M5A97, FX 8350, GTX 770 sisteme güç kaynağı tavsiyesi

• Konuyu başlatan alf
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 2B
Hocam o çözünürlükte çok rahatlıkla 3-4 yıl götürür eğer parçaların başına bir zarar gelmez ise.

Ama eğer sistemi daha almadıysanız, SSD'yi almayın ve onun yeri 1080'Lik bir monitör alın derim. 720 ve 1080 arasında %40'lık bir görüntü kalite farkı var. Emin olur çok fark ettiricektir. 340'tlye 23'' Aoc 23" E2350Sak Geniş Ekran Led Monitör - Vatan Bilgisayar bu monitörü alın derim. SSD size sadece bilgisayar açımında ve program yüklemelerinde hız kazandırır ama 1080p'lik bir monitör sizin oyun zevkinize büyük kazanç sağlar.

Güç kaynak gereksimini ise kaliteli bir 550w yada her hangi bir 600w'lık güç kaynağı karşılayacaktır. Zalman Zm600-Lx Dual Forward Serisi 600W Güç Kaynağı - Vatan Bilgisayar

Bu güç kaynağının 12v rail'ından 48 amp'lik güç veriliyor ve bu ekran kartı is 12v rail'ından 42 amp veya üstü bir güç isytiyor. Alacağınız kart 2 adet 6 pin pci güç kablosu gerektirir ve tavsiye ettiğim güç kaynağında 1 adet 6 ve 1 adet 6+2 pci kablo var. Yani ihtiyacınızı her türlü karşılar.

Elimde hazır monitör var. O yüzden almayı düşünmüyorum. Bir de kafamı karıştıran güç kaynağındaki 80+ olayı…

Kasa olarak da z3 veya z5 düşünüyordum ancak Z3 bana çok dar geldi ve malzeme kalitesi olarak düşük gözüküyor.

CARBIDE SERİSİ™ 300R 80PLUS 600W MidT ATX SİYAH KASA

daha iyi gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Z3 idare eder kalitede bir kasa. Zalman'ın plus serisinden kasa alırsanız, kasanın soğutulması için gereken fanlara para vermek zorunda kalmazsınız. Z3 plus 4 adet fanla birlikte geliyor ve fanlar da alt kalitede fanlar, o kalitede 4 adet fan almak yaklaşık 40-50 tl'ye mal olur size. Zalman'ın plus serisinin en iyi yanı da fanlarıdır zaten.

80+ olayı, güç kaynağının verimliliği ile ilgilidir. Yani tamamen elektrik faturanızla alakalı bir olay. Örneklemek gerekir ise, 80+ bronze sertifikalı bir güç kaynağı donanımlara 510w'lık bir enerji verirken, prizden (duvardan) 600w çekmesi gerekir. Bronze sertifika ise verimliliği testlerle %85-90 arasında olan güç kaynaklarına verilen bir sertifikadır.

Kasalarda herkesin bildiği gibi Türkiye'deki en iyi marka Corsair'dir. Eğer bütçenizi zorlamayacaksa, Corsair'den şaşmayın. Ama diğer parçalardan fedakarlık edecekseniz, Zalman da sizi her türlü götürür. Corsair 300R'ın içinde bulunan CX 600w Bronze güç kaynağının kasanın aksine 3 yıllık garantisi var. 2 yıl sonunda, Vatanda'ki garanti bitmiş olsa bile, Corsair'in Türkiye servisi size bir yıl daha garanti hizmeti sunmak zorunda.

Peki o zaman bir soru daha, ram'leri dual kit mi almak daha iyi? Yoksa tek modül mü?

peki o zaman bir soru daha, ram'leri dual kit mi almak daha iyi yoksa tek modül mü?

Dual kit ramler, tek modüllere oranla size %5 gibi bir hız artışı sunar. Ama, eğer dual 4x2 Ram alırsanız, ileride en fazla bir dual 4x2 daha alabilir ve 16 GB ram sınırında kalırsınız. Ben şahsen bilgisayarımı toplarken 8 gb'lik bir ram almıştım ve 30-40 gün sonra bir 8gb'lik ram daha eklemiştim çünkü 4'lü kit benim işlemci soğutum yüzünden imkansızdı. Bu tamemen sizin kendi tercihinize kalmış bir konu. Eğer 4x2 kit alıp %5 gibi bir hız artışımı yakalamak istiyorsanız, dual 4gb alın derim ama eğer 8gb tek ram alıp, buna aynı ramden bir tane daha yakın zamanda ekleyebilecekseniz 8gb tek almanız daha mantıklı olur.

Dual kit ramler, tek modüllere oranla size %5 gibi bir hız artışı sunar. Ama, eğer dual 4x2 Ram alırsanız, ileride en fazla bir dual 4x2 daha alabilir ve 16 GB ram sınırında kalırsınız. Ben şahsen bilgisayarımı toplarken 8 gb'lik bir ram almıştım ve 30-40 gün sonra bir 8gb'lik ram daha eklemiştim çünkü 4'lü kit benim işlemci soğutum yüzünden imkansızdı. Bu tamemen sizin kendi tercihinize kalmış bir konu. Eğer 4x2 kit alıp %5 gibi bir hız artışımı yakalamak istiyorsanız, dual 4gb alın derim ama eğer 8gb tek ram alıp, buna aynı ramden bir tane daha yakın zamanda ekleyebilecekseniz 8gb tek almanız daha mantıklı olur.

Tek modül kullandığımda ram'a aşırı güç biner mi peki? Yani asıl sormak istediğim dual kit alınca daha mı rahat çalışır? %5'lik performance sorun değil benim için.

Eğer aldığın ram kaliteli bir ram (Corsiar Vengence, G-sklill Ripjaws) ise hiçbir ısınma sorunu yaşamazsın. Performansta ise %5'lik bir fark olur en fazla ki onu büyük ihtimalle fark etmezsin bile. Dual Channel denilen teknoloji sadece rendering'te ve APU bazlı sistemlerde gözle görülür bir yaratır. Oyunlarda ise fps farkı

Burada Dual ve tek ramler arasındaki performans sonuçları gösteriyor ve fark çoğunda %3 bile değil. Performans sonuçları 6:20'den sonra gösteriliyor. Video İngilizce ama sonuçlar grafiklerle gösterildiğinden dolayı dil bir engel oluşturmayacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben şahsen 4x2 gb alıp, ileride 16 gb limitinde kalmaktansa, tek 8gb alıp, ileride 32 gb'ye kadar çıkabilme taraftarıyım. İleride sistemini değiştirsen bile Ram'ler ömür boyu garantili olduğundan dolayı ram'e para harcamazsın veya ileride sistemi sattığında 4gb ramlar artık kullanılmıyorsa bile 8gb ramlerin her koşulda daha populer olur ve daha karlı çıkarsın.

Teşekkürler :)

Son bir soru daha: Hyper 412s
CORSAIR Carbide 300R
[TBODY] [/TBODY]
Kasaya sığar mı ? :)

Kingston'u unutmayın RAM olarak.. :)

Kingston çocukluğumun markası, büyük nostaljisi var bende aslında ama hatırladığım kadarı ile RAM'leri hala 1.65 olarak tasarlıyorlar. Hem Corsair hem G-skill 1.5'e düşürdü enerji gereksinimlerini. En son ne oldu tam bilmiyorum tabiki. İlerleme kat ettilerse Kingston tekrardan gönlümüzün tacı olur. :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı