LoL'de rakibe göre item ve rünlerde nasıl tercih yapılmalı?

Lydian

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Editör, Asistan
Merhaba, LoL ile çok alakam yoktur ben valocuyum ama kız arkadaşımla LoL de oynuyoruz ben sürekli ona item ve rün sorup duruyorum bir noktada ben bile rahatsız oluyorum fakat anlamıyorum yani kafam almıyor resmen, çok teferruatlı geliyor. Ben de rün ve itemleri önerilenler tarafından seçip kullanıyorum ama bazen bazı durumlarda fani hatırat almak çok daha mantıklıyken kana susamış gibi itemler öneriyor.

Mesela ben sadece şöyle bir şey biliyorum örneğin LeBlanc oynuyorum karşıda da mr yani büyü direnci kasan biri varsa büyü nüfuzu alınır nüfuz alan biri varsa da onun Counter'ı yoktur bende bu kadar var sadece. Diğer ad, tank veya diğer classlar ile ilgili diğer itemler hakkında hiçbir fikrim yok çok basit bir şekilde örneğin (merkür'ün adımları > sihirbaz pabuçları) şeklinde bir şey söyleyebilir misiniz?

Son olarak da rünler hakkında bilgiler verebilir misiniz ben çok yabancıyım bu duruma atıyorum aramda Veigar oynuyorum karahasat isabet alıyorum normalde sihirli yıldız girmem gerekmiyor mu büyücü olduğu için onun dışında LeBlanc'a elektrik ver isabet veya Anivia'ya elektrik ver isabet girildiğini biliyorum.

Hocam kısaca he deyince öğrenilebilecek şeyler olmadığını söyleyebilirim. Deneyim ve bilgiyle gelişen şeyler rün ve item alma olayları. Ezbere oynamak ve kafanda tutmaya çalışmak seni çok yorar. Basit şeyleri yavaş yavaş öğrenirsen kısa zamanda kavrarsın olayı. Karşıda azami canı senden yüksek birileri varsa azami canı senden fazla olanlara fazla vuran rünü alırsın, dominik/mahvolmuş gibi itemler tercih edersin. Tank oynuyorsan karşısı çok mobilse kitle kontrol ya da yavaşlatma uygulayan herolar/itemler seçersin. Karşında dayanıklı bir hero varsa ani hasar girmek mantıksız oluyor vesaire vesaire bir sürü değişik senaryo var.

Merhaba, LoL ile çok alakam yoktur ben valocuyum ama kız arkadaşımla LoL de oynuyoruz ben sürekli ona item ve rün sorup duruyorum bir noktada ben bile rahatsız oluyorum fakat anlamıyorum yani kafam almıyor resmen, çok teferruatlı geliyor. Ben de rün ve itemleri önerilenler tarafından seçip kullanıyorum ama bazen bazı durumlarda fani hatırat almak çok daha mantıklıyken kana susamış gibi itemler öneriyor.

Mesela ben sadece şöyle bir şey biliyorum örneğin LeBlanc oynuyorum karşıda da mr yani büyü direnci kasan biri varsa büyü nüfuzu alınır nüfuz alan biri varsa da onun Counter'ı yoktur bende bu kadar var sadece. Diğer ad, tank veya diğer classlar ile ilgili diğer itemler hakkında hiçbir fikrim yok çok basit bir şekilde örneğin (merkür'ün adımları > sihirbaz pabuçları) şeklinde bir şey söyleyebilir misiniz?

Son olarak da rünler hakkında bilgiler verebilir misiniz ben çok yabancıyım bu duruma atıyorum aramda Veigar oynuyorum karahasat isabet alıyorum normalde sihirli yıldız girmem gerekmiyor mu büyücü olduğu için onun dışında LeBlanc'a elektrik ver isabet veya Anivia'ya elektrik ver isabet girildiğini biliyorum.
Hocam bu tecrübeyle ve okuyarak öğrenebileceğiniz bir şey. Mesela fani hatıratı demişsiniz fani hatıratı "Ağır Yara" açmanızı sağlar bu da vurduğunuz rakibin can çalmasını belli bir ölçüde azaltır. Merkürün adımları > sihirbazın pabuçları şeklinde bir şey söylenemez, merkürün adımları size sıvışma verirken sihirbaz pabuçları büyü nüfuzu verir, burada seçimi şampiyonlara bağlı olarak yapmanız gerekiyor. Çok fazla öğrenmeniz, tecrübe etmeniz gereken şey. Bu arada kız arkadaşınızın sordukça sıkıntı yapacağını sanmıyorum, eğer bu oyunu uzun bir süredir oynuyorsa zaten yeterince sabırlıdır :).

Şimdi, adlere karşı zırh almalısınız. Mesela karşıda 3 ad 2 ap varsa takımdaki CC'lere göre bot tercihi yapabilirsiniz, karsi takimda cok kasan kisilere gorede zirh/mr alabilirsin. Ayrıca karşıda tank kasan kişiler varsa cana göre vuran itemler alın,(mahvolmus kralin kilici vb.)Karsida Rammus, Malphite vb. cok zirh kasan carlara ise zirh desme, kara balta alin.
Mahvolmus kralin kilici > tank itemleri (agirlikli olarak can verenler, ornek warmog, heartsteel.)
Yilan disi > kalkan veren carlar, kalkan veren itemler (ornegin sterak.)
Merkür'ün adımlari>ap ve fazla CC'si olan çarlar.
Kara balta, dominik>zırh itemleri.
Rünlere gelecek olursak, mesela Yasuo oynuyorsan ve karsida uzun trade girmen gereken bir champ varsa conqueror tercih edebilirsin (cok uzun fightlarda guclu olmak icin),lethal tempoyu ise conquerora kiyasla daha kisa tradelerde kullanabilirsin, ancak lethal tempoda uzun tradelerde cok iyidir.
Ama bu dediklerin hemen olacak seyler degil, oyuna alisman gerekiyor. Ben de ilk basladigimda oyleydim.
Mesela karsi takim ad agirlikliysa Rammus alabilirsin.

Ezbere oynayamazsın ana kavramları öğrenmeye çalış. Önceliğin her 2 takımında dağılımına bakmak olsun; ad, ap, tank.
Ufak bir göz attıktan sonra genelde önerilen itemlerle oyuna başlaman sorun çıkarmaz, ilk itemini de önerilenlerden sana uygun olacağını düşündüğün itemi alabilirsin(pek anlamadığını varsaydığım için söyledim) yine kız arkadaşına danış mesela direkt item sormak yerine hangisi daha uygun olur sence vs vs.
veya Blitz kullanıp genelde yanlışta olsa idare eder bir Build'le oynayabilirsin.

Rakip takıma göre item dizmeyi şuanlık boşverin bence. Bazı fix buildler vardır her maç yapabilirsiniz bir sıkıntı çıkmaz mesela atıyorum jinx oynarken
Kraken +Savaş çizmesi + Runaan + Ebedi kılıç +Kanasusamış+ Dominik
Bu buildi her maç yap hiçbir sıkıntı çıkmaz o seviyelerde rakibe karşı build o kadar önemli değil.

Bir de şöyle bir site var probuildstats diye ben 6 yıldır oynarım hala burayı kullanıyorum internete mesela yasuo oynayacaksın
yasuo probuildstats yaz ordan profesyonel oyuncuların build ve rün seçimini görebilirsin.

Ha bir de oyunda şampiyon seçimi ekranında oyunun önerdiği rünler oluyor her şampiyona özel onlar genelde gayet doğru onları seçip girebilirsin.

Hocam kısaca he deyince öğrenilebilecek şeyler olmadığını söyleyebilirim. Deneyim ve bilgiyle gelişen şeyler rün ve item alma olayları. Ezbere oynamak ve kafanda tutmaya çalışmak seni çok yorar. Basit şeyleri yavaş yavaş öğrenirsen kısa zamanda kavrarsın olayı. Karşıda azami canı senden yüksek birileri varsa azami canı senden fazla olanlara fazla vuran rünü alırsın, dominik/mahvolmuş gibi itemler tercih edersin. Tank oynuyorsan karşısı çok mobilse kitle kontrol ya da yavaşlatma uygulayan herolar/itemler seçersin. Karşında dayanıklı bir hero varsa ani hasar girmek mantıksız oluyor vesaire vesaire bir sürü değişik senaryo var.
Kitle kontrol dediğin alan hasarı mı oluyor

Hocam bu tecrübeyle ve okuyarak öğrenebileceğiniz bir şey. Mesela fani hatıratı demişsiniz fani hatıratı "Ağır Yara" açmanızı sağlar bu da vurduğunuz rakibin can çalmasını belli bir ölçüde azaltır. Merkürün adımları > sihirbazın pabuçları şeklinde bir şey söylenemez, merkürün adımları size sıvışma verirken sihirbaz pabuçları büyü nüfuzu verir, burada seçimi şampiyonlara bağlı olarak yapmanız gerekiyor. Çok fazla öğrenmeniz, tecrübe etmeniz gereken şey. Bu arada kız arkadaşınızın sordukça sıkıntı yapacağını sanmıyorum, eğer bu oyunu uzun bir süredir oynuyorsa zaten yeterince sabırlıdır :).
Merkür > Sihirbaz örneğini birinde mr diğerinde nüfuz olduğu için verdim örneğin yani .d

Kitle kontrol dediğin alan hasarı mı oluyor
Kitle kontrol rakibin herhangi bir şeyini engellemek. Hareketini, skill atmasını kısıtlamak gibi düşünebilirsin.

Kitle kontrol rakibin herhangi bir şeyini engellemek. Hareketini, skill atmasını kısıtlamak gibi düşünebilirsin.
Malzahar ultisi riven 3. q su yasuo hortumu soraka'nın bir skilli hangisi olduğunu unuttum .d gibi gibi şeyler anladığım kadarıyla

Rakip takıma göre item dizmeyi şu anlık boş verin bence. Bazı fix Build'ler vardır her maç yapabilirsiniz bir sıkıntı çıkmaz mesela atıyorum Jinx oynarken.
Kraken +savaş çizmesi + runaan + ebedi kılıç +kanasusamış+ Dominik.
Bu Build'i her maç yap hiçbir sıkıntı çıkmaz o seviyelerde rakibe karşı Build o kadar önemli değil.

Bir de şöyle bir site var probuildstats diye ben 6 yıldır oynarım hala burayı kullanıyorum internete mesela Yasuo oynayacaksın.
Yasuo probuildstats yaz oradan profesyonel oyuncuların Build ve rün seçimini görebilirsin.

Ha bir de oyunda şampiyon seçimi ekranında oyunun önerdiği rünler oluyor her şampiyona özel onlar genelde gayet doğru onları seçip girebilirsin.

ADC oynarken 1 2 eşya harici fix zaten, bırak Support'un düşünsün.

Malzahar ultisi Riven 3. Q su Yasuo hortumu Soraka'nın bir skilli hangisi olduğunu unuttum. D gibi gibi şeyler anladığım kadarıyla.

Garen Q'su bile susturdugu icin CC sayilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı