M.2 SSD BIOS'da Görünmüyor

salihksk

Hectopat
Dün akşam bilgisayarım birden dondu ve hiçbir şey çalışmadı. O sıra ve kapattım PC’yi açtığımda BIOS ekranı yaklaşık 2,5 dakikada geldi ama BIOS ekranı için delete tuşuna basmadım bir uyarı geldi. "Reboot and select proper device" tarzında bir şeydi. Sonra tekrar denedim BIOS ekranına girdim bu sefer, Boot seçeklerinde SSD yoktu, sadece HDD vardı. Sonrasında SSD'yi takıp çıkarmayı denedim olmadı. Tek bilgisayım olduğu için ve o da açılmadığı için bu günü bekledim ve işteyken BIOS güncelleme dosyasını USB'ye attım, eve geldim ve BIOS updatini yaptım. Her kapattığımda açılış süresi çok uzun sürüyor yine, BIOS Update yaptım ama yine gözükmüyor SSD. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle depolama birimlerinde kesinlikle yapmanız gereken şey başka bir bilgisayarda denemektir. Her zaman net fikirler verir size sorun hakkında. Onun dışında HDD'yi çıkarıp deneyin ve technopat'ın bu konu hakkında bir rehberi var, ona bakın derim.

Son düzenleyen: Moderatör:
"Reboot and select proper device" tarzında bir şeydi.

Bu demektir ki sistem Legacy modda boot ediyor. Boot ayarını UEFI with CSM yapıp ilk sıraya da Windows Boot Manager'ı koyup öyle deneyin.

Bu demektir ki sistem Legacy modda boot ediyor. Boot ayarını UEFI with CSM yapıp ilk sıraya da Windows Boot Manager'ı koyup öyle deneyin.

Cevaplarınız için teşekkür ederim ama şöyle bir sorun var ben bios update yaptıktan sonra bios ekranım değişti nedenini bilmiyorum updatele değiştirilmiştir diye düşündüm fakat ayarlara girdiğimde dediğiniz gibi UEFI with CSM seçeneği gelmiyor sadece UEFI ve UEFI + LEGACY seçeneği var sadece UEFI seçtiğimde de windows boot maneger seçeneği yok. Görseldeki gibi

Cevaplarınız için teşekkür ederim ama şöyle bir sorun var ben bios update yaptıktan sonra bios ekranım değişti nedenini bilmiyorum updatele değiştirilmiştir diye düşündüm fakat ayarlara girdiğimde dediğiniz gibi UEFI with CSM seçeneği gelmiyor sadece UEFI ve UEFI + LEGACY seçeneği var sadece UEFI seçtiğimde de windows boot maneger seçeneği yok. Görseldeki gibi

Image1564166140.267632.jpg

Selamun aleyküm. Forumda araştırdığım kadarıyla eski anakartlara NVMe modlama konusundaki linkler kırık olduğu için bu konunun devamında yazmak istiyorum. NVMe desteği olan SSD me PCI-e slotuna takılabilmesi için adaptör satın aldım. Sorunum bu SSD'yi BIOS'ta görememem ve format atamamam. 3. parti yazılımlar ile anlatımınızıda inceledim fakat hiçbir şekilde yapamadım. Acaba güncel BIOS'uma NVMe desteği modlama şansımız ya da paylaşma şansınız var mı? Anakart marka modelim.
GA-970A-D3 (rev. 1.0/1.1) BIOS son sürümüm F13B.

Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı