MacBook Air 2013 şarja takılı ama açılmıyor

Akgülberat

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
MacBook Air 2013.
Merhaba arkadaşlar dün gece yatmadan önce MacBook'umun şarjı 20 civardaydı Spotify'dan şarkı açtım uyudum sabah şarjının olmayacağını biliyordum sonra şarja taktım turuncu ışık yandı ben de güç tuşuna bastım hiçbir tepki yok. Ekrana bir ışık bile gelmiyor. Ne olmuş olabilir?

MacBook Air 2013.
Merhaba arkadaşlar dün gece yatmadan önce MacBook'umun şarjı 20 civardaydı Spotify'dan şarkı açtım uyudum sabah şarjının olmayacağını biliyordum sonra şarja taktım turuncu ışık yandı ben de güç tuşuna bastım hiçbir tepki yok. Ekrana bir ışık bile gelmiyor. Ne olmuş olabilir?
Cihazın biraz şarj olmasını bekleyin. Şarjı tamamen bitti ise cihazın açılmasına bile güç kalmamış olabilir. Biraz bekleyin, cihaz şarj olduktan sonra bir daha açmayı deneyin. Eğer açılmaz ise donanımsal bir sorun olabilir. Güç kablosunu da eğer kontrol edebilirseniz kontrol edin.
Açıldı ama Apple logosun da kaldı.
Sistem açılırken "Command + V" tuşlarına basılı tutup "Verbose" modu ile sistemin hangi yazıda kaldığını kontrol edin. Ona göre hangi donanımda sıkıntı olduğunu büyük ihtimalle anlayabilirsiniz. Bunun dışında internet geri yükleme yöntemini de sonradan isterseniz deneyebilirsiniz.

Cihazın biraz şarj olmasını bekleyin. Şarjı tamamen bitti ise cihazın açılmasına bile güç kalmamış olabilir. Biraz bekleyin, cihaz şarj olduktan sonra bir daha açmayı deneyin. Eğer açılmaz ise donanımsal bir sorun olabilir. Güç kablosunu da eğer kontrol edebilirseniz kontrol edin.

Sistem açılırken "command + v" tuşlarına basılı tutup "verbose" modu ile sistemin hangi yazıda kaldığını kontrol edin. Ona göre hangi donanımda sıkıntı olduğunu büyük ihtimalle anlayabilirsiniz. Bunun dışında internet geri yükleme yöntemini de sonradan isterseniz deneyebilirsiniz.

Apple'ı aradım. Disk izlencesine girebildik fakat girerken ekranda yatay çizgiler çıkıyordu. Disk acil yardım yapıp yeniden başlattık ve düzeldi. Sonrasında bilgisayarı 1 saat kullanıp kapağını kapattım, uyku moduna girdi haliyle dışarı çıktım 3 4 saat sonra geri geldim kapağa kaldırdım. Mac açılmadı, Power tuşuna bastım gri ekran geldi. Çizgiler oluştu, sonra kapattım güç düğmesinden. 10 sn kadar bastım, geri açtım bu sefer tepki yok ve bilgisayarın her yeri ama her yeri ısınmış böyle bir şey yok abi. Ya ne oluyor anlamıyorum.

