MacBook vs RTX3060'lı notebook

524370

Attopat
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle bu yılın başına kadar azılı bir MacBook düşmanıydım. Ta ki şu düşünce bende hasıl olana kadar:
"Abi benim bu en sevdiğim bilgisayar modeli olan Thinkpad'lerde neden ekran kartı yok? En basit ekran kartını zorlayacak işlemde donuyorlar. Eee o zaman neden Intel işlemcili bir Mac almıyorum? Hem Mac hem Windows 10 hem de hem de Linux kurulabiliyor. Cennette gibi bir şeysin. Üstüne bir de ekranları Retina vemin sRGB %93 civarında. PWM'siz göz yormayan ekran teknolojisini de yıllardır kullanıyorlar. Ee ne duruyorum dedim ve 2015 model i7 4820hk ve AMD ekran kartlı modelinde 2.el aldım.

Aslında ilk başlarda memnundum ta ki 4K 60Hz bir ekran alıp onda kullanmaya başlayınca ısınma sorunları baş gösterip sürekli fan açmaya başlamasına kadar.
Sonra tekrar eski günlerdeki arayışlarıma düştüm. Android geliştiriliciğe başlayacağım. Ama cihazım açıkçası artık öldüm ben sinyallerini veriyor.
RTX3060'lı Lenovo Ideapad Gaming 3 almaya karar verdim.

chrome_myhEiNdpDe.png

Ryzen 7 5800H modelliden. Sonra herhalde MacBook Air'in ilk çıkan M1 işlemcisini tokatlamıştır diye düşünürken benchmarklara bakınca hazin sonla karşılaştım. Sen o kadar güç çek ama hala Apple'ın ilk çıkardığı M1 çipini Single Core'da geçeme:

Screen Shot 2022-02-20 at 01.35.12.png

Daha sonra acaba dedim Android Studio Build süreleri ne alemde. Bir şok da orada yaşadım. Build süresi olarak m1, Ryzen 9u bile tokatlamış.

Screen Shot 2022-02-20 at 01.34.22.png

Arada oyun oynarım RTX3060 iş yapar derken tekrar bana en ucuzundan da olsa M1 Air aldırıcaklar inatla.
M1 AIR-12K
Lenovo 18k.
Bayağı da fiyat farkı var aslında.
M1'in eski MacBook Pro'lu modellerinde alabilirim gibi geliyor.

Bu AMD ve Intel, Apple'ın arkasında kalarak çok büyük ayıp ettiler.Microsoft ARM sürümünün geliştirilmesini hızlandırsa artık insanlar her türlü Apple almaya başlayacaklar. 20k verene kadar 25k ya ikinci el MacBook Pro işlemcili bir bilgisayar almak mantıklı olur o durumda. Cillop gibi de ekranı var. Batarya süresi de harika. Daha ne olsun.

Özetle şu anlık alım işlemimi durdurdum. Apple'ın Mart'ın başında duyuracağı M.2 işlemcisini bekliyorum. Büyük ihtimalle güncel Ryzen 7 6000 serisi ve Intel 12.nesiller komple piyasadan söküp atacaklar.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• chrome_IsSidmhobV.png
    chrome_IsSidmhobV.png
    427,4 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı