MacBook Pro Early 2015 SSD Değişimi Sonrası Artan Sıcaklık

G3258

Kilopat
Makaleler
5
MacBook Pro Early 2015 13 inç cihazıma 500 GB Samsung 970 Evo taktım. Cihazımda ısınma sorunları başladı. En ufak bir işlemde bilgisayar 100 dereceye varıyor. Önceden böyle değildi. Misal Safari'yi açmak istediğimde, cihazım 50 dereceden 75 derecelere çıkıyordu. Şimdi ise 100 dereceye varıyor. Bu çok basit bir işlem. Nasıl 100 derece olabilir Safari'yi açarken? Sistem boşta 8-9W güç çekiyor. Önceden bu 4W civarında idi. İnanılmaz bir şekilde güç çekiyor. Bu da haliyle ısınmaya yol açıyor.
İşin diğer bir enterasan tarafı 97 derece olan sıcaklık, birkaç saniye içerisinde (daha fan bile dönmeye başlamadan) geri 60 derecerelere düşüyor.
Safari'den daha ağır bir uygulama açmaya çalıştığımda 105 derecelere varıyor. Termal macun değiştir demeyin. Önceki SSD'de neden bu sıcaklıklara varmıyordu?
System toplamda 23, 91W güç tüketiyor ve bunun yalnızca 6, 23'ü işlemciye ait. Bu işlem sırasında hoparlör kapalı, klavye ışığı kapalı, ekran parlaklığı yüzde 25. Kim tüketiyor bu kadar gücü...

Ekran Resmi 2020-11-15 14.40.58.png

Technopat sağ olsun rehberinde SSD'yi takıp bırakmış, gerisine hiç bakmamış.
Videolu olarak olayı izlemek isteyenler için video kaydettim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da Orijinal Apple SSD ile çektiğim video.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@Recep Baltaş

Son düzenleme:
Merhaba, aynı durumu Mac Air 2014 için ben de yaşıyorum. Samsung 970 EVO taktım ama ısınma sorunu başladı. Maalesef bu konuda bir video çekmediler, altına yazdığımız yorumlara da dönüş yapmadılar.

Merhaba, aynı durumu Mac Air 2014 için ben de yaşıyorum. Samsung 970 EVO taktım ama ısınma sorunu başladı. Maalesef bu konuda bir video çekmediler, altına yazdığımız yorumlara da dönüş yapmadılar.
Çünkü büyük ihtimalle cihaz sadece onlara SSD takılması için gelmiş. Aktif olarak kullansalar farkına varırlardı diye düşünüyorum.

Ben kendi yazımda bu sorunun bir nebze de olsa nasıl çözülebileceğinden bahsettim. İsterseniz inceleyebilirsiniz.

Çünkü büyük ihtimalle cihaz sadece onlara SSD takılması için gelmiş. Aktif olarak kullansalar farkına varırlardı diye düşünüyorum.

Ben kendi yazımda bu sorunun bir nebze de olsa nasıl çözülebileceğinden bahsettim. İsterseniz inceleyebilirsiniz.

Merhaba, çok geç gördüm cevabınızı kusura bakmayın. Yazınızı da okudum gayet detaylı açıklamışsınız. Yazıyı geç gördüğüm için mevcut haliyle aylardır kullanıyorum. Isınma devam ediyor ama gözlemlediğim kadarıyla bu performansa olumsuz yönde bir etki etmiyor. Sıcaklığı macs fan control programı ile takip ediyorum. Fan hızını otomatik olarak çalışmaya ayarladım belli seviyelerde fan devreye giriyor bazen de hızını artırıyor. Dediğim gibi şu ana kadar olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Samsung 970 Evo 250 GB versiyonu kullanıyorum okuma ve yazma hızını da ekledim.

Dosya Ekleri

• DiskSpeedTest.png
    DiskSpeedTest.png
    223,4 KB · Görüntüleme: 41

Geri
Yukarı