MacBook Pro Ekrandaki Parmak İzlerini Silmek

Dangdro

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar Macbook'umda ekran parmak izi oldu. Elimde bir ekran silici var, ancak madde zarar verir mi bilemedim. Beze sıktım, sildim. Bir işe yaramadı. Daha da iz bıraktı. Eski olduğundan herhalde. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Benim tercihim bir peçeteyi çok az ıslatıp, nemli hale getirdikten sonra ekranın orta taraflarını hafifçe sildikten sonra mikrofiber olur böyle pürüzsüz bezle ortadan kenarlara silmek. (Eğer hiçbiri yoksa kuru peçete de olur ama tek geçiş yap ki peçete toplanmasın ekranda.) Kenarlardan içeri nem girer diye kenarlara genelde su değdirmemeye çalışıyorum. Çok küçük bir yerini dene olmazsa temizleme kiti alırsın ama sanmıyorum sorun olacağını.

Herhangi bir kimyasala veya özel bir ürüne gerek olmamakla birlikte 1'i nemli 1'i kuru 2 tane mikrofiber bez ile sadece ekran değil bilgisayar dahil TV benzeri elektronik eşyaları temizleyebilirsiniz. Gözlük kullanıyor oluşumun tecrübeme katkısı yatsınamaz derecede. 🙂

Havalar nispeten soğuk olduğundan kuru mikrofiber bezi 3'e katlayıp köşeleri serçe parmak tarafından 4 parmak ile 5-10 cm uzaklıkta buğu yapacak şekilde üfleyerek nemlendikten sonra hızlıca toz alırmış gibi çok bastırmadan izli lekeli bölgeleri silebilirsiniz. Bu işlemi iz veya leke gidene kadar tekrarlayın. Bilgisayarı ekran üstüne dizinizde olması temizlik için daha rahat olur. Sıcak havalarda ise nemli mikrofiber bez ile nemlendirme yaptıktan sonra hızlıca yine toz alır gibi aynı alanda 3-5 defa gidip geldikten sonra lekeler çıkar.
Çok kirliyse parça parça el kadar genişlikte silmek daha faydalı olur. Bastırmak ve kaliteli olmayan mikrofiber bez, penye, kağıt, ıslak mendil.... benzeri şeyler ile silince ekranda kılcal çiziklerin artmasına ve ölü oluşmasına sebep oluyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı