Macbook Pro M1 Max'in şarjı çabuk bitiyor

mustafapusti

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Macbook Pro 13" M1'den Macbook Pro 16" M1 Max'e geçtim. Final Cut Pro kullanıyorum.

Sorunum şu, 16" M1 Max'in şarjı daha önceki 13" M1'e göre daha çabuk tükeniyor. Günlük kullanımım yine aynı. Final Cut Pro kullanıyorum. Hatta kullanma sürelerim de aynı sayılır. Sadece Final Cut Pro'da değil, film izlerken bile M1 Max'in şarjı daha çabuk tükeniyor. İzlediğim Final Cut Pro render testlerinde neredeyse aynı dakikalara yakın render işleminde 1% tükenirken bende 4-5% civarında tükeniyor. Hatta bazen üst bar bile kafayı yiyor. Sağ üstteki ikonlar bazı zamanlar kendi kendine büyüyüp ortadaki kameranın altına kadar geliyor ve 1 dk sonra tekrar düzeliyor.

Üst barın normal hali:

Ekran Resmi 2022-02-19 21.12.33.png

Üst barın arada genişlediği hali:

Ekran Resmi 2022-02-19 21.12.22.png

Aklımdan geçenler temiz format atmak ya da recovery yapmak ama buna değer mi bilemediğim için burada paylaşmak istedim.

Sizce öneriniz nedir arkadaşlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar.

Macbook Pro 13" M1'den Macbook Pro 16" M1 Max'e geçtim. Final Cut Pro kullanıyorum.

Sorunum şu, 16" M1 Max'in şarjı daha önceki 13" M1'e göre daha çabuk tükeniyor. Günlük kullanımım yine aynı. Final Cut Pro kullanıyorum. Hatta kullanma sürelerim de aynı sayılır. Sadece Final Cut Pro'da değil, film izlerken bile M1 Max'in şarjı daha çabuk tükeniyor. İzlediğim Final Cut Pro render testlerinde neredeyse aynı dakikalara yakın render işleminde 1% tükenirken bende 4-5% civarında tükeniyor. Hatta bazen üst bar bile kafayı yiyor. Sağ üstteki ikonlar bazı zamanlar kendi kendine büyüyüp ortadaki kameranın altına kadar geliyor ve 1 dk sonra tekrar düzeliyor.

Üst barın normal hali:

Eki Görüntüle 1310203

Üst barın arada genişlediği hali:

Eki Görüntüle 1310205

Aklımdan geçenler temiz format atmak ya da recovery yapmak ama buna değer mi bilemediğim için burada paylaşmak istedim.

Macbook'taki işlemci M1 Max olduğu için olabilir, normal M1'e göre normal bence.

Merhaba arkadaşlar.

MacBook Pro 13" m1'den MacBook Pro 16" M1 Max'e geçtim. Final cut Pro kullanıyorum.

Sorunum şu, 16" M1 Max'in şarjı daha önceki 13" m1'e göre daha çabuk tükeniyor. Günlük kullanımım yine aynı. Final cut Pro kullanıyorum. Hatta kullanma sürelerim de aynı sayılır. Sadece final cut Pro'da değil, film izlerken bile M1 Max'in şarjı daha çabuk tükeniyor. İzlediğim final cut Pro render testlerinde neredeyse aynı dakikalara yakın render işleminde 1% tükenirken bende 4-5% civarında tükeniyor. Hatta bazen üst bar bile kafayı yiyor. Sağ üstteki ikonlar bazı zamanlar kendi kendine büyüyüp ortadaki kameranın altına kadar geliyor ve 1 dk sonra tekrar düzeliyor.

üst barın normal hali:

Eki Görüntüle 1310203

üst barın arada genişlediği hali:

Eki Görüntüle 1310205

Monterey şu an biraz sıkıntılı yeni sürümlerle optimize olur.

Evet sorabilirsiniz.

Hocam genelde prize takılı olarak kullanıyorum ve diğer kullanıcılara sorduğumda ve Apple'in makalelerine baktığımda genelde prize takılı olarak kullanımda genelde pil ya %80 civarına sabitleniyor ya da %100'de sabit kalıyor bende ise pil tam dolu iken günde 1kere pil şarj olmuyor durumuna geçip %1'er er inerek %90a kadar düşüyor ve %90a düştükten sonra tekrar şarj oluyor durumuna geçerek %100e tamamlıyor şarjı ve bunu her gün günde 1kere muhakkak yapıyor bunun sebebi nedir sizce neden böyle yapıyor iyileştirilmiş pil şarjı açık kullanıyorum kapasamda değişmiyor illaki o şarjı doldur boşalt yapacak yani sizde de böyle bir durum oluyor mu?

Hocam genelde prize takılı olarak kullanıyorum ve diğer kullanıcılara sorduğumda ve Apple'in makalelerine baktığımda genelde prize takılı olarak kullanımda genelde pil ya %80 civarına sabitleniyor ya da %100'de sabit kalıyor bende ise pil tam dolu iken günde 1kere pil şarj olmuyor durumuna geçip %1'er er inerek %90a kadar düşüyor ve %90a düştükten sonra tekrar şarj oluyor durumuna geçerek %100e tamamlıyor şarjı ve bunu her gün günde 1kere muhakkak yapıyor bunun sebebi nedir sizce neden böyle yapıyor iyileştirilmiş pil şarjı açık kullanıyorum kapasamda değişmiyor illaki o şarjı doldur boşalt yapacak yani sizde de böyle bir durum oluyor mu?

Cihazınızın SMC ile alakalı bir hatası olabilir. Yeni konu açarsan yardımcı olurum. Ben de öyle bir durum yok şarj dediğin gibi %100'de kalıyor. MacBook Air'da günlük kullanım olarak
ne yapıyorsunuz?

Son düzenleme:
Cihazınızın smc ile alakalı bir hatası olabilir. Yeni konu açarsan yardımcı olurum. Ben de öyle bir durum yok şarj dediğin gibi %100'de kalıyor. MacBook Air'da günlük kullanım olarak
Ne yapıyorsunuz?

Sabah 8 9'da açıyorum gece 1 de bilgisayarı kapatıyorum o arada hep açık cihaz Safari'de geziyorum YouTube filan arada FM 22 oynuyorum onun haricinde başka bir işlem yapmıyorum gece kapatırken sistemi kapat diyorum uyku moduna filan almıyorum ve gece kapattıktan sonra prizden çekiyorum bu şekilde kullanıyorum hocam, fark etmez siz derseniz yeni konuda açabilirim.

Sabah 8 9'da açıyorum gece 1 de bilgisayarı kapatıyorum o arada hep açık cihaz Safari'de geziyorum YouTube filan arada FM 22 oynuyorum onun haricinde başka bir işlem yapmıyorum gece kapatırken sistemi kapat diyorum uyku moduna filan almıyorum ve gece kapattıktan sonra prizden çekiyorum bu şekilde kullanıyorum hocam, fark etmez siz derseniz yeni konuda açabilirim.

OS X sürümün ne? Safari sürümünden Big Sur olarak görüyorum.

OS X sürümün ne? Safari sürümünden Big Sur olarak görüyorum.

Monterey kullandım daha önce %80e sabitleme olayı olmayınca ve şarjım her gün doldur boşalt yaptığı için Big Sur'a geri dönüp bir denemek istedim maalesef durum onda da aynı 10 Kasım tarihinde aldım cihazı 1 Ocak tarihine kadar Big Sur yüklüydü cihazda hiçbir sorunum yoktu 1 Ocak'ta Monterey'e güncelledim ne olduysa o günden sonra oldu şu anda Big Sur 11.6.4 yüklü hocam.

Geri
Yukarı