MacBook termal macun temizliği ve RAM yükseltme

Mirzaloglu

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba.
MacBook almak istiyorum ama kafamda soru işaretleri mevcut.
  • Senede 1 defa cihazımı Apple servisine götürsem termal macun ve fan temizliği yaparlar mı? Yaparlarsa tâhmini ne kadar ücreti olur?
  • Ben mesela 8 GB RAM, 256 GB SSD'li versiyonu satın aldım. 3-5 ay sonra servise götürüp, buna ücreti mukâbilinde 8 GB RAM daha ekler misiniz diyebiliyor muyum? Aynı şekilde SSD yükseltme içinde.

Merhaba.
MacBook almak istiyorum ama kafamda soru işaretleri mevcut.
  • Senede 1 defa cihazımı Apple servisine götürsem termal macun ve fan temizliği yaparlar mı? Yaparlarsa tâhmini ne kadar ücreti olur?
  • Ben mesela 8 GB RAM, 256 GB SSD'li versiyonu satın aldım. 3-5 ay sonra servise götürüp, buna ücreti mukâbilinde 8 GB RAM daha ekler misiniz diyebiliyor muyum? Aynı şekilde SSD yükseltme içinde.
Merhabalar, sorularınızı yanıtlamak isterim. Aşağıda sorularınıza yanıt vermeye çalıştım.

1. Soru: Büyük ihtimalle yapacaklardır ücret karşılığında. Ücreti konusunda büyük ihtimalle yaklaşık 300-500 TL arası bir tutar isterler ve şahsen ben bu işlemi adı bile bilinmeyen bir tamirciye yaptırıp aynı parayı vermek yerine Apple'ın kendi servisine vermenin çok mantıklı olduğunu düşünüyorum.

2. Soru: Şahsen ben şu an kendim öyle bir şey duymadım ama olabileceğini pek sanmıyorum çünkü anakarta eğer bir limit koyuyorlar veya farklı bir koruma sistemi koydular ise eğer bundan dolayı bu donanımlar arttırılmayabilir. Bundan dolayı alacaksanız ideal versiyon değil de daha çok ileri zamanlarda dahi işe yarayacak donanımlar seçmenizde bundan dolayı fayda var.

Termal macun ve fan temizliği yaparlar elbette ancak fiyata tabii tutulur mu, tutulursa ne kadardır bilemiyorum. M1 Air modeli alırsanız termal macun ve toz temizliği ile uğraşmazsanız. Fanı olmadığı için kasanın içi tamamen kapalı. Eğer M1 modelini alacaksanız RAM değiştiremezsiniz. Bu modelde RAM anakarta lehimli geliyor. Sonradan RAM artırımı da yapamazsınız maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı