MacBook Air M1 alternatifi Notebook/Laptop önerisi

Bütçe
20.000₺

AlexanderMatrol

Decapat
SSD veya HDD modeli
SSD
Merhaba, ders ağırlıklı olarak hafif, şarj ömrü iyi olan ve ekranı uzun okumalarda yormayacak bir düzeyde notebook ihtiyacım olduğu için MacBook Air m1'i inceledim. Education seçeneği bile 20.000₺'ye yaklaşırken buna muadil olacak bir marka ve model almayı düşünür oldum. Bütçem 20.000₺ civarında ama bunu olabildiğince aşağıya çekebilecek muadil bir notebook veya bu fiyatlarda konfordan ve pilden feragat ederek vasat düzeyde de olsa arada Gaming amaçlı kullanabileceğim hafif bir laptop önerisi olursa çok yardımcı olacaktır. Yol gösterebilecek olanlara şimdiden teşekkürler.

Gaming amaçlı bir laptop alacaksan batarya ömrü bekleme o cihazdan. Hafif olmasını da bekleme. Gaming için masaüstü kullanmanı öneririm. Laptopta oyun oynanmıyor.

Şimdi eğer heryerde taşıyarak kullanacaksanız laptop, değilse masaüstü. Masaüstüyse şimdiden hayırlı olsun zaten bütçenize göre konu açarsanız birçok kişi size yardımcı olur, laptop alıyorsanız ve gaming laptop alırsanız tam performans için şarjda kullanmanız gerekecek ve daha ağır olacak, eğer oynadığınız oyunlar fazla ağır sistem istemiyorsa MacBook veya onun muadili alabilirsiniz. Hangi oyunları oynayacağınızı yazarsanız daha fazla tavsiye verebilirim.

Şarjı normal gaminglere göre bi tık daha iyi olabilecek ve ekran kartı da giriş seviye oyun performansı verebilecek bir model olarak bu var:

2.15 kg, taşıması bi tık sırt ağrıtabilir.

Ama ultrabook modellerinde de oyun hiç oynanmaz diye düşünüyorum, aşırı ısınmadan dolayı performans düşüşleri olur.

Mesela bu ekran kartı olarak düşük kalır RTX 3050'ye göre ama batarya ve taşınabilirlik olarak daha iyi olur:

Bu elitebook serisi, 14", yine ekran kartıyla bi şeyler yapılabilir, RAM eklemesi için slot var diye okudum sitesinde:

intel 12. nesil işlemciliymiş bu, daha iyi olur ilk attığım 5500U'dan. 2.1 kg miş:

En iyi performansı istiyorum dersen de bunu tercih et. 2.29 kg, 8 saate kadar pil ömrü yazmışlar:

Son düzenleme:
Gaming amaçlı bir laptop alacaksan batarya ömrü bekleme o cihazdan. Hafif olmasını da bekleme. Gaming için masaüstü kullanmanı öneririm. Laptopta oyun oynanmıyor.

Taşınabilir ve pilinin en azından PDF ve Word kullanırken 4-5 saat dayanabilecek olması en elzem nokta. O yüzden ağırlıklı olarak notebook bakıyorum. Sadece alternatif olarak Gaming laptopları da incelemedim fakat bu fiyat aralığında pil haricinde de ikisini birlikte taşıyacak model bulmak zor sanırım.

Şimdi eğer heryerde taşıyarak kullanacaksanız laptop, değilse masaüstü. Masaüstüyse şimdiden hayırlı olsun zaten bütçenize göre konu açarsanız birçok kişi size yardımcı olur, laptop alıyorsanız ve gaming laptop alırsanız tam performans için şarjda kullanmanız gerekecek ve daha ağır olacak, eğer oynadığınız oyunlar fazla ağır sistem istemiyorsa MacBook veya onun muadili alabilirsiniz. Hangi oyunları oynayacağınızı yazarsanız daha fazla tavsiye verebilirim.

Genelde konsolda oyun oynadığım için Gaming önceliğim değil. Bağımsız oyunları veya DBD gibi daha az performans isteyen online oyunları oynatabilecek bir cihaz ihtimali için yazmıştım ama taşınabilir olması en kritik nokta olduğu oyun oynatmasa dahi MacBook veya benzeri bir cihaz daha işimi görecektir.

Şarjı normal gaminglere göre bi tık daha iyi olabilecek ve ekran kartı da giriş seviye oyun performansı verebilecek bir model olarak bu var:

2.15 kg, taşıması bi tık sırt ağrıtabilir.

Ama ultrabook modellerinde de oyun hiç oynanmaz diye düşünüyorum, aşırı ısınmadan dolayı performans düşüşleri olur.

Mesela bu ekran kartı olarak düşük kalır RTX 3050'ye göre ama batarya ve taşınabilirlik olarak daha iyi olur:

Bu elitebook serisi, 14", yine ekran kartıyla bi şeyler yapılabilir, RAM eklemesi için slot var diye okudum sitesinde:

intel 12. nesil işlemciliymiş bu, daha iyi olur ilk attığım 5500U'dan. 2.1 kg miş:

En iyi performansı istiyorum dersen de bunu tercih et. 2.29 kg, 8 saate kadar pil ömrü yazmışlar:

Teşekkürler, önceki iki bilgisayarım Casper ve HP idi. O yüzden o markalara biraz önyargılarım var ister istemez. Fakat Acer fena bir alternatif gibi durmuyor. Onu aklımda tutacağım.

Teşekkürler, önceki iki bilgisayarım Casper ve HP idi. O yüzden o markalara biraz önyargılarım var ister istemez. Fakat Acer fena bir alternatif gibi durmuyor. Onu aklımda tutacağım.
HP'nin yeni modelleri güzel. Elitbook ve Probook serisi de premium hissi veren cihazlar. Son attığım Acer gerçekten güzel duruyor, benim de gözüm onda kaldı şahsen. Oyun oynarken cayır cayır yanabilir belki ama yine de performans olarak tatmin eder diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı