Çözüldü M.2 SSD sonrası SATA HDD ve SSD görünmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HezarFem

Kilopat
Daha fazla  
Yeni aldığım Samsung 960 EVO M.2 SSD'yi bilgisayara taktıktan sonra SATA bağlantısı ile bağlı olan HDD ve SSD BIOS ve Bilgisayarımda görünmüyor!

Disk yönetiminde harf ataması ile ilgili bir durum değil, BIOS da görmüyor SATA portları. Kabloları da kontrol ettim.

BIOS güncel, Windows 10 son sürüm kurulu Anakart GIGABYTE AB350M- Gaming3

Çözüm
Bazı anakartlar M.2 SSD takıldığı zaman, SATA portları devre dışı bırakıyor. Diğer portları deneyin.
@bellammy07 abi [Anakart] Sorun giderme - Anakart çalıştıktan sonra hard diski ya da SSD'yi bulamıyor | Resmi Desteği | ASUS Türkiye linke bakabildin mi? Son model bi Anakartta böyle sorun olmaması gerekir!
Sahip olduğunuz Anakartta 2 adet M.2 SSD ve 6 adet Sata SSD portu var. Anladığım kadarıyla sizde 1 M.2 SSD (Crucial P5 500GB NVMe) ve 1 adet de SATA SSD var.
M.2 SSD zaten 1 nolu porta, SATA SSD leri ise diğer portlara takıp denemekte fayda var
Inked132_LI.jpg

@bellammy07 abi [Anakart] Sorun giderme - Anakart çalıştıktan sonra hard diski ya da SSD'yi bulamıyor | Resmi Desteği | ASUS Türkiye linke bakabildin mi? Son model bi Anakartta böyle sorun olmaması gerekir!
Sahip olduğunuz Anakartta 2 adet M.2 SSD ve 6 adet Sata SSD portu var. Anladığım kadarıyla sizde 1 M.2 SSD (Crucial P5 500GB NVMe) ve 1 adet de SATA SSD var.
M.2 SSD zaten 1 nolu porta, SATA SSD leri ise diğer portlara takıp denemekte fayda var
Inked132_LI.jpg
@bellammy07 abi ne yaptın? Sorunu çözebildin mi?

Son düzenleme:
@bellammy07 abi [Anakart] Sorun giderme - Anakart çalıştıktan sonra hard diski ya da SSD'yi bulamıyor | Resmi Desteği | ASUS Türkiye linke bakabildin mi? Son model bir anakartta böyle sorun olmaması gerekir!
Sahip olduğunuz anakartta 2 adet M.2 SSD ve 6 adet SATA SSD portu var. Anladığım kadarıyla sizde 1 M.2 SSD (Crucial P5 500GB NVMe) ve 1 adet de SATA SSD var.
M.2 SSD zaten 1 nolu porta, SATA SSD'leri ise diğer portlara takıp denemekte fayda varEki Görüntüle 1560249

@bellammy07

Evde denedim aslında şu yan taraftaki üstteki ikisini denedim. SATA'ları oraya bağladım fakat yine görünmedi. Bende 2 tane SATA hard disk var. 1 tanesi SSD 1 tanesi de normal SATA hard disk.
Her ikisini de BIOS'tan görmeme rağmen PC açıldıktan sonra Aygıt Yöneticisi - depolama alanından baktım fakat orada da görünmüyor.
Nasıl çözeceğimi bilemedim.
Şimdi burada ben M.2 SSD'yi üst taraftaki M.2 yerinde halihazırda takılı vaziyette.
Bilemedim ama nasıl çözülecek.
Bu arada alt taraftaki sağ alttakini kullanmamam gerekiyor değil mi? SATA 6g-4 olan bölümü kullanmamam gerekiyor şu an için doğru mu anladım.
Bu arada bu SATA girişlerine 2 tane de CD roomdan gelen jack takıyorum. Bu normal değil mi, yani CD room girişlere bu SATA yerlerine bağlamam da sorun olmaz sanırım değil mi?

Problemin aynısını ben de yaşadım samsung 980 nvme diski taktıktan sonra sataları görmedi. Daha sonra çözümünüzü okudum ve işe yaradı. Hepinize teşekkürler :)

merhaba
dell g3 3590 dizüstü bilgisayarımda halihazırda 128gb m2 ssd ve 1tb hdd mevcuttu ssd yetersiz geldigi icin samsung 980 500gb ssd aldım diğer ssd ile degistirip kurdum ancak bu sefer hdd gözükmüyor diger ssd takılıyken hdd gözüküyor hdd için başka port yok ne yapmalıyım
teşekkürler

Geri
Yukarı