M1X çip adındaki söylentiler doğru mu?

Musa BEYTEKİN

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar yakın zamanda M1 çip içeren bir MacBook Pro almayı planlıyordum fakat M1X adında bir çip içeren yeni Mac cihazlar çıkacağı söyleniyor. Bu çipin çıkacağı tahmini tarih ne olabilir? Eğer çıkacaksa 4-5 ay daha bekleyip paramı daha çok biriktirip bu cihazlardan almam mantıklı mı? Sadece 16" MacBook Pro'da mı olacak bu yeni çip?

Tavsiyeleriniz için sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar yakın zamanda M1 çip içeren bir MacBook Pro almayı planlıyordum fakat M1X adında bir çip içeren yeni Mac cihazlar çıkacağı söyleniyor. Bu çipin çıkacağı tahmini tarih ne olabilir? Eğer çıkacaksa 4-5 ay daha bekleyip paramı daha çok biriktirip bu cihazlardan almam mantıklı mı? Sadece 16" MacBook Pro'da mı olacak bu yeni çip?

Özel bir sebebi yoksa sormak istiyorum, neden MacBook alıyorsunuz acaba? MacBook iş alanı için uygun genelde.

1608041784950.png

Şu sıralar kesin bilgiden ziyade söylenti olduğu söyleniyor birçok şeyin, tabii ki ortaya öylece atılmış şeyler olduğunu düşünmüyorum. M1X işlemcisinin kullanılacağı ilk cihaz MacBook Pro 16" olacak diyorlar, o halde güç olarak bu çipin layık görüldüğü taban cihaz bu demektir. Tahmin ediyorum ki yeni bir işlemci olacak olsa bile MacBook Air ve MacBook Pro 13" için farklı bir işlemci geliştirilecek zaman içinde, isimde değişikliğe gidebilirler ama muhtemelen M2 gibi.

Elinizde ne kadar bütçe olduğuna da bağlı aslında mesele, 16" Pro'ların segmenti gereği fiyatları yüksek, üstelik ülkemize ne kadardan gireceğini de şu an bilmiyoruz yeni bir çiple satışa sunulacağı için. Biraz da size kalmış aslında, işinizi büyütmeyi ve performansa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bekleyebilirsiniz. Ama derseniz ki şu an M1 çipli bir MacBook alsam ne kaybederim, o sorunun cevabını sizin vermeniz gerekecek. Ne kaybedeceğinizden çok cihazdan ne beklediğinizle alakalı olur cihazın size verdiği tatmin. Belki de M1 yeni bir girişim olmasına rağmen beklediğinizden daha çok performans verir.

16 inç versiyonların en ucuz modeli, öğrenci indirimi ile birlikte 20.000 TL'nin altında çıkmaz.

Yeni gelecek MacBook Pro 16” yeni ekran teknolojisi ile gelecek. Bu fiyatlarda hissedilir bir artış anlamına geliyor. İşlemci farkı ve tasarımdaki ekran değişikliği ve face ID teknolojisi ciddi bir rakam olabilir. M1 eğer çok büyük işler yapmıyorsanız son derece yeterli. Halihazırda Intel işlemcili bilgisayarlar da satılıyor ve kullanılıyor. Sadece işlemci değişimiyle yeni ürün sunacak olsalar bekleyin derdim ama bayağı değişikliklerle sunulacak 16” MacBook Pro. 32 GB RAM 2 TB SSD ve 16 “ bir cihaz sanırım 30 000₺'yi aşan fiyatlarla gelebilir. M1 işlemcili 13” MacBook Pro zaten büyük devrim. Daha uygun fiyata alabiliyorsunuz şu anda. Eee ne kadar ekmek o kadar köfte. Saygılar selamlar.

Arkadaşlar yakın zamanda M1 çip içeren bir MacBook Pro almayı planlıyordum fakat m1X adında bir çip içeren yeni Mac cihazlar çıkacağı söyleniyor. Bu çipin çıkacağı tahmini tarih ne olabilir? Eğer çıkacaksa 4-5 ay daha bekleyip paramı daha çok biriktirip bu cihazlardan almam mantıklı mı? Sadece 16" MacBook Pro'da mı olacak bu yeni çip?

Tabii ki doğru Apple hep M1 mi kulanacak.

Geri
Yukarı