MacBook'a geçmeli miyim?

eremkaragoz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 2 senedir Dell Inspiron 7577 NVIDIA 1060 6 GB 16 GB RAM 256 SSD + 1 TB HDD modeline sahibim, yazılım mühendisliğinde okuduğumdan farklı programlarla çalışıyorum. Bunun yanında tasarımla uğraştığım için Adobe Photoshop, Illustrator ve XD gibi tasarım programlarını da aktif olarak kullanmaktayım. Oyun oynamak önemli değil benim için artık.

iOS üzerinde de yazılım geliştirmek için ikinci el MacBook'lara bakıyorum.

Sizce, kendi Dell laptopuma ekstra bir monitör vs. ile tutmalı mıyım? Çünkü daha büyük bir ekran istiyorum artık ve bununla beraber bir ikinci el Mac mi almalıyım yoksa laptopu satıp bir masaüstü toplayıp yanına mı Mac almalıyım?

Sizin düşüncelerinizi bekliyorum, her türlü sistem tavsiyelerinizi veya monitör önerilerinizi de bekliyorum.

Çok teşekkürler.

Yazılım bölümündeyseniz macOS'un nimetlerinden faydalının derim, Windows ile taban farkı var. Ek olarak şuna da göz atmanızda fayda var;

Eğer Apple ekosistemi için yazılım geliştirmeyi planlamıyorsanız MacBook'a ihtiyacınız yok. Ayrıca yüksek ihtimal Apple cihazlar için yazılım geliştirecek olsanız bile hybrid platformda geliştirme yaparsınız diye düşünüyorum. Eğer yazdıklarımla aynı fikirdeyseniz macOS yerine Windows ve Linux dual boot da işinizi görecektir.

Merhaba arkadaşlar, 2 senedir Dell Inspiron 7577 NVIDIA 1060 6 GB 16 GB RAM 256 SSD + 1 TB HDD modeline sahibim, yazılım mühendisliğinde okuduğumdan farklı programlarla çalışıyorum. Bunun yanında tasarımla uğraştığım için Adobe Photoshop, Illustrator ve XD gibi tasarım programlarını da aktif olarak kullanmaktayım. Oyun oynamak önemli değil benim için artık.

iOS üzerinde de yazılım geliştirmek için ikinci el MacBook'lara bakıyorum.

Sizce, kendi Dell laptopuma ekstra bir monitör vs. ile tutmalı mıyım? Çünkü daha büyük bir ekran istiyorum artık ve bununla beraber bir ikinci el Mac mi almalıyım yoksa laptopu satıp bir masaüstü toplayıp yanına mı Mac almalıyım?

Sizin düşüncelerinizi bekliyorum, her türlü sistem tavsiyelerinizi veya monitör önerilerinizi de bekliyorum.

Çok teşekkürler.
Retina ekran tasarım programları ile birlikte mükemmel oluyor. Elimde 34 İnçlik monitör var ve canım takıp kullanmak istemiyor. IOS için hackintosh kullanabilrisiniz ama sıkıntı çıkabilir çünkü Xcode sürekli güncel sürüm kullanmanızı istiyor. Ultrabook ihtiyacınız var ve size bu kısmın en üst cihazını öneriyorum. Oyun derdiniz yoksa 13 İnç 256 GB MacBook Pro işinizi görür. Yine de bütçe sıkıntım yok derseniz 16 inç versiyonu alıp masaüstüne ihtiyacınızı kesebilirsiniz. 16 inç versiyonunu alacaktım ama 13 inç daha hoşuma gitti, daha taşınabilir geldi onu aldım. Herhangi bir sorun olursa yanıtlayabilirim.
MacBook Pro Visual Studio'da yanıyordu adeta ama fan ayarı mı ne yapılıyormuş. O sorunu çözüyormuş. Öğrenmem biraz geç oldu.
Macbookların genel özelliğidir. Bilgisayar maksimum sıcaklığa gelse bile konfor için fanı köklemez. Karakteristik bir durum. Fan kontrol uygulaması ile çok basit bir şekilde hallediliyor.

Eğer Apple ekosistemi için yazılım geliştirmeyi planlamıyorsanız MacBook'a ihtiyacınız yok. Ayrıca yüksek ihtimal Apple cihazlar için yazılım geliştirecek olsanız bile hybrid platformda geliştirme yaparsınız diye düşünüyorum. Eğer yazdıklarımla aynı fikirdeyseniz macOS yerine Windows ve Linux Dual Boot'da işinizi görecektir.

Öncelikle teşekkür ederim, şu zamana kadar Windows üzerinde Android için tasarlamıştım başlangıç seviyesinde fakat artık iOS ile uğraşmak istiyorum. Bir süredir de Flutter ile ilgileniyordum ve orada tecrübem olduğu için IOS'ta da güzel şeyler üretebilirim diye düşündüm. Daha önce iOS için bir uygulama geliştirmedim, VM olarak bilgisayarda kuruluydu fakat yeterli performansı alamayacağımı düşündüğüm için kaldırdım. Hybrid platformda iOS nasıl geliştirilir hakkında önereceğiniz bir rehber gibi bir link varsa okumayı çok isterim. Onun dışında ek bir programla Windows üzerinden yapabiliyor muyum?

Retina ekran tasarım programları ile birlikte mükemmel oluyor. Elimde 34 İnçlik monitör var ve canım takıp kullanmak istemiyor. iOS için Hackintosh kullanabilrisiniz ama sıkıntı çıkabilir çünkü Xcode sürekli güncel sürüm kullanmanızı istiyor. Ultrabook ihtiyacınız var ve size bu kısmın en üst cihazını öneriyorum. Oyun derdiniz yoksa 13 Inc 256 GB MacBook Pro işinizi görür. Yine de bütçe sıkıntım yok derseniz 16 Inc versiyonu alıp masaüstüne ihtiyacınızı kesebilirsiniz. 16 Inc versiyonunu alacaktım ama 13 Inc daha hoşuma gitti, daha taşınabilir geldi onu aldım. Herhangi bir sorun olursa yanıtlayabilirim.

MacBook'ların genel özelliğidir. Bilgisayar maksimum sıcaklığa gelse bile konfor için fanı köklemez. Karakteristik bir durum. Fan kontrol uygulaması ile çok basit bir şekilde hallediliyor.

Açıkçası üniversitenin ilk senelerinde kendi evimde olmadığım için zorunluluktan almıştım laptopu, oyun oynarım yanında da yazılım ve tasarım işlerimi sürdürürüm diye. Fakat zaman geçtikçe oyun isteğim kayboldu diyebilirim. O yüzden oyun oynamak benim için bir kriter değil şu an.

Taşınabilirlik açısından 13 Inc arıyorum, çok rahat geliyor şu anki laptopun 3-4 KG arası olduğunu varsayarsak.

Bunun dışında da ya laptopu evde bir monitörle tutacağım veya, satıp bir dizüstü sistem toplayacağım.

Siz hangisi tercih ederdiniz?

Bunun dışında ikinci eller ile alakalı ne düşünüyorsunuz, şu an hala öğrenci olduğumdan çok fazla aşmak istemiyorum kendi mi?

Performansını hiç bilmediğimden 8 GB yeterli olur mu yoksa 256 SSD ile 16 GB RAM mi gerekir illa?

Ayrıca MacBook Air'lar ihtiyacımı karşılayabilir mi yoksa yetersiz mi kalır?

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Öncelikle teşekkür ederim, şu zamana kadar Windows üzerinde Android için tasarlamıştım başlangıç seviyesinde fakat artık iOS ile uğraşmak istiyorum. Bir süredir de Flutter ile ilgileniyordum ve orda tecrübem olduğu için iOS'ta da güzel şeyler üretebilirim diye düşündüm. Daha önce iOS için bir uygulama geliştirmedim, VM olarak bilgisayarda kuruluydu fakat yeterli performansı alamayacağımı düşündüğüm için kaldırdım. Hybrid platformda iOS nasıl geliştirilir hakkında önereceğiniz bir rehber gibi bir link varsa okumayı çok isterim. Onun dışında ek bir programla Windows üzerinden yapabiliyor muyum?
Android Studio ve AVD, Windows üzerinde, macOS ve Linux'a göre daha yavaş çalışır bunu belirteyim. Flutter zaten bir hybrid platform. Flutter dışında React Native, Xamarin, Ionic gibi bir sürü hybrid geliştirme platformu da var. Eğer hybrid değil native olarak iOS/macOS için uygulama geliştireceğim diyorsanız macOS yani bir MacBook şart.

Android Studio ve AVD, Windows üzerinde, macOS ve Linux'a göre daha yavaş çalışır bunu belirteyim. Flutter zaten bir hybrid platform. Flutter dışında React Native, Xamarin, Ionic gibi bir sürü hybrid geliştirme platformu da var. Eğer hybrid değil native olarak iOS/macOS için uygulama geliştireceğim diyorsanız macOS yani bir MacBook şart.

Flutter'ın hybrid olduğunu biliyorum fakat demek istediğim bunu sadece android emulatorlar aracalığı ile test edebiliyorum. Windows'ta Flutter üzerinden iOS emulatoru ile uygulama geliştirmek mümkün müdür? Umarım sorumu anlatabilmişimdir.

Geri
Yukarı