MacBook eGPU ve Windows kullanma

Administraktör

Kilopat
Daha fazla  
Bundan 2 ya da 3 ay önce buraya konu açmıştım. Hem yazılım hemde oyun ile ilgileneceğimi söylemiştim. Bütçemi ise yanlış hatırlamıyorsam 7-8 civarında belirlemiştim. Ancak benim bu bütçemde taşınabilir, oyun oynatacak donanıma sahip ve bataryası iyi giden bir bilgisayar olmadığı kanaatine varmamız üzere MX150'lere yönelmiştim ancak bazı üyelerin bu tarz bilgisayarların bize uymayacağını söylemesi üzerine yeni arayışlara girdim.

Bugün artık bu arayışa son verip MacBook Air Apple MacBook Air 13.3" (MQD32TU/A) Ultrabook alıp Thunderbolt 2.0 üzerinden ekran kartı bağlamak istiyorum. Ancak birkaç sorum var. Öncelikle size kafamda tasarladığım sistemimi paylaşayım hemde sorularımı sorayım:
  • MacBook Air(tanıdıktan temiz 2.el alınacak)---> 4200 TL
  • 250W PSU(ilk sorum 80+ almayı düşünmüyorum ne dersiniz bu PSU uygun mu?) Captcha Verification ----> 70 TL
  • E-Gpu için kasa(3D yazıcı ile kendim tasarlayıp evimde basmak istiyorum) ----> Tahmini 500TL
  • Ekran Kartı(2.sorum Thunderbolt 2.0 ve 2.9GHZ e kadar bir MacBook için olabilecek en iyi ekran kartı sizce hangisidir?) Ben GTX 1050Tİ olarak düşündüm ancak daha iyisi olabiliyorsa ekran kartını yükseltebilirim. ----> 1100TL
  • Ekstra depolama için Transcend JetDrive Lite 130 128 GB SD Kart almayi düşünüyorum (başka önerilere acığım)---->250TL
  • SSD Kutusu --->100TL
Toplamda 6000 TL civarı. Yukarıdaki sorularım dışında birkaç sorum daha var aslında bunlar;

Oyun oynamak ve bazı yazılımlar ile Boot Camp ile Windows kuracağım acaba performans kaybı yaşar mıyım?

Aslında Mac almayı düşünmüyordum ancak taşınabilme potansiyeli yüksek cihazlarda Thunderbolt desteği bulunan uygun fiyatlı Windows bulamadım. Mac almanın bana çok fazla zararı olacak aslında. Bu zararlardan biri 256 GB'lık sisteme(SD kart ile)3 farklı dağıtım kurmak zorunda kalacağım. İkincisi Render işlerinde ciddi zaman kaybım olacak. Ve son olarak da yanımda hep harici SSD ile dolaşmak zorunda kalacağım.

İlk başta Thunderbolt desteği bulunmayan bilgisayara alttan delerek eGPU bağladıklarını gördüm. Eğer bu işlem bana performans kaybı yaşatmayacaksa ve bilgisayarın altından değilde mesela USB portunu söküp oradan kablo cıktısı alabilme gibi mümkünatları varsa bu tarz bir sistemde alabilirim.

Umarım konumu fazla uzatmamışımdır. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim:)
Günceldir...
Günceldir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı