Mac Mini vs. Mini APU tercih

Güvenç

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
2500TL'lik bir bütçe ile iki sistem arasında gidip gelmekteyim.
Bir motovlog kanalının başlangıcındayım çektiğim birçok görüntü ve çekeceğim bir çok şey var, ancak birde oyun oynamayıda seven biriyim fakat, ölürümde oyunsuz yapamam diyen biri değilim ve en olmadı daha sonra bir PS4 ekleyebilirim yanına.

Gelelim benim gözümde iki sisteminde artı ve eksilerine, sizler ne düşünürdünüz, ne yapardınız, ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Mac Mini;
- Mac OS'un stabilitesi ve uzun ömürlülüğü, final cut x gibi yada içinde standart gelen iMovie gibi kullanımı kolay, yetenekleri yüksek programlar ve yine kanalım için yapabileceğim müzikler için en basidinden Garageband veya sonrasında Logic Pro gibi uygulamaların olması avantaj,
- CS:GO'yu intel iris pro dahili GPU'su ile 1080pde orta ayarlarda çalıştırıyor ki efektler tamamen kapalı sadece texture açık olması yeterli benim için,
- Diğer oyunlarda sorun çıkacak farkındayım.
- İnanılmaz küçük boyutu ile ciddi bir rahatlık, mobilite, alan avantajı, gibi şetler mevcut,

Mini APU;
- 7870K için konuşuyorum oldukça iyi grafik performansı, işlem kabiliyeti yüksek, overclocka müsade etmesi.
- Oyunlar konusunda elimi ayağımı bağlamıyor oluşu, GTA5(<3) bile baya paşa paşa oynanabiliyor oluşu,
- Daha sonradan sisteme GTX960 Mini dahil edebilme ve grafik tarafında şahlanma.
- Apple'ın video editi ve müzik alanında sağladığı program rahatlığı malesef yok, MovieMaker iMovie'nin yanına dahi yaklaşamayacak kadar yetersiz bir program, Garageband gibi bir programın olmayışı
- AMD işlemci daha önce kullanmadım, render konusunda ne kadar başarılı o kısmını hiç bilemiyorum.

Durum bu şekilde,
APU sistemde 2500lirayı tam anlamıyla kullanmamış bile olacağım monitör dahil olarak, ancak Mac Mini'de ekstradan birde monitör alıyor olmam gerek.

Sizler hangisini neden tavsiye edersiniz, yorumlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler. :)

AMD apu al hem daha ucuz olur... Apple için fazladan para harcamaya ne gerek var... Yok OSX'in nimetlerinden faydalanmak istiyorum dersen vivo pc alıp intel işlemcili bazılarında yerleşik Nvidia grafik kartıda var ayrıca hem pc hem mac olarak kullanabilirsin..

AMD apu al hem daha ucuz olur... Apple için fazladan para harcamaya ne gerek var... Yok OSX'in nimetlerinden faydalanmak istiyorum dersen vivo pc alıp intel işlemcili bazılarında yerleşik Nvidia grafik kartıda var ayrıca hem pc hem mac olarak kullanabilirsin..
Çok fazla detaylada boğulmak uğraşmak istemediğimden aslında apple daha cazip geliyor.
Daha önceden laptobuma hackintosh ile mac os kurmuştum ancak wifi adaptörünün kext(yanlış hatırlamıyorsam)leri yoktu.
Birde oldukça uğraşı isteyen bir durum gerekli ayarlamalar vs derken.

VivoPC tavsiyenizi malesef kendim için uygun bulmuyorum, eğer ki vivoPC tercih edecek olursam oyun kısmından da feragat edeceğim, hemde windows kullanıyor olacağım, ayrıca hackintosh vs uğraşmasıda cabası.

Apple fiyatları malum doğru ancak daha önceden İmac kullandım 2 yıl kadar ve 2 yılın sonunda hala aynı hızda, tempoda çalışıyordu bilgisayar bu durumun cazibesi çekici kılıyor.
Ancak işlemci bazında APU'lar daha iyi performans verecektir gibi geliyor.
Mac Mini gereksiz mi kaçar, yoksa program seçenekleri konusunda açıklarını bertaraf eder mi açıkçası tam olarak muhakeme edemedim. emin olamadım.

Eğer oyunda oynayacağım diyorsan PC al. Ancak bu sistemde de OS X kullanmak istersen AMD yerine Intel tercih etmelisin. OS X' in AMD desteği yok. AMD kurulum ancak kernel yamalar ile mümkün oluyor. Ve El Capitan için AMD kernel yaması daha yeni çıktı ancak hala test ediliyor. Ağırlıklı olarak iş için kullanacaksan elbette Mac alman isabet olur.

Eğer oyunda oynayacağım diyorsan PC al. Ancak bu sistemde de OS X kullanmak istersen AMD yerine Intel tercih etmelisin. OS X' in AMD desteği yok. AMD kurulum ancak kernel yamalar ile mümkün oluyor. Ve El Capitan için AMD kernel yaması daha yeni çıktı ancak hala test ediliyor. Ağırlıklı olarak iş için kullanacaksan elbette Mac alman isabet olur.
Doğrusunu söylemek gerekirse tercih edemeyi düşündüğüm Mac modelinin yapmak istediğim işlemler için göstereceği performans konusunda da endişelerim var.
Bütçem gereği erişebileceğim model 2500TL(öğrenci indirimi ile) olan Mac mini modeli ve sahip olduğu işlemci ile nasıl bir sonuç sergiler şüphem yok değil,
Ancak AMD tarafında APU'nun gösterebileceği performansıda tam anlamıyla İnternette keşfedemedim.

Tek başına Amd Apu'ya güvenme, illaki ikinci bir ekran kartı lazım. Mini ITX kasa toplamanı tavsiye ederim...

Tek başına işlemcide bulunan yerleşik ekran kartı her zaman yetmeyebilir... Ayrıca ekran kartı daha güçlü PC yada Mac demektir..

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı