MacBook Pro M1 Pro 14" batarya süresi ne kadar?

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba.

Bilgisayar alacağım (yazılım mühendisliği ve internette takılmak için) ve listemde M1 MacBook Pro (2021 model, 10CPU 16GPU, 16 GB RAM, 1TB SSD) var. MacBook'ların bataryasının uzun süre gittiğini duymuştum fakat gerçek hayatta ne kadar gittiğini, batarya sağlığının ne kadar hızlı düşütğünü hakkında Reddit'te pek iyimser yorum alamadım.

Eğer bu modeli veya benzerini kullanıyorsanız ne kadar gittiğinden ve batarya sağlığından bahseder misiniz?

Merhaba.

Bilgisayar alacağım (yazılım mühendisliği ve internette takılmak için) ve listemde M1 MacBook Pro (2021 model, 10CPU 16GPU, 16 GB RAM, 1TB SSD) var. MacBook'ların bataryasının uzun süre gittiğini duymuştum fakat gerçek hayatta ne kadar gittiğini, batarya sağlığının ne kadar hızlı düşütğünü hakkında Reddit'te pek iyimser yorum alamadım.

Eğer bu modeli veya benzerini kullanıyorsanız ne kadar gittiğinden ve batarya sağlığından bahseder misiniz?

14 inç M1 Pro işlemcili olanı testlerde 4.50 saat görüyor sanırım o civarlarda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba.

performansta 4-5 saat,
günlük kullanımda 12 saat civarı

Peki MacBook'ta ne yapıyorsunuz genellikle ve kullandığınız model nedir?
Macbook pro m2 pro 14 inç. base model.

Günlük işlerimi hallediyorum pro user değilim fakat 15 inç macbook air upgrade yapınca 3-4 binTL farkla prosunu aldım amazondan.

pil konusunda en gerçekçi sonucu tahmin etmek isterseniz, İstats menü diye bir uygulama var. oradan sistemin ne kadar enerji harcadığını anlık görebiliyorsunuz,
Mesela yüzde 70-80 parlaklıkta müzik açık, yüzde 63 ram kullanımında, (whatsapp,twitter, mail,safari(6-7 sekme) excel vs. ortalama 10 watt enerji tüketiyorum. ekran parlaklığını yüzde 30lara getirdiğimde 4-6 watt harcıyorum.

Pill 70watt saat enerji verebiliyor. 3 aşağı 5 yukarı diyerekten kullanımınıza göre kaç saat gideceğini hesaplayabilirsiniz. Applenın sitesinden batarya kapasitesini öğrenin,

10 watt ortalama harcıyorsam ortalama yüzde yüzden sıfıra 7 saatte bitecek, +- yarım saat diyelim. ben gün ışığı sevdiğimden, evim ve ofisim çok ışık aldığından 700-800 nit parlaklıkta çalışıyorum tahminimce, eğer karanlık ortam olsa 200-300 nitte, 11-12 saat götürecek. yüzde 50 parlaklıkta 7 watt harcıyorum ortalama buda 10 saat demek. +- yarım bir saat eklersin. System total yazan harcanan watt

1691416608948.png

Macbook pro m2 pro 14 inç. base model.

Günlük işlerimi hallediyorum pro user değilim fakat 15 inç macbook air upgrade yapınca 3-4 binTL farkla prosunu aldım amazondan.

pil konusunda en gerçekçi sonucu tahmin etmek isterseniz, İstats menü diye bir uygulama var. oradan sistemin ne kadar enerji harcadığını anlık görebiliyorsunuz,
Mesela yüzde 70-80 parlaklıkta müzik açık, yüzde 63 ram kullanımında, (whatsapp,twitter, mail,safari(6-7 sekme) excel vs. ortalama 10 watt enerji tüketiyorum. ekran parlaklığını yüzde 30lara getirdiğimde 4-6 watt harcıyorum.

Pill 70watt saat enerji verebiliyor. 3 aşağı 5 yukarı diyerekten kullanımınıza göre kaç saat gideceğini hesaplayabilirsiniz. Applenın sitesinden batarya kapasitesini öğrenin,

10 watt ortalama harcıyorsam ortalama yüzde yüzden sıfıra 7 saatte bitecek, +- yarım saat diyelim. ben gün ışığı sevdiğimden, evim ve ofisim çok ışık aldığından 700-800 nit parlaklıkta çalışıyorum tahminimce, eğer karanlık ortam olsa 200-300 nitte, 11-12 saat götürecek. yüzde 50 parlaklıkta 7 watt harcıyorum ortalama buda 10 saat demek. +- yarım bir saat eklersin. System total yazan harcanan watt

Eki Görüntüle 1893368
Teşekkür ederim. Alırsam tahminimce %50 parlaklıkta kullanırım gibi.

o değişiyor hocam, bazen yüzde 10da kullanıyorsunuz bazen yüzde 100'de ama şarj konusunda sizi üzeceğini sanmam. piyasadaki alternatiflerine bakınca açık ara pil konusunda çok ama çok ileride.
Bu konuda haklısınız. Diğer notebook'lara bakınca azında max 5-7 alınabiliniyor. Diğerlerinde ise 2-4 saat arası.

