M.2 SSD Bağlantı Tipleri

merttrkz

Kilopat
Daha fazla  
Bu SSD soketi MSI Z170I Gaming Pro AC anakarta ait.
Adsızohj.png

Buda soketle ilgili MSI sitesindeki açıklama.
Adsızasdasd.png

Burda da MSI Turbo M.2'nin hızlı olduğunu iddia eden grafik. Turbo M.2 nedir? İlk defa burada gördüm.
Adsızasdas.png

Şimdi iki tarafında birden boşluk olan ve tek tarafında boşluk olan 2 tip var. Tek taraflı boşluklu olan yüksek hızlı, diğeri SATA diye biliyorum. Bu resimdeki gibi; ama ikisi de aynı sokete oturuyor. Şimdi bu en yukarıdaki sokette, ikisi de çalışır mı? Çalışmayacağı söylenmiş, SATA olanlar için SATA kontrolcü lazımmış. Ama hemen aşağıdaki resmin altındaki videoda tek tarafı boş slota, iki tarafında boşluk olan SATA SSD takıyor adam. Başka videolarda da gördüm bu nedir? Kısaca aynı zamanda cevabı bütün bunlara cevap olacak en net soru; en üstteki slotta M.2 Samsung 850 EVO çalışır mı? Yoksa sadece 950 PRO mu çalışır? Bu sorunun cevabı genel bir cevap niteliğinde. :D
pic_disp.jpg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bakın bu aşağıdaki videoda da 8. dakikadan sonra adam söylüyor iki tırnaklı tek tırnaklı da çalışmaz diyor. Ama çoğu videoda takıldığını gördüm. Acayip merak ediyorum hiçbir yerde düzgün bilgi yok. :D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

EK: Ne demişler kendi işini kendin yapacaksın. :D Biraz araştırma sonrası amacıma ulaştım. Bu ilk çıkan pci express yuvalarına sata m.2 SSD takılamıyormuş. Sokete giriyor fakat çalıştırmıyormuş. Ama sonradan bu m.2 portları hem pci express hemde sata destekleyen şekle getirmişler. Bu sebeplede bu yukardaki anakartın özelliklerinde PCİ express m.2 yuvası diye geçmiyor çünkü sata arabilimiyle çalışan SSD'leride destekliyor. Şöyle söyleyeyim kısaca bu anakart m.2 yuvasına giren her SSD'yi çalıştırıyor bu sebeplede özelliklerinde soket tipi yok ama bildiğimiz pci express X4 m.2 SSD yuvası.

Aynı sokete oturması önemli değil. Önemli olan SSD' nin ve takılan portun birbirini desteklemesidir. Soldaki SSD MSATA bir SSD' dir. Yani normal SATA SSD' nin küçük versiyonu hızları v.s aynı sadece boyut ve fiyat olarka farkediyor. M2 SSD' lerde bir sürü çeşit var her M2 portu PCI-E bağlantısını desteklemiyor. Buna göre fiyatlarda ciddi anlamda değişiyor. M2 sınıfında sadece 950PRO var şuan için bildiğim onlarda oldukca pahalı ama muazzam hızlara çıkabiliyor. Ama şöylede olabilir M2 soket tipinde 850EVO' ları SATA destekleyen M2 portlarına takabiliyorsunuz bu konu oldukca derin bir konu.

M2 turbodan kastı ise PCI-E M2. Yukarıdakide SATA M2 portlar aynı fiziksel olarak ama hızları çok çok farklı.

Aynı sokete oturması önemli değil. Önemli olan SSD' nin ve takılan portun birbirini desteklemesidir. Soldaki SSD MSATA bir SSD' dir. Yani normal SATA SSD' nin küçük versiyonu hızları v.s aynı sadece boyut ve fiyat olarka farkediyor. M2 SSD' lerde bir sürü çeşit var her M2 portu PCI-E bağlantısını desteklemiyor. Buna göre fiyatlarda ciddi anlamda değişiyor. M2 sınıfında sadece 950PRO var şuan için bildiğim onlarda oldukca pahalı ama muazzam hızlara çıkabiliyor. Ama şöylede olabilir M2 soket tipinde 850EVO' ları SATA destekleyen M2 portlarına takabiliyorsunuz bu konu oldukca derin bir konu.

M2 turbodan kastı ise PCI-E M2. Yukarıdakide SATA M2 portlar aynı fiziksel olarak ama hızları çok çok farklı.

Mesajın için teşekkürler ben iyi bir araştırma yaptım cevap gelmeyince. Soket yapısı olarak tek tırnaklı ve sadece PCİ express SSD için yapılmış bir yuva. Ama bu yuva ilk çıkan anakartlardaki gibi sadece PCİ express SSD'leri değil 2 tırnaklı sata SSD'leride çalıştırabiliyormuş. Bide tek tırnaklı mSATA SSD var bunlar bu sokete girmiyor yani tamamen uyumsuz onlarıda dönüştürücü adaptör ile SATA uyumlu PCİ express yuvalarda kullanmak mümkün. Yani bu yuvalar ikiye ayılıyor sadece PCİ express ve görünüş olarak tamamen aynı ama daha gelişmiş sata uyumlu PCİ express yuvalar. Çok az miktarda da mSATA yuva var onlar sadece mSATA SSD çalıştırıyor zaten sayılarıda çok az. Dediğiniz gibi birçok farklı standardı var bu yuvaların şuan PCİe x4 üzerinden maksimum saniyede 4GB veri aktarımı yapılabiliyormuş. İlerde x8 yada x16 SSD ve m.2 yuvaları üretildiğinde bu hız x16 ile 16gb de olabilir. Yuva kalitesi önemli. :) Bu yuva için piyasada PCİe x4 destekli 950 pro dışında birde Kingston HyperX Predator mevcut. Bide bir hatalı açıklamanız var düzeltmek isterim soldaki mSATA değil m.2 SATA, mSATA yuvası daha farklı. :)

Son düzenleme:
Soldaki mSATA portudur. Aynı soket benim cihazımda var ve sadece mSATA SSD' leri destekliyor. Yukarıda demiştim baya detaylı diye bir sürü farklı soket tipleri var. M2 sokette de mSATA sokettede bir sürü farklı soket tipi var ama cihaza ve üretim tarihine höre değişkenlik gösteriyor. Aynı soket yapısına sahip mSATA ile M2 bile mevcut. Yeni nesil mini depolama arabirimleri, M.2, mSATA nedir?

Soldaki mSATA portudur. Aynı soket benim cihazımda var ve sadece mSATA SSD' leri destekliyor. Yukarıda demiştim baya detaylı diye bir sürü farklı soket tipleri var. M2 sokette de mSATA sokettede bir sürü farklı soket tipi var ama cihaza ve üretim tarihine höre değişkenlik gösteriyor. Aynı soket yapısına sahip mSATA ile M2 bile mevcut. Yeni nesil mini depolama arabirimleri, M.2, mSATA nedir?
Image_07S.jpg

Hayır mSata değil. :D Bu resimde üstte olan mSata. Alttaki m.2 SATA, üstteki mSata.
Ek: Tek tırnaklı m.2 sata SSD'ler de var ama onlarda resimde alttaki SSD gibi tırnaktan sonrasında ki küçük bölümde 6 pin var mSatada 8 pin var orda.

Son düzenleme:
Dostum aynı portu kendim kullanıyorum :). MSATA' larında aynı M2 portuda olan versiyonları var. Linkini attığım videoda gösteriliyor.

Dostum aynı portu kendim kullanıyorum :). MSATA' larında aynı M2 portuda olan versiyonları var. Linkini attığım videoda gösteriliyor.
O videouyu ben zaten yukarda atmıştım. Dikkatlice de izledim ben onun tamamını. Sen hangi SSD'yi kullanıyorsun yada anakartın ne? mSata zaten bağlantı portunun adı. m.2 de diğer bir bağlantı türü m.2 tipinde sata arabirimli soket olabilir seninki. Onun adı da mSata değil m.2 sata.

Son düzenleme:
Laptop kullanıyorum. Ve sana bahsettiğim gibi cihaz eski kasa ve M2 desteği yok mSATA SSD portu var. Ve bu slot yukarıda soldaki SSD takılabiliyor sadece. Bir sürü soket tipi var bazı firmalar farklı farklı soketler yapıyor.

Laptop kullanıyorum. Ve sana bahsettiğim gibi cihaz eski kasa ve M2 desteği yok mSATA SSD portu var. Ve bu slot yukarıda soldaki SSD takılabiliyor sadece. Bir sürü soket tipi var bazı firmalar farklı farklı soketler yapıyor.
Hocam bende diyorum ki o soldaki SSD m.2. Bu m.2 bağlantı hızı tipi yada standardı değil. Bu m.2 bağlantı soketinin adı mSata da aynen böyle soket tipinin fiziksel adı. Sen diyorsun ki mSata soketim var ve soldaki SSD'yi takıp kullanıyorum. Bu imkansız! Soldaki SSD m.2 tipi sokete giriyor sadece. m.2 soketlerin sata kontrolcülü olanları ve PCi express x4 olanları var. Sata destekleyen m.2 tipi soketlerde kullanılmak için yapılmış SSD'lerin kutusunun üzerinde m.2 SATA yazıyor bunlar sata arabilirimi kullanıyor. Bide m.2 PCi express x4 bağlantı tipini kullanan SSD ve m.2 tipi soketler var (950 pro gibi). O en baştaki soket ise hem sata hemde PCi express SSD okuyabilen ikisiylede uyumlu olan daha gelişmiş m.2 tipindeki bir soket. Ama senin dediğin imkansız. O soldaki SSD m.2 dir ve mSata soketine uymaz.

Aynı soket yapısına sahip mSATA ile M2 bile mevcut.
Onlar tamamen farklı soketler ki bu yüzden de isimleri farklı, soket ismi bunlar. Sen herhalde SATA ile PCi express'i karıştırıyorsun. PCi express m.2 soketi ile tamamen fiziksel olarak aynı olan SATA arabirimi kullanan m.2 soket var.

Son düzenleme:
Bu SSD soketi MSI Z170I Gaming Pro AC anakarta ait.
Eki Görüntüle 153431

Buda soketle ilgili MSI sitesindeki açıklama.
Eki Görüntüle 153433

Burda da MSI Turbo M.2'nin hızlı olduğunu iddia eden grafik. Turbo M.2 nedir? İlk defa burada gördüm.
Eki Görüntüle 153434

Şimdi iki tarafında birden boşluk olan ve tek tarafında boşluk olan 2 tip var. Tek taraflı boşluklu olan yüksek hızlı, diğeri SATA diye biliyorum. Bu resimdeki gibi; ama ikisi de aynı sokete oturuyor. Şimdi bu en yukarıdaki sokette, ikisi de çalışır mı? Çalışmayacağı söylenmiş, SATA olanlar için SATA kontrolcü lazımmış. Ama hemen aşağıdaki resmin altındaki videoda tek tarafı boş slota, iki tarafında boşluk olan SATA SSD takıyor adam. Başka videolarda da gördüm bu nedir? Kısaca aynı zamanda cevabı bütün bunlara cevap olacak en net soru; en üstteki slotta M.2 Samsung 850 EVO çalışır mı? Yoksa sadece 950 PRO mu çalışır? Bu sorunun cevabı genel bir cevap niteliğinde. :D
Eki Görüntüle 153435

Bakın bu aşağıdaki videoda da 8. dakikadan sonra adam söylüyor iki tırnaklı tek tırnaklı da çalışmaz diyor. Ama çoğu videoda takıldığını gördüm. Acayip merak ediyorum hiçbir yerde düzgün bilgi yok. :D

EK: Ne demişler kendi işini kendin yapacaksın. :D Biraz araştırma sonrası amacıma ulaştım. Bu ilk çıkan pci express yuvalarına sata m.2 SSD takılamıyormuş. Sokete giriyor fakat çalıştırmıyormuş. Ama sonradan bu m.2 portları hem pci express hemde sata destekleyen şekle getirmişler. Bu sebeplede bu yukardaki anakartın özelliklerinde PCİ express m.2 yuvası diye geçmiyor çünkü sata arabilimiyle çalışan SSD'leride destekliyor. Şöyle söyleyeyim kısaca bu anakart m.2 yuvasına giren her SSD'yi çalıştırıyor bu sebeplede özelliklerinde soket tipi yok ama bildiğimiz pci express X4 m.2 SSD yuvası.
Merhaba;
Ben MSI z170a gaming M7 anakartını kullanıyorum ancak turbo m.2 nin tam olarak anlayamadım şöyle ki; samsung 950 pro 256gb modelini aldım bu ürün PCIe 3.0 x4 32gb/s hızında çalışıyor ve anakart üzerindeki M.2 slotuda turbo M.2 olarak bu hızı destekliyor. Ancak aşağıdaki resimde görüldüğü üzere 10gb/sn olarak görünüyor 950 PRO, (yabancı forum sitesinde de resimleri var hız orada da 10gbps olarak görünüyor.) fakat bencmark testlerinde 950 pro modelinin vaat ettiği okuma yazma hızlarını veriyor fakat PC açılış hızı normal 2.5 inç lik SSD den bir farkı yok yani MSI ın belirtiği gibi yıldırım hızında açılış hızı falan değil acaba eksik birşeymi var son olarak samsung magician programında test diğer test yazılımlarına göre düşük çıkıyor ve testi her tekrarladığımda daha da düşük sonuç alıyorum bunların sebepleri nedir? Yardımcı olursanız sevinirim. Sizinde gördüğünüz gibi her testin sonucu birbirinden farklı ve her defasında nedenini anlayamadığım test sonuçları düşüşe geçmiş durumda.

Dosya Ekleri

• güzel değerler.PNG
    güzel değerler.PNG
    20,5 KB · Görüntüleme: 752
  • formattan sonraki bencmark testi.PNG
    formattan sonraki bencmark testi.PNG
    55,6 KB · Görüntüleme: 628
  • bencmark test..PNG
    bencmark test..PNG
    39,1 KB · Görüntüleme: 591
  • SON TEST.PNG
    SON TEST.PNG
    37,2 KB · Görüntüleme: 530
  • formattan sonraki ilk test.PNG
    formattan sonraki ilk test.PNG
    94,2 KB · Görüntüleme: 707
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı