MAC adresine kısıtlama getirilebilir mi?

DIABLO36

Hectopat
Merhabalar. Oynadığım online bir oyunda insanların aynı PC üzerinden iki farklı client açması ve multi hesap yapmasından şikayetçiyim. Oyun yönetimi bu konuya bir IP üzerinden sadece bir hesap açılabilir durumunu uygularsa, aynı evden iki farklı kullanıcı oyuna giriş yapamayacağı için bu durumun olması mümkün değil. Ama benim bildiğim kadarıyla MAC adresi her bir bilgisayarı temsil etmekte. MAC adresinden böyle bir kısıtlama getirilebilir mi? Forumda biraz araştırdım bu konuyu ve böyle bir durum olursa eğer MAC adresini değiştirmek için yazılımsaldan ziyade donanımsal bir değişiklik yapmak gerekiyormuş. Bunu da her kullanıcı bilemez ve yapamaz diye düşünüyorum. Bahsettiğim durum tek IP sistemi gibi uyarlanabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

MAC Adresi yazılım olarak değişebiliyor.

Sağlıklı işlevini yerine getiriyor mu, yazılımsal olarak değiştirdiğimiz zaman? Ayriyetten modem arayüzünden mi yapılıyordu?
MAC Adresi donanım olarak değişiyor, yazılım olarak değişiyor. Mesela her Wi-Fi adaptörünün farklı MAC adresi vardır. Yazılım olarak değiştirmeyi hiç denemedim bir şey diyemeyeceğim.

Bahsettiğim kısıtlama getirilirse, kolaylıkla MAC adresini değiştirip sistemin önüne geçmiş olunur mu? Bunu merak ediyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı