SATA SSD ve M.2 NVMe SSD farkı

PRAY3OY

Centipat
Arkadaşlar merhabalar öncelikle. Normal SSD ile M.2 NVMe arasındaki fark nedir?
Videoları izlediğimde oyun-Windows'ta açılışta aralarında Max. 3 saniye oynuyor.

Bu zımbırtı başka neye yarar fazladan para vermeye değer mi?
Param fazlasıyla var ama gereksiz harcamaya kesinlikle karşıyım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Temel fark kullandığı arabirim ve kullandığı kontrolcüdür. Kaliteli modellerde kullanılan bellek modeli de özel olabiliyor.

SATA SSD'lere göre daha hızlı bir arabirim ile sisteme bağlanırlar. Yine daha hızlı kontrolcüleri vardır.

Oyunlarda farka yol açar ama asıl farkı render yapıyorsanız ya da sürekli büyük dosya boyutlarıyla uğraşıyorsanız hissedersiniz.

Bütçeniz yetiyorsa alınabilir. Ama oyun oynayacaksanız kapasitesi yüksek SATA SSD almak daha iyi olur.

SSD ile M.2 NVMe arasında olan farkı anca render işleri yapıyorsanız anlarsınız, Windows kullanımı, oyun kullanımlarında bir fark yok.

Eğer ben uygun ssd alırım sadece windows kullanırım derseniz ucuza güzel sata SSD'ler bulabilirsiniz. Ama çok büyük dosya boyutlarıyla işlem yaparım GB olarakta fazla olsun hızlı olsun derseniz m2 alın. Bana kalırsa güzel bir sata ssd yeter.

Temel fark kullandığı arabirim ve kullandığı kontrolcüdür. Kaliteli modellerde kullanılan bellek modeli de özel olabiliyor.

SATA SSD'lere göre daha hızlı bir arabirim ile sisteme bağlanırlar. Yine daha hızlı kontrolcüleri vardır.

Oyunlarda farka yol açar ama asıl farkı render yapıyorsanız ya da sürekli büyük dosya boyutlarıyla uğraşıyorsanız hissedersiniz.

Bütçeniz yetiyorsa alınabilir. Ama oyun oynayacaksanız kapasitesi yüksek SATA SSD almak daha iyi olur.

Peki ben bir M.2 SSD buldum SATA ile aynı fiyat ve okuma yazma hızlarına sahip. Sizce ömür ve hız açısından hangisini tercih etmeliyim.

Geri
Yukarı