MacBook'larda hangi SSD kullanılıyor?

ilker0187

Hectopat
Daha fazla  
Kullandıkları SSD nedir? 256 GB'lik SSD'yi 1 TB ile değiştirince 6000 fiyat farkı çıkartıyor.
Piyasada 2 TB'ye 7000'lerde yazma hızı olan SSD'ler var. Bu kadar hızlı mı SSD'si?

Belleklerde de benzer durum var.

SSD'leri hızlı genelde Samsung yongaları kullanılıyor. Ama fiyatının sebebi SSD'nin hızı değil sonradan değiştirilemiyor olması.

MacBook dahili SSD değiştirilemiyor diye biliyorum. Eğer sonradan alırsanız harici olarak bağlamanız gerekir.

Yok ürünü satın alma ekranında seçiyorsunuz ssd boyutunu ve ram belleklerini, onu diyordum.
Anormal pahalı, 6 bin 1tb ssd, 3 bin de 16 gb ram bellek, ikisi ekran kartsız bir laptop fiyatı.

Kullandıkları SSD nedir? 256 GB'lik SSD'yi 1 TB ile değiştirince 6000 fiyat farkı çıkartıyor.
Piyasada 2 TB'ye 7000'lerde yazma hızı olan SSD'ler var. Bu kadar hızlı mı SSD'si?

Belleklerde de benzer durum var.

Aslında MacBook'larda SSD kullnılıyor demek doğru olmaz çünkü NAND'ları başka firmalardan alsalarda bellek kontrölcüleri kendilerine ait yani Karma bir durum söz konusu NAND konusuna geçecek olursakda ortalık biraz karışık:

Eski Mac'lerde Toshiba NAND'lar kullanılıyordu daha sonra Toshiba'nın alt markası olan Kioxia markasını tercih ettiler bu konuda çok fazla bilgi vermedikleri için M1 Air'ların içindeki SSD'lerin ne olduğunu bilmiyoruz ama ne olabileceğini biliyoruz paylaşacağım. Pro'larda ise Kioxia kullanıyorlar şimdilik. Bu konuda şunu diyebilirim bildiğimiz şeyler kesinlikle TCL NAND aldıkları (5v hücrelerde 3 bit veri tutuyor yani toplam 8 farklı ihtimal olur 111 gibi 000 gibi 5V değerini 8'e bölüyorlar ve ona göre şarj ediyorlar yani mesela 5V ise değeri 111 oluyor 0V 000 oluyor aradaki değerleride böyle yapıyorlar.)Her ne kadar TLC SSD'lerin diğer türlere göre ömrü kısa olsa da ucuz ve tek çipe daha fazla alan sığdığı için yatırımların büyük çoğunluğu buraya oldu ve kendilerini bayağı geliştirdiler bugün piyasadan aldığın çoğu SSD TLC'dir. İkinci konu ise Apple'ın tedarik etiği NAND'ların bizim ulaşabileceğimiz kalitede olmamasıdır yani şunu diyorum çok sayıda aldıkları için büyük ihtimal çok yüksek bir para verip SSD almadığın sürece MacBook'ların içindeki NAND'ların kalitesinde bir NAND bulman zor. Ve ayrıca 2011'de olması lazım hafızam beni yanıltmıyorsa israilli bir SSD firmasını satın aldılar büyük ihtimal kontölcülerinde şu an onların teknolojilerini kullanıyorlar. Yani uzun lafın kısası bizim ulaşabildiğimiz TLC SSD'lerin ömrü hücre başına ortalama 3000 kez yazma 256 GB bir SSD'nin ölmesi için 750TB veri yazmamız lazım ve bu değerin üstünede çıkabiliyorlar bunlar birim ulaşabildiğimiz teknoloji Apple'ın kullandığı NAND'lar çok daha kaliteli olacaktır.

Prolarda kullanılan nandlar:

Ekran Resmi 2022-02-21 13.51.43.png

Airlarda kullanıldığı tahim edilen nandlar:

Ekran Resmi 2022-02-21 13.52.23.png

Geri
Yukarı