Rehber Low Level Format Kullanımı

Enes3078

Megapat
Sosyal Tayfı
Katılım
28 Nisan 2020
Mesajlar
10.200
Makaleler
4
Çözümler
222
Yer
Malatya
Öncelikle herkese iyi günler, bugün sizlere eski bir laptopun içinden alıp yaşama geri döndürdüğüm bir HDD'den bahsedeceğim. Öncelikle diskin modeli FUJITSU MJA2250BH G2 ve teknik bilgileri hemen aşağıda mevcut.


Diski alıp sistemime taktığımda HD Tune uygulaması bir adet hatalı sektör tespit ettim ve sağlık testi kötü sonuç verdi. Görseli de aşağıda yer alıyor. Gördüğünüz üzere 135. kutucukta bir hatalı sektör mevcut. Bu da yaklaşık olarak 12-13 GB arasına denk gelmektedir. Yani bu diskin bu sektörüne veri yazdığım an ya da o sektörden bir veri okuduğum an sorunlar baş gösterecekti. Ben de düşündüm ve aklıma Low Level Format kullanmak geldi.

Bad Sector.png

CDI HDD.png

Öncelikle nedir bu "Low Level Format" ona bir bakalım.

  • "Low Level Format" aslında sabit diskinizin içinde bulunan bütün hücrelerin üzerine 0 yazar ve bu sayede tüm hücreler temizlenir. Ek olarak üzerine yazma işlemi gerçekleştiği için geri verileri kurtarmak pek mümkün değildir. Yani HDD disk üzerinde hatalı sektör tespit edilirse ya da o HDD disk üzerinde veri kurtarılması istenmiyorsa bu yöntem kullanılabilir.

O halde şimdi de nasıl yapıldığına adım adım bakalım isterseniz.

1) Buraya tıklayıp "HDD Low Level Format Tool" isimli aracı indiriyoruz.

2) Kurulumu tamamlıyoruz ve sonrasında uygulamamızı açıyoruz.

3) Uygulamayı açtığımızda önümüze 3 kutucuğa sahip bir pencere geliyor. Bu pencerede aracın ücretsiz sürümünü mü kullanmak istediğinizi yoksa paralı sürümünü kullanmak isteyip istemediğinizi soruyor. Biz burada en altta yer alan "Continue for free" seçeneğini yani ücretsiz olarak devam et seçeneğini seçiyoruz.

Görsel#1.png

4) Sonrasında önümüze o an sistemde takılı disklerin listesi geliyor. Low Level Format uygulamak istediğimiz diski bu sekmeden seçiyoruz. Burada ben HDD disk üzerinde bad sector olduğu için onu seçiyorum ve "Continue" yani devam et seçeneğine tıklıyorum.

Devam menüsü.png


5) Şimdi karşımıza çıkan pencerede "Device details" yani aygıt detayları, Low Level Format ve S.M.A.R.T. kategorileri karşılıyor. Bizim burada kullanacağımız yer Low Level Format tabii ki.

Device details menüsü.png

Low Level Format menüsü.png

S.M.A.R.T. memüsü.png

6) Low Level Format kısmına girip "Format this device" yani bu aygıtı biçimlendir kutucuğuna tıklıyoruz.

LLF Format this device.png


7) Bu tuşa tıklayınca karşımıza bu aygıtı gerçekten biçimlendirmek isteyip istemediğimizi soran ve tüm verilerin silineceğini belirten bir pencere karşımıza gelecek. Ve biz de "Evet" deyip işlemi başlatacağız.

Tüm veriler silinecek uyarısı.png


Bütün bu işlemler sonrası diske HD Tune ile tekrar tarama yaptım ve Crystal Disk Info ile tekrar sağlık durumlarına baktım, oluşan sonuçlar beni gerçekten şaşırttı. Yani benim gibi disk kurtarıp belki içine birkaç şey yüklerim hiç yoksa bir Linux dağıtımı kurup dual boot devam ederim diyorsanız denemekten zarar gelmez. Test sonuçları da aşağıda mevcut.

tertemiz.png


CDM sonrası.png


HDD Sentinel test.png

NOT: Bir diskte hatalı sektör bir kere oluştuktan sonra illaki devamı gelecektir. Ne zaman sonra geri bad sector oluşur orası bilinmez ama bu yöntem yalnızca bir süre idare edecektir. Ek olarak donanımsal bir hata mevcutsa çözüleceği de kesin değildir. Ve ek olarak bu işlem sonrası Disk Yönetimi'ne girip bu diski biçimlendirip bir harf atamanız gerekmektedir.
 
Katılım
21 Eylül 2018
Mesajlar
16.696
Makaleler
10
Çözümler
96
Yer
Zhenhai, Zhejiang, China
Eline sağlık dostum :)
 

Utku Oktay

Kilopat
Katılım
25 Şubat 2016
Mesajlar
3.479
Makaleler
4
Çözümler
83
Yer
EEPROM
Güzel bir anlatım, teşekkürler. LLF ile çözüldüyse bayağı şanslıymış disk. 😀

Disk satılacaksa da kesinlikle uygulanmalı bana göre, gizlilik açısından önemli.
 
KS
Enes3078

Enes3078

Megapat
Sosyal Tayfı
Katılım
28 Nisan 2020
Mesajlar
10.200
Makaleler
4
Çözümler
222
Yer
Malatya
KS
Enes3078

Enes3078

Megapat
Sosyal Tayfı
Katılım
28 Nisan 2020
Mesajlar
10.200
Makaleler
4
Çözümler
222
Yer
Malatya
Yukarı