MacBook Pro 2016 vs 2019

Tunolii

Hectopat
Oncelikle merhaba.
Iki MacBook Pro arasinda kaldim biri.
2016 i7 6. nesil 16 GB RAM 512 SSD.
Digeride.
2019 i5 8. nesil 8 GB RAM 256 SSD.

Yapmak istedigim seyler.
Yazilim.
Kodlama.
Etik hackerlik.
Edit vs.

Bu islerle ugrasmak istiyorum, edit falan biliyorum ama diger isleri de ogrenemek istiyorum. Sizce hangisini almalıyım?

2019 olanını al derim. Diğer modelde sorunlar var. En büyük sorun ise butterfly klavyededir. 2019 olanında yanılmıyorsam magickeyboard dediği eski tip klavye var. Yazması daha keyifli ve kronik sorunlu değil. Özellik olarak 2016 olanı daha iyi ama ben olsam 2019'u tercih ederdim. Daha sonrasında RAM ve depolama arttırılabilir mi pek emin değilim.

2019 olanını al derim. Diğer modelde sorunlar var. En büyük sorun ise butterfly klavyededir. 2019 olanında yanılmıyorsam magickeyboard dediği eski tip klavye var. Yazması daha keyifli ve kronik sorunlu değil. Özellik olarak 2016 olanı daha iyi ama ben olsam 2019'u tercih ederdim. Daha sonrasında RAM ve depolama arttırılabilir mi pek emin değilim.

Klavye cok onemi degil islevi daha onemli benim için.

Klavye cok onemi degil islevi daha onemli benim için.

Bozulunca yaptırırım diyorsan sorun yok. Macbook aldığın zaman 2-3 sene değil en az 8 sene kullanılır. Ama garantisi 2 yıl. Kronik sorun var ki adamlar değiştirdiler klavye yapısını. Sadece aklında olsun ve bu riski bilerek al diye diyorum.

Bozulunca yaptırırım diyorsan sorun yok. MacBook aldığın zaman 2-3 sene değil en az 8 sene kullanılır? Ama garantisi 2 yıl. Kronik sorun var ki adamlar değiştirdiler klavye yapısını. Sadece aklında olsun ve bu riski bilerek al diye diyorum.

Peki soyle deyim ozellik olarak hangisi biri 6. nesil biri 8. nesil RAM falan daha yuksek.

Peki soyle deyim ozellik olarak hangisi biri 6. nesil biri 8. nesil RAM falan daha yuksek.
O seviyedeki RAM farkını hissedeceğini düşünmüyorum. Geçen gün kuzenimin 2011 model Macbook Pro modeli elime geçmişti. Şöyle bir kullanmaya çalıştım. SSD olsaydı çok rahat akabilirdim. RAM hızı ise 1330 civarındaydı tam hatırlayamıyorum. Mesela bir tanesinin RAM hızı 1600 MHz'dir. Diğerinin ise 3200 MHz'dir. Bu durumda ciddi bir fark var ve yüksek RAM hızına sahip olanını almaya çalış derdim.

Benim dikkat çekmek istediğim nokta özellikle klavyesidir. Bu arada 2016 model olanını kullandım. Genel olarak Magic Keyboard klavyeli olanını al derim. Eğer mümkünse 10. nesil veya 8. nesil 16 GB RAM ve 512 GB SSD almaya çalış derim. En az 8 yıl kullanırsın. Apple bu klavye kısmında öyle fena bir hata yaptı ki hemen geri döndü eski tip klavyeye. Butterfly Keyboard üzebilir.

Geri
Yukarı