Lost Ark oynarken PC aniden yüksek ses ile kapandı

Mujo Corhamzic

Hectopat
Yer
Novipazar, Serbia
Daha fazla  
Herkese merhaba, başlıkta da dediğim gibi Lost Ark oynuyordum yaklaşık 3 saattir oyundaydım. Bir görev sırasında slot keserken birden aşırı yüksek sesle takıldı ses dıııırrrtttttt olarak tarif edilebilir ve PC kapandı aniden. Sonrasında kendi kendine tekrar açmaya çalıştı 2-3 defa klavye ve PC ışıkları gitti geldi fakat ekran siyah kaldı. Anakart üzerinde beyaz ışık yanıyordu kasa üzerindeki tuştan restart attım fakat yine ekran gelmedi ve beyaz ışık verdi. Sonrasında kasayı arkasından kapatıp 2 dakika bekleyip açtım ekran geldi bu sefer fakat mavi ekran çıktı ve kişisel olarak yeniden başlat veya sorun odaklı bir seçenek vardı kişisel olarak yeniden başlattım ışık söndü PC açıldı sorunsuz. İlk kez böyle bir şey yaşadım sorun neden kaynaklı olabilir PC açıldığında bütün sıcaklıklar normaldi.

PC ÖZELLİKLERİ

İşlemci: AMD Ryzen™ 5 3600X 3.8GHz (Turbo 4.4GHz) 6 Core 12 Threads 35MB Cache AM4 İşlemci

Anakart: ASUS TUF GAMING B550M-PLUS (WI-FI) 4600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 HDMI DP mATX Anakart

Ekran Kartı: Asus Phoenix PH-RX550-4G-EVO Radeon RX 550 4GB GDDR5 128Bit DX12 Gaming (Oyuncu) Ekran Kartı

Ram: G.Skill Ripjaws V siyah 16 GB(2x8GB) 3200MHz DDR4 RAM

SSD: Kingston A2000 500GB 2200/2000mb/s NVMe M.2 2280 PCI-e SSD

Güç Kaynağı: Cooler Master MWE 80Plus Bronze 650W 2xeps, aktif PFC 120mm fanlı

Monitör: Acer 27" ED270RPBIIPX 1920x1080 5ms / 165Hz HDMI / DP FreeSync IPS Curved İnce Çerçeve Gaming Monitör

Oyun sırasında çok yüksek sıcaklıklara ulaşan bir donanım olabilir.

Belleklerinizde hata meydana gelmiş olabilir, kuvvetle muhtemel.

Yazılımsal bir hata da olabilir.

Tavsiyem Afterburner gibi bir aracı program ile oyun oynarken, sistemi zorlarken değerleri takip etmeniz.

Anormallik yoksa bellek testleri için programlar var bunlarla bir kontrol etmeniz.

Yine bir anormallik yoksa, sistem yük altındayken kasayı iyice dinleyin, anormal bir bobin vızıltısı var mı? Genelde ekran kartlarından da böyle arızalar çıkabiliyor.

Oyun sırasında çok yüksek sıcaklıklara ulaşan bir donanım olabilir.

Belleklerinizde hata meydana gelmiş olabilir, kuvvetle muhtemel.

Yazılımsal bir hata da olabilir.

Tavsiyem Afterburner gibi bir aracı program ile oyun oynarken, sistemi zorlarken değerleri takip etmeniz.

Anormallik yoksa bellek testleri için programlar var bunlarla bir kontrol etmeniz.

Yine bir anormallik yoksa, sistem yük altındayken kasayı iyice dinleyin, anormal bir bobin vızıltısı var mı? Genelde ekran kartlarından da böyle arızalar çıkabiliyor.

Teşekkürler tavsiyeleriniz için gözlemleyip dediklerinizi uygulayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı