Mac sistem için ayar tavsiyesi

1- benim de bildiğim kadarıyla CMD+Q harici bir yolu yok, verimli bir işlemciye sahip uygulamaları tamamen kapatmak çok gerekli değil.
2- Mac kısmında oyuna hakim değilim bu konuda yorum yapamayacağım.
3- değiştirebileceğiniz çok fazla ayar yok zaten, (Intel kullandığım için m serisi işlemcilerde farklı isimle geçebilir) düşük güç modunu pil ile kullanılırken açabilirsiniz,

4- uygulama arşivi önerisi yapmak için kullanım alışkanlıklarınız önemli ancak, temel olarak kendi kullandıklarımdan da öneri yapabilirim.
betterzip - arşiv yöneticisi (RAR uzantılarını açmak için)
boom3D - çok sağlam bir ses ekolayzır programı ses kalitesi ve yüksekliğini X2 yapıyor desem yalan söylemiş olmam.
cleanmymac X - hepsi bir arada bir bakım programı, program kalıntıları önbellekleri gibi şeyleri silebilirsiniz. İsminden bakarsınız bütün özelliklerini görürsünüz.
cleanshot X - macOS zaten yerleşik olarak güzel bir ekran görüntüsü alma aracına sahip ancak bu program sayesinde zaten yeterli olan bu ekran görüntüsü alma işini çok çok daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz.
elmedia Player - güzel bir video oynatıcıdır ben bunu kullanıyorum, ınfuse ve movist gibi alternatifleri de mevcut bakın hangisi gözünüze güzel gelirse kullanırsınız.
folx - Windows'taki IDM alternatifi gibi düşünebilirsiniz, bir indirme istemcisi kısaca ayrıca Torrent uzantılarını da indirmeyi destekliyor.
nova - notepad++ alternatifi gibi düşünebilirsiniz, metin editörü yani çeşitli diller için syntaxlarda var, offline olarak kod yazıyorsanız işinize yarayabilir.
istat menus - MSI Afterburner programının menü çubuğuna eklenmişi gibi düşünebilirsiniz. Mac ile ilgili bütün sensör verilerini menü çubuğunda görebilirsiniz, sizin bilgisayara yüklü sensei programının menü bar hali gibi düşünebilirsiniz.
tuxera disk Manager veya paragon NTFS for Mac - NTFS disklere yazma izni kazandırır, fuse üzerinden ücretsiz olarak da yapabilirsiniz ama ben tuxerayı kullanmayı tercih ediyorum.

Eki Görüntüle 1720330
Bu benim uygulama listem arasından kafana uyan bir şey varsa sorabilirsin açıklarım.

En önemlisi saydıklarımın çoğu ücretli uygulamalar ama diyorsan ki ben bireysel lisanslara bu kadar para veremem, abonelik gibi bir şey olsa ya. Setapp | The best apps for Mac in one suite bu linki incele.

5- o ekran renk profilleri yapacağın işin çıktısı düzgün olsun diye var ama ben şahsi kullanımımda, renklerin keskinliğine ve yoğunluğuna önem veriyorum. Rec. İTÜ-r BT.709-5 bunu dene pişman etmez.

Mükemmel kusursuz bir yorum olmuş. Ellerinize bol bol sağlık hocam çok teşekkür ederim size.

Merhaba arkadaşlar, uzun yıllar boyunca hatta kendimi bildim bileli hep Windows kullandım fakat yazılım bölümü okuyorum ve bölüm itibari ile MacBook'u kullanmak benim için en mantıklı hareket bu yüzden Windows bilgisayarımı terk ettim ve MacBook'a geçtim bununda doğurmuş olduğu bazı çözülebilecek basit sorunlar var çoğu kişinin yaşadığı ve sonradan halledebildiği ben de bunları çabucak halledebilmek için size sormak istedim birkaç tane sorunum var bunları maddeler halinde yazacağım eğer aranızda macOS sistemine hakim deneyimli insanlar varsa bana yardımcı olabilirlerseler çok sevinirim.
Edit: Tüm iOS ekosistemine sahibim görsel olarak ekleyebilirim.
1- Windows'taki gibi bir pencereyi (uygulamayı) kapatınca command + Q yapmak yerine anında kapanmasını istiyorum. (better tocuh tool uygulamasına ayar yapınca oluyormuş ama çözemedim)
2- LoL oynarken mouse Windows'taki gibi değil sanki. Biraz daha ağır kalıyor hassasiyeti yapmama rağmen ama oyun içerisinde mesela tabir ile (kayt atamıyorum bir ADC şampiyon ile)
3- ürünün sarjı çok iyi gidiyor. Full parlaklık ve klavye parlaklığı Full olmasına rağmen. Ama gene de optimize ayarlar var mı en uygun ayarlar gibi?
4- Mac'ine kesinlikle indirmelisin kullanmalısın dediğiniz uygulama arşivi var mıdır? Kendi kullandığım 3. parti uygulamaları size görsel olarak ikinci görsel şeklinde de bırakacağım.
5- ekran renk profili sizce ne olmalı? Varsayılan ayarı kullanıyorum şu an ve cidden 2K ekran mükemmelmiş :D
1)Şimdi elma+w ile sayfa kapanır ama program arayüzünü gizlemek için elma+h, bir ara fareyi sıkmak vardı (kelime anlamı ile evet) pencereler 4 bir yana saçılıp arasından finder bulup dosyayı uygun app e taşırdık vs, şimdi touchpad e özel hareketler var pek ilgilenmedim laptopum yok çünki. Sanal masaüstü veya yapışkan kendarlar ile bir düzenleme yapılabilir. (ktrl+yukarı ve aşşağı ok)
2)10 yıldır apple kullanırım ben hala alışamadım, alışmıyorsun gıcık çünki ramp yaparak imleç hareket ediyor fare hızını en yüksekte kullanıyorum öyle iyi oluyor. Magic mousun gesture özelliklerini çok kullanıyorum ayarlamayı tavsiye ederim. Veya pc faresi takarsan windowstaki gibi çalışıyor zaten.
3) genelde konum ve macim nerde yi kapatınca biraz daha uzun şarj gidiyor diyorlar, harddisk şifrelenmesini kesinlikle tavsiye etmiyorum yavaşlatıyor
4)adguard, appcleaner(freemacsoft) firefox (chrome kanser ediyor) torrent için transmission, sıkıştırmalar için keka, benim gibi bluetooth hoparlor kullanıyorsan sesin sağa veya sola kaçmaması içib balancelock.
5) renk profili gıcık konu çünki tam bir açıklaması yok. Fotograf veya video ile uğraşmıyorsan zaten apple ın orjinal profili tam geliyor hatta standart başka ekranlardan bile iyi. Bu M işlemcileri ile birlikte yeni panel standartı geldi biraz farklı tam kalibrasyon evvela elinde donanımsal bir kalibrasyon cihazı olması lazım. Youtube da artisright diye bir kanal var çok detaylı anlatır bu konuları.

Geri
Yukarı