Neden Macbook'larda GPU yok?

AliEgemen

Hectopat
Yer
İstanbul
Sevmiyorum şahsen Apple ürünlerini fakat hakkını vermek lazım işlemcileri muazzam. Cidden rakipsiz bir performansları var o verimlilikle. Ama neden ısrarla koymuyorlar GPU anlamıyorum. Güç tüketimi derseniz otomatik MUX switch tarzi bisey yapilabilir. Sarjda değilken otomatik GPU kapanması gibi. Aklima sebep olarak sadece başka bir firmaya bağlı olmak istememeleri geliyor.

İhtiyaç duydukları kadar güce sahipler. Kullanıcıları çok aramıyordur başka bir GPU'yu. Zaten pahalı aletler. Bir de harici GPU girerse çok daha saçma fiyatlara satarlar.

İhtiyaç duydukları kadar güce sahipler. Kullanıcıları çok aramıyordur başka bir GPU'yu. Zaten pahalı aletler. Bir de harici GPU girerse çok daha saçma fiyatlara satarlar.

MacBook'lar oyun için değil ofis içindir o yüzden GPU koymuyorlar ama eski MacBook'larda 2010-2014 arası koyuyorlardı diye biliyorum.

Kim demiş MacBook'larda GPU yok diye? iGPU var ve gayet yeterli. MacBook gibi bir cihaz zaten alınan CPU'ya göre gayet güçlü IGPU'lar geliyor. Harici GPU tamamen gereksiz kalır ARM tabanlı bir sistemde.

MacBook'lar oyun için değil ofis içindir o yüzden GPU koymuyorlar ama eski MacBook'larda 2010-2014 arası koyuyorlardı diye biliyorum.
Tek amacı oyun değil GPU'ların. Çoğu 3D programlarda cok geride kaliyor Apple GPU eksikliginden dolayi.

Kim demiş MacBook'larda GPU yok diye? iGPU var ve gayet yeterli. MacBook gibi bir cihaz zaten alınan CPU'ya göre gayet güçlü IGPU'lar geliyor. Harici GPU tamamen gereksiz kalır ARM tabanlı bir sistemde.
Var hocam ama yetersiz bir IGPU var. Bir IGPU icin cok guclu oldugu bir gerçek ama hala bir ekran kartı eklememeleri sacma geliyor.

Psikolojik bir oyun da olabilir. Apple müşterilerinin çoğu dusunmeyi cok sevmiyor bisey alırken. Windows laptop alirken sogutmaya, RAM miktarına, ekran kartına, kasa kalitesine bakiyoruz. Ama biri Macbook alırken "Aaa M3 çip" diyor ve bitti.

Var hocam ama yetersiz bir iGPU var. Bir iGPU icin cok guclu oldugu bir gerçek ama hala bir ekran kartı eklememeleri saçma geliyor.

Eğer harici GPU olursa MacBook o formda kalamaz. RTX GPU olan laptoplara bakarsanız hepsi kalın ve ağır. MacBook'lar Ultrabook olarak geçer bir nevi. GPU eklemek farklı sınıfa taşır. 3D modelleme için kimse MacBook almıyor ve amaç o değil zaten. macOS için Blender hariç çok 3D modelleme uygulaması pek yok bildiğim kadarıyla, 3DS Max bile direkt desteklenmiyor. Hatta çizim için SolidWorks ve AutoCAD bile macOS ile doğrudan uyumlu değillerdi.

Tek amacı oyun değil GPU'ların. Çoğu 3D programlarda cok geride kalıyor Apple GPU eksikliginden dolayi.

Var hocam ama yetersiz bir iGPU var. Bir iGPU icin cok guclu oldugu bir gerçek ama hala bir ekran kartı eklememeleri saçma geliyor.

Psikolojik bir oyun da olabilir. Apple müşterilerinin çoğu dusunmeyi cok sevmiyor bir şey alırken. Windows laptop alirken sogutmaya, RAM miktarına, ekran kartına, kasa kalitesine bakiyoruz. Ama biri MacBook alırken "AAA M3 çip" diyor ve bitti.

Öyle yeterli bir GPU var ki en üst modelde millet 80 FPS Cyberpunk bile açabiliyor. Cyberpunk yeterince sıkıntılı oyunken bir de üstüne macosa portlamaya çalışıp 80 FPS alıyorsan gücünü sen düşün. Fiyatına göre iyi bir değer mi? Değil. Ama amacı bu değil zaten.

M işlemcilerin gayet yeterli bir GPU’su mevcut. Harici ekran kartı ile bu şarj süreleri de pek mümkün değil. Gerek de yok. 200 FPS oyun oynama aleti değil sonuçta bu.

Neden eklesinler ki? Millet oyun oynamıyor sonuçta. Diğer işler içinse iGPU yeterli kalıyor.

@balkann @sancarsavas @Prey

Dediğim gibi GPU'nun tek islevi oyun oynamak değil. O yuzden soruyorum zaten. İnsan bir urune dunyalarin parasini verince her işini onunla yapabilmeyi umit ediyor. Ama 3D programlarda yetersiz o GPU. Astiva hocam baska bir aciklama yapmış o da bir bakış açısı. Ama bence gunumuz teknolojisinde ayni form faktöründe GPU eklenebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı