Çözüldü M1 MacBook Air ile Minecraft oynanır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Akkuşahmet

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
M1 işlemciye sahip MacBook Air sahibiyim. Daha alalı 2 gün oldu ve işlerim için kullanıyorum fakat bugün Minecraft oynamak istedim. Orijinal hesabım olmadığı için orijinal olmayan Minecraft başlatıcısı kullanmak durumundayım. Oyunu açtığımda daha Mojang yazısı gelir gelmez bilgisayar sıcaklığı artmaya başlıyor ve düşük ayarlarda oyuna girdiğimde bilgisayar sıcaklığı 93 dereceye kadar çıktı. Bu ısınma sebebi orijinal başlatıcı kullanmadığım için mi? Orijinal Minecraft satın alırsan bu sorun düzelir mi?
Veya ucuz yollu bilgisayar soğutucu alsam olur mu?
Bilgisayar özellikleri.
  • M1 işlemci.
  • 8 GB RAM.
  • 256 GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Minecraft'ın Apploe M1 desteği Minecraft 1.19 "The Wild Update" ile birlikte geldi. Bu durumda evet, korsan sürüm kullanıyor oluşunuz sorunun sebebi olabilir zira kod x86 ise emülasyon devreye giriyor ve bu da işlemciye ek yük binidiriyor olabilir.

Güncelleme:

Görüldüğü üzere oyun 100+ FPS ile gayet akıcı oynanabiliyor:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Merhaba,
M1 işlemciye sahip MacBook Air sahibiyim. Daha alalı 2 gün oldu ve işlerim için kullanıyorum fakat bugün Minecraft oynamak istedim. Orijinal hesabım olmadığı için orijinal olmayan Minecraft başlatıcısı kullanmak durumundayım. Oyunu açtığımda daha Mojang yazısı gelir gelmez bilgisayar sıcaklığı artmaya başlıyor ve düşük ayarlarda oyuna girdiğimde bilgisayar sıcaklığı 93 dereceye kadar çıktı. Bu ısınma sebebi orijinal başlatıcı kullanmadığım için mi? Orijinal Minecraft satın alırsan bu sorun düzelir mi?
Veya ucuz yollu bilgisayar soğutucu alsam olur mu?
Bilgisayar özellikleri.
  • M1 işlemci.
  • 8 GB RAM.
  • 256 GB SSD.

Konuyla biraz alakasız ama benim bildiğim MacBook'lar oyun için yapılmıyor. Ama arada bir CS, LoL atmak için uygundur. Normalde o işlemcinin o oyunu rahatlıkla 120 FPS çalıştırması lazım. Düzeltme: Air modellerin içinde fan yokmuş ondan dolayı o sıcaklıklar normal soğutucu alabilirsin ancak orjinal almana gerek yok.

Bu konu hakkında çok bir bilgim yok fakat benim düşüncem java'nın arm işlemciler tarafında optimizasyonunun düzgün olmadığından kaynaklandığı yönünde. Ama bu düşüncem doğru olmayabilir. Ben de macOS kullanıcısıyım minecraft'ın orijinal sürümünü kullanıyorum fakat hiç sıcaklık öyle üst sevilere çıktı mı dikkat etmedim. İsterseniz yabancı forumlarda araştırabilirsiniz.

Bu konu hakkında çok bir bilgim yok fakat benim düşüncem java'nın arm işlemciler tarafında optimizasyonunun düzgün olmadığından kaynaklandığı yönünde. Ama bu düşüncem doğru olmayabilir. Ben de macOS kullanıcısıyım minecraft'ın orijinal sürümünü kullanıyorum fakat hiç sıcaklık öyle üst sevilere çıktı mı dikkat etmedim. İsterseniz yabancı forumlarda araştırabilirsiniz.
Java zaten optimizasyon konusunda Windows'ta da leş gibi.

Minecraft'ın Apploe M1 desteği Minecraft 1.19 "The Wild Update" ile birlikte geldi. Bu durumda evet, korsan sürüm kullanıyor oluşunuz sorunun sebebi olabilir zira kod x86 ise emülasyon devreye giriyor ve bu da işlemciye ek yük binidiriyor olabilir.

Güncelleme:

Görüldüğü üzere oyun 100+ FPS ile gayet akıcı oynanabiliyor:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
Hmmm, aslında öyle olabilir.

Çok gömmek istemedim ama doğru söze ne denir :).
Hocam RTX 2060'la düşük grafikte 30 FPS aldım :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı