Loosless scaling 2.8.1 sürümü deneyimleri

f4thcq

Femtopat
Daha fazla  
Dostlar selam. Bir haftadır loosless scaling uygulamasının 2.8.1 sürümü 20+ oyunda test ettim. Sonuç güzel ve tatmin edici, kesinlikle öneriyorum kullanmanızı ama birkaç dipnot düşmek gerekiyor.

Evet bu yazılım her uygulamada çalışıyor ama stabil olarak DX12 ve Vulkan platformlarında kullanabildim. Stabiliteden kastımı açıklayayım, örneğin bir oyunda 85-90 FPS alıyorsunuz ortalama, programı açtığınızda (ana FPS'nizde 3-5 FPS kaybederek ) 160-170 FPS'lerle oynayabilmeniz. Bu birçok DX12 ve Vulkan oyununda işe yarıyor. Ama programın şöyle bir yanı var, azımsanmayacak kadar oyunda da (15 oyun) ana FPS nizden büyük ölçüde düşerek yapıyor bu FPS katlama işini. Yine örneğin 85-90 FPS aldığınız bir oyunda programı çalıştırdığınızda, ana fpsnizden 30-35 FPS düşerek, ana fpsniz 50-55 oluyor ve upscale yapılmış FPS'niz 100-110 civarlarında oluyor.

Diyebilirsiniz neresi kötü diye fakat ortalama fpsnizin stabil olması için %1 gibi FPS değerlerinizin de ortalama FPS'nize yakın olması gerekir. Aksi takdirde FPS depoları ve takılmalar gibi sorunlar yaşabilirsiniz, bu durumda stabil 80 FPS oyun oynayacakken, 100 FPS de droplar yaşayarak oyun oynamaya başlıyorsunuz. Bunun sebebinin de işlemci yetersizliginden olduğunu düşünüyorum.

Bunun için şu şekil bir çözüm buldum. 80-90 FPS aldığınız oyuna, FPS kilidi koyuyorsunuz. 60 FPS kilidini koyduğunuz zaman, diyelim ki 150 watt bir GPU'ya sahipsiniz, 80-90 FPS alırken GPU nuz tam güçte çalışmaya çalışıyor ve 150 wattlara çıkıyor. Bu sefer siz programı çalıştırdığınızda, program GPU nuz üzerinden çalıştığı için GPU nuzun bir miktarı programa ayırılmaya çalışıyor ve sürekli stabil olmayan bir oyun deneyimi yaşıyorsunuz fakat eğer bir FPS kilidi koyarsanız, GPU nuz Max watt değerlerinden çalışmıyor ve programı çalıştırsanız dahi, GPU boşta kalan gücünü kullanarak stabil bir oyun deneyimi sunuyor. Yani burada belirli FPS kilitleri koymanız oyun denyiminiz için kilit nokta. 30/45/60/72 gibi FPS kilitleri koyabilirsiniz örneğin.

Öteki bir çözüm yolu da laptop kullanıcıları için. Eğer güçlü bir işlemciniz varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Oyunu harici ekran kartınızdan çalıştırın, daha sonra programı dahili grafik kartından çalıştırın. Böylelikle oyunda stabil FPS alırken, görüntü çıkışını alırken fpsniz stabil kalarak iki kat artıyor. Bu durumda işlemcileniz korkunç değerlere çıkabilir, bende sıvı metal sürülmüş bir işlemci olmasına rağmen 92 dereceleri gördüm. Bunu da işlemcinizin watt değerlerini sınırlayarak önleyebilirsiniz.

Kısaca program hakkında deneyimim bu ve birkaç sorum var. Frame Generation modlarını kullandığımızda bu şekilde bir FPS düşüşü yaşamazken neden bu program ana FPS mizde bir düşüşe sebep oluyor. Aynı oyunda hem Frame Gen modunu hem de loosless scaling programını denedim fakat loosless scaling de ana FPS de bir düşüş oluyor. İşlemci kaynaklı olabilir dedim ama Frame Gen de bu olmuyor. Sorum da bu acaba FPS düşüşü neden olmakta, çözümü var mıdır?

Geri
Yukarı