M.2 vs SATA 3.0 SSD

MrFinBlack

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgi İşlem Uzmanı
Sistemimi toplayalı 1 buçuk yıl oldu ve artık HDD'nin yavaşlığından bezdiğim için, SSD almaya karar verdim. 250 ₺'ye Patriot Burst 240 GB SATA 3 SSD aldım. Windows 15 saniyede açılıyor. HDD takılı iken 1 buçuk dakika sürdüğü olurdu. Sistem de eskiye nazaran hızlandı. Fakat 50-60 ₺ daha koyup M.2 SSD almalı mıydım? M.2 SSD'lerin SATA SSD'lere göre okuma yazma hızı olarak üstünlüğü var. Peki bu üstünlük Windows'un veya oyunların açılışına o kadar fazla etki eder mi? Yoksa M.2 SSD'ler bir ev kullanıcısı için gereksiz mi?

Hocam, NVMe olanların var. Normal M.2 ile SATA SSD arasında hız farkı yok.

Sistemimi toplayalı 1 buçuk yıl oldu ve artık HDD'nin yavaşlığından bezdiğim için, SSD almaya karar verdim. 250 ₺'ye Patriot Burst 240 GB SATA 3 SSD aldım. Windows 15 saniyede açılıyor. HDD takılı iken 1 buçuk dakika sürdüğü olurdu. Sistem de eskiye nazaran hızlandı. Fakat 50-60 ₺ daha koyup M.2 SSD almalı mıydım? M.2 SSD'lerin SATA SSD'lere göre okuma yazma hızı olarak üstünlüğü var. Peki bu üstünlük Windows'un veya oyunların açılışına o kadar fazla etki eder mi? Yoksa M.2 SSD'ler bir ev kullanıcısı için gereksiz mi?

M.2 SSD'ler bildiğimiz gibi daha hızlılar. Sizin de söylediğiniz gibi SAT 3 SSD 15 saniyede Windows açıyorsa M.2 daha hızlı açacaktır.

Hız olarak M.2 SATA = SATA olarak düşünebilirsiniz, arabirimler farklı sadece.

NVMe SSD'lerin farkı şimdilik pek belli olmuyor günlük kullanımda ve oyunlarda. Dosya kopyalama ve taşıma işlemlerinde gözle görülür fark olur tabii ki. İmkan varsa SATA yerine NVMe almakta fayda var.

NVMe M2 SSD'im var. Boot süresi olarak kıyasladım. SATA SSD 18 saniyede açıyor Windows'u. NVMe olan 8 saniyede. Günlük kullanımda sadece dosya aktarımında farkediyorsunuz farkı. Oyunlarda vs. aman aman bir fark yok. Büyük boyutlu dosyaları kopyalarken, taşırken vs. hızı farkediyorsunuz.

Geri
Yukarı