MacBook Pro 16.2" M1 Max 24 çekirdek vs. 32 çekirdek

Yiğit KAMURAY

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul / Maltepe / İdealtepe Mahallesi
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
https://yehetto.shrib.com/#Sistemim

GPU: Palit GameRock RTX 3080 10 GB
CPU: Intel Core i7-12700K
RAM: G.Skill Trident Z Royal Silver 4x16 GB (64 GB) 4000 MHz CL18
MoBo: MSI Z690 Tomahawk WiFi

SSD #1: PNY CS3030 500 GB
SSD #2: WD Blue 500 GB
SSD #3: SanDisk Ultra 4 TB
SSD #4: SanDisk Ultra 2 TB
HDD #1: WD Black 6 TB 7200 RPM CMR (FZBX)
HDD #2: WD Blue 2 TB 5400 RPM CMR (EZRZ)
HDD #3: WD Blue 1 TB 7200 RPM CMR (EZEX)
HDD #4: WD unlabelled 10 TB
Merhabalar, iyi sosyaller!

Apple bu cihazını tanıtmadan önce bir hafta kadar bir süre deneyimlediğim Dell'in yeni çıkan XPS 15'i gözüme girmişti ve Amerika'dan siparişini verecektim 2700$ (vergi hariç) ancak Apple bu cihazı tanıttığında beklemeye karar verdim. En sonunda bu cihaza karar kıldım. MacOS'u en son Sierra'da kullanmıştım, alışmam zaman alacaktır ancak pek önemli bir faktör değil benim için.

Bu ürünü 32 GB RAM, 512 GB SSD ve M1 Max ile almaya karar verdim. İlk başta kararsızdım ama belli bir süre düşündükten sonra bant genişliği ve ek performansından dolayı M1 Max'le gitmeye karar verdim.

Sizce 35.600 TL'ye 24 çekirdek mi yoksa 37.800 TL'ye 32 çekirdek mi? Arada 2.200 TL fark var dizüstünün bütün parasını göz önüne alınca küçük sayılabilecek bir para. Yine de emin olamadım.

Premiere Pro ve sanal makineler için alıyorum bunun dışında düz internete girmek o kadar. Yaklaşık 3-4 sene kadar kullanmayı planlıyorum, sonra satıp başka bir dizüstüne geçmeyi düşünüyorum.

Premiere Pro üzerinde genellikle 4K@25 veya 4K@30, 1.5-2 saatlik dosyalarla çalışıyorum. Bazen 4K@60 bazen ise 8K@25 veya 8K@30 oluyor. Haliyle çok fazla işlem gücü, grafik gücü ve bellek kullanımı gerektiriyor. Normalde bu dosyaları Threadripper 3970X ve Tesla K80'a sahip bir cihaz üzerinde hallediyorum ancak dışarıda olduğumda veya daha pratik bir çözüm istediğimde bir dizüstü gerekiyor.

Bir yandan bu kadar para veriyorum 2.200 TL daha vereyim diyorum. Bir yandan 2.200 TL çok para diyorum.

Son düzenleme:
İşiniz acele değilse ben benchmarkları bekleyin derim. Çok kısa bir süre kaldı.

Pek bir acelem yok zaten. Araba satılsın öyle alacağım. :)
Şu an performanslar cidden tahmin edilemiyor. Apple allak bullak etti insanları.24 ve 32 çekirdek arasında çok büyük fark bence. M1'de 7 GPU çekirdek yerine 8 GPU çekirdeği tercih ediyorlar.

Şu var ki ben işimi MacBook'tan yapıyor olsam en iyisinin olmasını ve rahat hissettirmesi için bütçem uygunsa en iyisini alırdım.

Şu an performanslar cidden tahmin edilemiyor. Apple allak bullak etti insanları.24 ve 32 çekirdek arasında çok büyük fark bence. M1'de 7 GPU çekirdek yerine 8 GPU çekirdeği tercih ediyorlar.

Şu var ki ben işimi MacBook'tan yapıyor olsam en iyisinin olmasını ve rahat hissettirmesi için bütçem uygunsa en iyisini alırdım.
Zaten rakibiyle değil kendi ürünün bir eski jenarasyonuyla bile kıyaslaştırma yapmaya korkan ve grafik paylaşmayan bir firmanın ürünlerine benchmarklara bakmadan para vermek gerçekten korkutucu.

Bu arada konuyu güncellemeyi unutmuşum, 17 Aralık'ta yani 1 ay kadar önce Uzay Grisi renginde 16" boyutunda 32 çekirdekli M1 Max çipli, 64 GB RAM ve 1 TB SSD bulunduran MBP satın aldım.

Devam konusu burada;

Yeni konular

Geri
Yukarı