Apple'ı aradım. Disk izlencesine girebildik fakat girerken ekranda yatay çizgiler çıkıyordu. Disk acil yardım yapıp yeniden başlattık ve düzeldi. Sonrasında bilgisayarı 1 saat kullanıp kapağını kapattım, uyku moduna girdi haliyle dışarı çıktım 3 4 saat sonra geri geldim kapağa kaldırdım. Mac açılmadı, Power tuşuna bastım gri ekran geldi. Çizgiler oluştu, sonra kapattım güç düğmesinden. 10 sn kadar bastım, geri açtım bu sefer tepki yok ve bilgisayarın her yeri ama her yeri ısınmış böyle bir şey yok abi. Ya ne oluyor anlamıyorum.
O zaman eski model MacBook’larda genel olarak daha çok olan GPU’nun arızalanmasından şüphelenmemiş gerekiyor. Eğer ekranda çok fazla çizgi çıkıyor ve macOS açılmıyorsa işler gerçekten kötüye gitmiş demektir. Bu hata genel olarak eğer cihaz çok ısındıysa ve cihaz kendini soğutmamdan bilgisayarın kapatılmasından oluşuyor. Eğer direk cihazı Apple’ın servisine gönderebilirsiniz gönderin. Bunun dışında bazenleri bu hata RAM’den de kaynaklanabiliyor. Bu yüzden cihazı servise gönderecekseniz göndermeden önce bir de RAM pozisyonlarını değiştirmeyi veya birini çıkartıp diğerini kullanma gibi şeyleri yaparak sorunun çözülüp çözülmediğini bakın. Eğer bunlar da fayda etmez ise cihazı çok kurcalamasan servise vermenizi öneririm.

O zaman eski model MacBook'larda genel olarak daha çok olan GPU'nun arızalanmasından şüphelenmemiş gerekiyor. Eğer ekranda çok fazla çizgi çıkıyor ve macOS açılmıyorsa işler gerçekten kötüye gitmiş demektir. Bu hata genel olarak eğer cihaz çok ısındıysa ve cihaz kendini soğutmamdan bilgisayarın kapatılmasından oluşuyor. Eğer direk cihazı Apple'ın servisine gönderebilirsiniz gönderin. Bunun dışında bazen bu hata RAM'den de kaynaklanabiliyor. Bu yüzden cihazı servise gönderecekseniz göndermeden önce bir de RAM pozisyonlarını değiştirmeyi veya birini çıkartıp diğerini kullanma gibi şeyleri yaparak sorunun çözülüp çözülmediğini bakın. Eğer bunlar da fayda etmez ise cihazı çok kurcalamasan servise vermenizi öneririm.

Yeni gelişmeler oldu. Yukarıda Mac ısınmıştı demiştim ısındığını fark ettiğim zaman şarjdan çıkardım. Sabah uyandığımda geri tekrar taktım güç tuşuna bastım hiç tepki yok şarjı bitmiş bende şarja geri taktım. Derse gidip geldim bilgisayar açılmış sorunsuz bir şekilde kullanıyorum hatta şu an macimden yazıyorum. Kapatmaya korkuyorum kapanırsa yine şarjının bitmesini bekleyeceğim(pilin bitmesinden kastım bilgisayar kapalı olmasına rahmen ısınıyor kendini açmaya çalışıyor sanırım bilmiyorum.) Sonra şarja takacağım sonra dolmasını bekleyeceğim bekle bekle. Pilden mi diye düşünüyorum...
O zaman eski model MacBook’larda genel olarak daha çok olan GPU’nun arızalanmasından şüphelenmemiş gerekiyor. Eğer ekranda çok fazla çizgi çıkıyor ve macOS açılmıyorsa işler gerçekten kötüye gitmiş demektir. Bu hata genel olarak eğer cihaz çok ısındıysa ve cihaz kendini soğutmamdan bilgisayarın kapatılmasından oluşuyor. Eğer direk cihazı Apple’ın servisine gönderebilirsiniz gönderin. Bunun dışında bazenleri bu hata RAM’den de kaynaklanabiliyor. Bu yüzden cihazı servise gönderecekseniz göndermeden önce bir de RAM pozisyonlarını değiştirmeyi veya birini çıkartıp diğerini kullanma gibi şeyleri yaparak sorunun çözülüp çözülmediğini bakın. Eğer bunlar da fayda etmez ise cihazı çok kurcalamasan servise vermenizi öneririm.
Yani GPU'dan kaynaklanmayacağını düşüyorum. Aynı zamanda anakartta da bir sıkıntı olcucağını düşünmüyorum çünkü bişey olsaydı onlarda şu an bu yazıyı yazıyor olmazdım bilgisayardan...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı