MacBook Pro'yu sürekli şarja takılı kullanmanın bir zararı olur mu?

Hocam tabii bilgisayarınıza ekstra yazılım kurmak ister misiniz bilmiyorum ama bu yazılımlar sorununuza çözüm olabilir. Bildiğim kadarıyla bunlar Max şarj yüzdesini istediğiniz bir değere sabitliyorlar (mesela %80). Böylece piliniz şarja takılı olsa da o belirlediğiniz değeri geçmiyor.

Ben böyle yazılımları önermem. macOS yeterince iyi iş çıkarıyor. Ek bir yazılıma gerek yok.

Prizde kullanmanızın hiçbir sakıncası yok. Ayrıca bir dizüstü aldıysanız konfor alanınızı kısıtlayacak kadar prizlere yakın durmanızı gerektirecek hiçbir sebep yok. Eğer prize kolayca ulaşım sağlayabilecekseniz prize takın dursun öyle. Zaten yapay zekâ ile pil ile nadiren kullanılıyor diyip %80’de tutuyor. Tabii ki iyileştirilmiş pil şarjı açıksa.

Arkadaşlar bu konun tüm mesajlarını okudum. Ancak şöyle bir durum da var. Yeni nesil USB-C monitörler aynı anda M1 cihazları da şarj etme özelliği var. Yani kendi şarj adaptörünü kullanmadan uzun süreli kullanabiliyorsunuz. Mantıken batarya %100 dolduktan sonra direk enerjiyi prizden alıyor olma olasılığı çok yüksek. (Henüz araştırmadım.)

Geri
Yukarı