LoL'de Hangi Koridor Oynamalıyım?

Arkadaşlar selamlar. Sezon 8 ile beraber League of Legends macerasına katılmıştım. Fakat fazla yabancılık çekmedim. Çünkü 2008'den bu yana Dota ve Dota 2 tecrübem vardı. MOBA'ya aşinaydım yani.

League of Legends'a başladığımdan bu yana 3 farklı rolü Ana rolüm yapmaya çalıştım. Bunlar: Destek, Orta Koridor, Üst Koridor.

Sezon 8 ile beraber üst koridor oynamaya başladım. Çünkü Dota'da Off Lane oyuncusuydum. Daha uygun olacağını düşündüm. Yaklaşık Altın 2 civarına kadar yükseldim ve o civarda bıraktım. Sezon 9 ile beraber Destek rolünü oynamaya başladım. Sanırım Platin 3'e kadar çıkmıştım. Sonrasında ise Orta Koridor'u deneyeyim dedim. Her koridor içinde farklı hesaplar açtım.

Açıkçası hangi rolün bana uygun olduğunu hala çözemedim. Özellikle bir rolü ana rol yapmak istiyorum. Çünkü her rolün farklı bir olayı var.
  • Favori Üst Koridor Şampiyonlarım: Ornn, Maokai, Mordekaiser, Urgot, Trundle, Shen ve Poppy.
  • Favori Orta Koridor Şampiyonlarım: Twisted Fate, Aurelion Sol, Ziggs, Anivia, Lissandra, Neeko, Corki.
  • Favori Destek Şampiyonlarım: Sona, Bard, Janna, Nautlius, Yuumi, Taric, Swain.

Dereceli İstatistikleri (Sezon 10)
  • Üst Koridor: 12 Zafer - 13 Bozgun: %48 Kazanma Oranı
  • Orta Koridor: 16 Zafer - 13 Bozgun: %55 Kazanma Oranı.
  • Destek: 91 Zafer - 77 Bozgun: %54 Kazanma Oranı.

Ara sıra Orman rolünü ve Saldırı Gücü Taşıyıcısı rolünü oynadım. Orman tam bir felaket, onu rahatça söyleyebilirim. Fakat nişancı rolünde Orta Koridor hesabımla girdiğim 17 maçta %64'lük bir kazanma oranım var. Ve Nişancı oynarken kendimi çok rahat hissediyorum. O da kafamda olan rollerden biri.

Evet arkadaşlar, cevaplarınızı bekliyorum.
Ben jung mainim oyunun kaderini belirleyen rol jung oluyor. Bu yuzden En rahat taşiyabileceginiz rol de jungledir.

Ben jung mainim oyunun kaderini belirleyen rol jung oluyor. Bu yuzden En rahat taşiyabileceginiz rol de jungledir.
Valla ben eski EUW Plat 2 smurfüm kesinlikle imkansız. Her rolü denedim ama bi lane kasınca dananın kuyruğu kopuyor. Bazen üst koridor bazen ADC bazen de Mid belirler oyunun kaderini. Kasmış bir Yasuo yada Veigar Zed vs. taşıyabilir oyunu.

Yüksek performans aldığım koridorlar şu zamana kadar Nişancı ve Üst Koridor. Üst Koridorda performansımın yüksek olma sebebi, hem tank şampiyonlar ile rahat minyon kesip takım savaşlarında katkı sağlamak, hem de genelde 1'e 1 oynandığı için rahat oynayabilmem. Diğer taraftan Nişancı olarak ise Farm yapma konusunda iyi işler başarıyorum. Fakat skor verme potansiyelimde çok yüksek nedense. Aşırı farma odaklanmaktan dolayı sanırım. Gerektiğinde takaslarada giriyorum ama özellikle Thresh'i olan bir rakibe karşı çok zorlanıyorum. Hem Thresh ölmüyor, hem de kitle kontrolünden kaçış baya zorluyor. Onun dışında farmım oyun içinde genelde 1. sırada oluyor ve item üstünlüğü yakalayabiliyorum. Tabii düşük eloda oynanan maçlar olduğundan takımım benim güçlenmemi beklemiyor ve takım savaşları yapıyor. Koridor ittirdiğim zamanlarda ise yakın olan ormancımız ejdere gitmek yerine orman kesmeye ve gank atmaya çalışıyor sürekli.

Orta koridor ve Destek'te de iyiyim fakat oynadığım ve beğendiğim şampiyonlar meta dışı olduğundan, beklentilerin altında kalabiliyorum. Özellikle orta koridorda Lissandra, Anivia, Aurelion sol gibi şampiyonlar ile istediğim performansı alamıyorum. Anivia yine bir tık iyi ama diğer ikili baya sıkıntı.

Geri
Yukarı