Bu konuda haklısınız. Diğer notebook'lara bakınca azında max 5-7 alınabiliniyor. Diğerlerinde ise 2-4 saat arası.
Onlar günlük kullanımdır, ayrıca adaptörsüz tam güç çalışamıyorlar. performans kullanımında tamamiyle hayal kırıklığı oluyor. 10 dakka render alayım diyorsun, pil yerle bir oluyor. apple en azından yüzde 5-10-15 gidiyor. (render almadığım için tahmini, youtubedaki testler öyleydi sanırsam)

Aldante diye bir program var pil sağlığını uzun süre korumak ve devir sayısını attırmamak için. ben sürekli şarjda kullanıyorum. yüzde 55'e sabitledim şarjı, elli beşin üstüne çıkmıyor pil, dışarı çıkacağım zaman yüzde 75 yapıyorum 10-20 dakkada şarj oluyor zaten, adaptor almadan dışarı çıkıyorum işlerimi hallediyorum. şuana kadar şarj problemi yaşamadım günlük kullanımda. yüzde 20 nin altına hiç düşmüyorum. pil sağlığı 100, devir sayım 7, zaten alırken devir sayısı ikiydi.

bettertouchtool diye bir program var onlada trackpad'i özelleştiriyoruz. mouse taşıma derdinden kurtulursunuz, öyle kısayollar parmak hareketleri atarsınız ki mouse'dan hızlı işlem yaparsınız.

örnek olarak
1 parmak trackpad'e dokunurken, sol tarafa parmağımla dokunursam Kopyalama, sağ tarafa dokunursam yapıştırma
2 parmak trackpad'e dokunurken, orta parmağımla dokunrsam ENTER'e basıyor
2 parmak trackpad'e dokunurken, sağ tarafa parmağımla dokunursam, safaride sekme değiştiriyor
3 parmak trackpad'e dokuınurken sağ tarafa dokunursam şarkı değiştiriyor
3 parmak tradpad'e dokunurken sol tarafa tıklarken ekran görüntüsü tool'unu açıyor.
3 parmağı aşağı kaydırdığımda pencereyi kapatıyor
4 parmak aşağı kaydırdığımda yeni sekme açıyor

daha bir sürü ayarım var fakat fikir vermesi açısından yazdım, ayrıca uygulamaya özel kısa yollar yazabiliyorsun, örnek sekme değiştirme sadece safaride. başka uygulamada save tuşunu atadım.

MacBook Pro M.2 Pro 14 inç. Base model.

Günlük işlerimi hallediyorum Pro user değilim fakat 15 inç MacBook Air upgrade yapınca 3-4 bintl farkla prosunu aldım Amazon'dan.

Pil konusunda en gerçekçi sonucu tahmin etmek isterseniz, istats menü diye bir uygulama var. Oradan sistemin ne kadar enerji harcadığını anlık görebiliyorsunuz,
Mesela yüzde 70-80 parlaklıkta müzik açık, yüzde 63 RAM kullanımında, (WhatsApp, Twitter, mail, Safari(6-7 sekme) Excel vs. ortalama 10 watt enerji tüketiyorum. Ekran parlaklığını yüzde 30'lara getirdiğimde 4-6 watt harcıyorum.

Pill 70watt saat enerji verebiliyor. 3 aşağı 5 yukarı diyerekten kullanımınıza göre kaç saat gideceğini hesaplayabilirsiniz. Apple'nın sitesinden batarya kapasitesini öğrenin,

10 watt ortalama harcıyorsam ortalama yüzde yüzden sıfıra 7 saatte bitecek, +- yarım saat diyelim. Ben gün ışığı sevdiğimden, evim ve ofisim çok ışık aldığından 700-800 nit parlaklıkta çalışıyorum tahminimce, eğer karanlık ortam olsa 200-300 nitte, 11-12 saat götürecek. Yüzde 50 parlaklıkta 7 watt harcıyorum ortalama bu da 10 saat demek. +- yarım bir saat eklersin. System Total yazan harcanan watt.

Eki Görüntüle 1893368

Merhaba. Sıcaklık değerlerini takip etmek için kullandığınız programın adı nedir acaba?

Geri
Yukarı