M2 Sata ve M2 NVME Slotu nasıl anlaşılır?

Hector Smith

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Benim 5 yıl 8 ay 9 gündür kullandığım bir dizüstü bilgisayarım var. Birkaç saat önce sabit diski bozuldu. Buna 500GB SATA bir SSD takıp 1-2 sene daha kullanmayı planlıyordum ama sitelerde dolaşırken Adata'nın şu NVMe modelinin fiyat olarak uygun olduğunu gördüm:

Bilgisayarımın anakartında 2 tane M.2 slotu var. Hatta 1 tanesine kocaman harflerle "SSD" yazmışlar. Ama NVMe destekliyor mu anlayamıyorum. MSI'ın sitesinde, bilgisayarımın kullanma kılavuzunda veya internette herhangi bir yerde NVMe desteğiyle (veya anakartın model numarasıyla) ilgili bir bilgiye ulaşamadım.

Sorum şu: Bu M.2 slotlar NVMe destekliyor mu nasıl anlarım? Bakarak anlaşılır mı? Şu an maalesef fotoğraf koyamıyorum ama yarın fotoğraf yüklersem bakarak anlayıp söyleyebilecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim, benim cihazım 4 yıllık 3 adet m.2 sata portu var ve bırak nvm'yi, PCI express desteği bile yok. Bu durumda senin cihazında olması mümkün değil. Ayrıca, sata ssd, pci express ssd, pci express nvm ssd bunlar farklı. Pci expressin yanlış hatırlamıyorsam 3x 6x ve 12x birimleri var. Ekran kartı veri yolu gibi. Bence kafanı çok yorma bu konuya. Ayrıca görünüşünden de anlarsın pinlerine bakarsan.

Cevaplar için teşekkür ederim.
Şöyle bir fikir geldi aklıma: Şuan masaüstü bilgisayarımda 512GB normal sata SSD var. NVME diski buna takıp, Windows'unu NVME diske aktarıp, boşa çıkan 512GB SSD'yi dizüstü bilgisayarımda kullansam?
Masaüstü bilgisayarımda B350M Mortar var. MSI'ın sitesinde aşağıdaki bilgiler yazıyor ama NVME destekliyor mu yine tam olarak anlayamadım. 😅 Biraz yardımcı olur musunuz?

Storage

AMD® B350 Chipset
• 4 x SATA 6Gb/s ports*
• 1 x M.2 slot (Key M)
- M2_1 slot supports PCIe 3.0 x4 (RYZEN series processor) or PCIe 3.0 x2(AMD® Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics and A-series / Athlon™ X4 Processors) and SATA 6Gb/s
• Supports RAID 0, RAID 1, RAID 10

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı