M.2 SSD MSI B550-A Pro anakartın üst slotunda çalışmıyor

Süleyman Yusuf

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yeni gen4 SSD alıp işletim sistemini içine kurmak istedim. Bu yüzden 1TB Fury renegade modelini aldım. Anakartım MSI B550-A Pro. SSD'yi üst slota takınca düzgün çalışmıyor. Bazen anakart hiç görmüyor veya görse bile işletim sistemine girmek çok uzun sürüyor. Alttaki slota takınca normal bir şekilde gen3 hızında çalışıyor.

Fakat üst tarafa farklı bir gen3 SSD taktığımda ise slot sorunsuz çalışmakta.

Bu durumda ise yeni aldığım SSD'yi gen4 kullanamamış oluyorum. Yardımcı olabilecek var mı?
İşlemcim 5600X.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuda da belirttiğim gibi 5600x.
Anakart destek sayfasina girip belirtilen prosedürleri uygula. Bazi BIOS sürümlerinde SSD desteği geliyor, zaten yazıyordur güncelleme açıklamalarında.
Gen4'te sıkıntı var o zaman güncel BIOS ve çipset sürücülerini denedin mi?
BIOS'um güncel.
BIOS'dan işlemci üzerindeki PCIe yolunu gen2 seçmezsem SSD'yi görmüyor, görse bile windows'a girmiyor. Alt taraftaki slotta hiçbir sıkıntı yok.
Konunun başında dediğim diğer SSD'yi üst slota takınca hızı düşüyor yani çalışsa bile yavaş çalışıyor.
Bu arada 1 saatlik ban yediğim için anlık yazamadım.

Konuda da belirttiğim gibi 5600x.

BIOS'um güncel.
BIOS'dan işlemci üzerindeki PCIe yolunu gen2 seçmezsem SSD'yi görmüyor, görse bile windows'a girmiyor. Alt taraftaki slotta hiçbir sıkıntı yok.
Konunun başında dediğim diğer SSD'yi üst slota takınca hızı düşüyor yani çalışsa bile yavaş çalışıyor.
Bu arada 1 saatlik ban yediğim için anlık yazamadım.
Elimdeki diğer SSD'yi üst slota taktığımda maksimum 800MB/s-800MB/s okuma ve yazma hızı alıyorum. Fury'i taktığımda yazma hızı 30MB/s'ye düşüyor.
Alt slota taktığımda iki SSD'de de hiçbir problem yok. Maksimum gen3 hızlarını alıyorlar.

Galiba anakartın üst slotu direkt arızalı. Eğer kimsenin önerebileceği bir şey yoksa şimdilik böyle bırakıp yarın anakartı servise götüreceğim.

Bugün anakartı servispoint’e teslim ettim. Sonucunu burada paylaşırım.

Anakartım için bugün servispoint’den mail aldım. USB portumda “kullanıcı kaynaklı hasar” olduğu için ürünü garanti dışı bırakıp ücret almak istiyorlar. Bana gönderdikleri fotoğraf bu:
1680783824994.jpeg

Ürünü sağlam vermeyi geçtim, böyle bir hasarı benim kasıtlı olarak yapmış olmama imkan yok. Kendilerine de bunu belirttim. Devamını buradan paylaşırım.

Ürünü test edip bana bir sıkıntı olmadığını söylediler, ben de bugün anakartı teslim aldım. Kendi imkanlarımla test yapmaya başladım.
Sorun ya işlemci ya anakart ya da SSD'de idi. Öncelikle anakartıma arkadaşımın Ryzen 5 3600 işlemcisini takarak denedik ve yine üst taraftaki m.2 slotu düzgün çalışmıyordu.
Sonrasında m.2 ssd'yi farklı bir gen4 destekleyen intel anakartta denedik. Ve SSD sorunsuz bir şekilde maksimum hızında çalıştı.
Yani eğer ikimizin de işlemcisinde sıkıntı yoksa anakartımın ilk slotu kesinlikle düzgün çalışmıyor. Yaptığım testlerin videolarını çektim ve pazartesi günü tekrardan servispoint'e gideceğim.

Pazartesi günü tekrar ServisPoint’ gidip anakartımı teslim ettim. Salı günü bana bir sıkıntı bulamadık diyerek geri almamı söylediler ve bende çektiğim videoyu mail aracılığıyla onlara gönderdim. Tekrardan kontrol ettiklerinde sorunu bulup tamir sürecine geçmeyi başarabildik. Toplamda 2 haftadır bekliyorum ve büyük ihtimalle en az 1 hafta daha bekleyeceğim. Keşke en başta test işlemi daha geniş çaplı yapılmış olsaydıda tüketici olarak ben bu kadar uğraşmasaydım. Sonucu yine buradan paylaşırım.

Son düzenleme:
1681837865404.jpeg

Merhaba, sonunda bugün mail geldi ve hasar tespitini gerçekleştirebilmişler. Kullanıcı hatası olduğunu söyleyip 1000 TL istediler. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz?

Garantiye para ödemeyip Facebook üzerinden bulduğum bir bilişimciye tamir etmesi için anakartı gönderdim ve tamir+kargo ile 325TL'ye sorunu hallettik. 1 ay çileden sonra artık sistemi kullanabiliyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı