M.2 SSD ve SATA SSD farkı nedir?

frtna33

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Arkadaşlar ben 480GB olan bir SSD'ye sahibim ancak bana yetmiyor, o yüzden 1 adet daha SSD almak istiyorum 400-500TL arasında hem normal SSD buldum hem de M.2 SSD buldum hangisini almalıyım? İkisi de 500GB. Ayrıca bir sorum daha var 2. RAM'i alırken arasındaki marka uyumuna dikkat ediyoruz SSD alırken marka uyumu olmalı mı yoksa farklı marka alabilir miyim? Normal SSD ile M.2 SSD aynı anda takılabilir mi yoksa onun içinde bir uyum mu gerekli? Anakart modelim MSI B450M PRO M.2 V2. Anakartıma M.2 SSD takılır mı? SSD nereye bağlanıyor bilmiyorum, affedin. Anakart veya hangi bileşene takılıyorsa kaç adet SSD hakkım var hem normal için hem M.2 SSD için? Kasa modelim Cooler Master Masterbox MB520.

SSD uyumu diye bir şey yok, raid yapılıyor mu bilmiyorum ama ssd raid yapanı da görmedim hiç. İkinci soruna cevap;

Uyuma gerek yok. Bu nokta bir sürü M.2 standartı var. Arasında kaldığınız SSD'leri yazarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

TOSHIBA OCZ 480GB TR200 SERİSİ SATA 3.0 SSD / 438TL
TOSHIBA OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD / 493 TL
Toshiba'yı SATA SSD olarak kullanan arkadaşlarım var sıkıntı yaşamadılar ama M.2'yi bilmiyorum. Bende ADATA XPG SX8200 PRO 512 GB öneririm.
TOSHIBA OCZ 480GB TR200 SERİSİ SATA 3.0 SSD / 438TL
TOSHIBA OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD / 493 TL
Toshiba'yı SATA SSD olarak kullanan arkadaşlarım var sıkıntı yaşamadılar ama M.2'yi bilmiyorum. Bende ADATA XPG SX8200 PRO 512 GB öneririm.

kısacası bütçem 400-600 TL arası M.2 her türlü daha mantıklı bir seçimdir değil mi yanlış anlamadıysam ? bu arada M.2 slotum boş sadece SATA 3.0 kullanıyorum şuan.

M2 SSD ler normal SSD ler den ortalama 5 ile 10 kat arası daha hızlıdır. Yapman gereken bu hızlı SSD lere windows ya da sevdiğin online oyunları yüklemek olsun.Şöyle özetleyeyim eğer windows unu normal SSD (okuma hızı 550 Mb) ye yüklediğinde 7 sn de açılıyorsa M2 SSD (okuma hızı 3500 Mb) de ortalama 1 sn de açılır.

Son düzenleme:
XPG sx8200 pro 512 GB al keyfine bak hocam. Ben de ondan aldım. Mükemmel birşey.
M2 SSD ler normal SSD ler den ortalama 5 ile 10 kat arası daha hızlıdır. Yapman gereken bu hızlı SSD lere windows ya da sevdiğin online oyunları yüklemek olsun.Şöyle özetleyeyim eğer windows unu normal SSD (okuma hızı 550 Mb) ye yüklediğinde 7 sn de açılıyorsa M2 SSD (okuma hızı 3500 Mb) de ortalama 1 sn de açılır.

Bilgi teorik ve gerçekte öyle olmuyor hocam.

O dediğiniz 1SN - 7SN işlemei tek parça dosyayı klonlamak/kopyalamak için işe yarar. Yoksa oyunlarda öyle hızlı açılmıyor. Veya normalde ssd ile 14 saniyede açılan bilgisayar nvme2 ile 2 saniyeye düşmüyor.

Ama video düzenlemek gibi ağır iş yapıyorsanız nvme2 işe yarıyor. O da belirli durumlarda. Ha çok bir fark olmadığı için nvme2 daha çok tercih ediliyor ve ben de öyle tercih ettim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı