, güncel olmayan varsa güncelle.

Bir de antrenman modunda etrafa 30-40 tane minyon koyuyorum. FPS düşüyor ama kart kullanımı yine de artmıyor.
Aynı sorunu bende yaşamıştım, sebebi HDD kaynaklı olabilir. SU630 kronik sorunlu bir SSD.
Oyun HDD'de yüklü ama sorunun HDD veya SSD kaynaklı olduğunu sanmıyorum ya. Sonuçta oyun yükleme yapması gereken şeyleri bekleme ekranında yüklüyor zaten.

Bir de antrenman modunda etrafa 30-40 tane minyon koyuyorum. FPS düşüyor ama kart kullanımı yine de artmıyor.

Oyun HDD'de yüklü ama sorunun HDD veya SSD kaynaklı olduğunu sanmıyorum ya. Sonuçta oyun yükleme yapması gereken şeyleri bekleme ekranında yüklüyor zaten.

LoL gibi bir oyunda en önemli şey SSD'dir bence. Online oynuyorsun sonuçta gecikme ne kadar az olursa o kadar iyidir. FPS'le fazla alakası yoktur ama takılma varsa onlardan kurtulursun. İşlemcini ne kadar rahatlatırsan o kadar FPS alırsın LoL'de ekran kartı kullanmıyor oyun.

Yeni konular

Geri
Yukarı