Mackie CR4X Hoparlör İncelemesi

Herkese merhaba,
İnternette Türkçe hiç yorum bulamadım. Belki bir gün arayıp da buraya ulaşan olursa diye inceleme yazmak istedim.

Uzun seneler boyunca Creative Inspire 4400'ü 2+1 olarak kullandım. Mackieler benim ilk 2+0 deneyimim. Yaklaşık iki haftadır kullanıyorum. İncelemeye geçmeden önce belirtmemde fayda var. 13 seneyi aşkındır gitar çalıyorum ve 5-6 senedir kayıt, edit, mix, mastering gibi işlerle uğraşıyorum. Çokça da bilgisayar oyunu oynarım. Yani bu hoparlörü hem mixing için, hem de multimedya için aldım.

Fiyat: Do-Re'den 1900 TL'ye aldım. Bu fiyat civarında alabileceğim daha iyi bir hoparlör bulamamıştım açıkçası. Presonus veya Maudio almak pek içime sinmedi. Ayrıca da tam olarak 4 inch hoparlör istiyordum. Dolayısıyla pek seçeneğim yoktu. Normalde CR4 alacaktım fakat internette sıfırını bulamadığım için CR4X aldım.

Artılar: *Bas ve tiz detayları hoşuma gitti. Creative'den sonra, (bunu diyeceğimi biliyordum fakat) "meğer ben pek bir şey duymuyormuşum" dedirtti. Baslarda boğulma yok, tizlerde anlaşılabilirlik yüksek. Midleri de bence ok. Sound, fiyatını karşılıyor. Özellikle 55-230Hz aralığındaki anlaşılabilirliği beğendim. Eskiden bunu kulaklık kullanmadan anlayamazdım.

Eksiler: *Eğer EQ kullanmazsanız bence özellikle bas frekanslar adına büyük sıkıntı yaşarsınız. İlk kurulumu yapıp müzik açtığımda inanılmaz fazla 60Hz ve 100Hz duyuyordum. Creativeleri kullanırken de bu sorunu yaşıyordum açıkçası. Çünkü masam bu frekansları biraz büyütüyor. Fakat bu bambaşka bir boyut. Gerçekten çok fazlaydı. Windows üzerinde EQ kullanarak bu sorunu ortadan kaldırdım.
*Gerçekten çok fazla hiss noise var. Dinamik aralığı çok geniş olan, düşük volumelü parçalar dinlerken veya yaparken bile hissi duymak mümkün. Bir kayıt yaptınız, altındaki çok kısık ve gereksiz sesleri duymak için o kanalı dinlemeye çalıştığınızda duyamıyorsunuz, çünkü hissing noise çok fazla. Hele ki hiçbir şey dinlemezken hoparlörü açık tutmanız çok çok zor.

Sonuç: Dip gürültüsü biraz problem. Bu fiyata başka bir hoparlör bulabilirseniz, ona yönelmek isteyebilirsiniz. Tamam frekans netliği ve detayları iyi, stereo tanımlamasından da hoşnut kaldım, ama dediğim gibi, hissing noise tat kaçırıyor. Eğer bütçenizi biraz daha artırabiliyorsanız, sıkın dişinizi başka bir şey alın. Ya da hissing noise ile yaşamayı öğrenin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık. Bu aralar ben de kendi çapımda ev stüdyosu kurmak istiyorum. Mikrofonudur, amfisidir, ses kartıdır birçok ekipman aldım ancak son olarak bas gitar ve referans monitör kaldı. Genelde metal tarzda bir şeyler üretmek gibi bir düşüncem var. Bu tarzda deneme şansınız oldu mu? Bir de hışırtı olduğunu söylüyorsunuz sanırım. Toprak hattı var mıydı prizinizde? Eğer odanızda toprak hattı yoksa bilgisayarı ve hoparlörü mutfağa taşıyıp deneyebilirsiniz. Çünkü genelde mutfaklarda kombiden dolayı toprak hattı zorunlu oluyor.

Son düzenleme:
Güzel bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık. Bu aralar ben de kendi çapımda ev stüdyosu kurmak istiyorum. Mikrofonudur, amfisidir, ses kartıdır birçok ekipman aldım ancak son olarak bas gitar ve referans monitör kaldı. Genelde metal tarzda bir şeyler üretmek gibi bir düşüncem var. Bu tarzda deneme şansınız oldu mu? Bir de hışırtı olduğunu söylüyorsunuz sanırım. Toprak hattı var mıydı prizinizde? Eğer odanızda toprak hattı yoksa bilgisayarı ve hoparlörü mutfağa taşıyıp deneyebilirsiniz. Çünkü genelde mutfaklarda kombiden dolayı toprak hattı zorunlu oluyor.
Ben zaten prog rock, prog metal, djent türleriyle ilgileniyorum genel olarak. Odanız ve masanız için gerekli eq'yu ayarladıktan sonra gayet verimli oluyor. Yalnız bahsettiğim şey hışırtı değil. Dip gürültüsü, hissing noise. Özellikle bir şey çalmazken net olarak duyulabiliyor. Topraklama olduğunu düşünmüyorum çünkü oldukça stabil bir ses. Genelde topraklama kaynaklı olan sesler çok daha değişken oluyor. Muhtemelen hoparlörün amfisinin pek iyi kalitede olmamasından kaynaklı bir durum.

Ben zaten prog rock, prog metal, djent türleriyle ilgileniyorum genel olarak. Odanız ve masanız için gerekli EQ'yu ayarladıktan sonra gayet verimli oluyor. Yalnız bahsettiğim şey hışırtı değil. Dip gürültüsü, hissing noise. Özellikle bir şey çalmazken net olarak duyulabiliyor. Topraklama olduğunu düşünmüyorum çünkü oldukça stabil bir ses. Genelde topraklama kaynaklı olan sesler çok daha değişken oluyor. Muhtemelen hoparlörün amfisinin pek iyi kalitede olmamasından kaynaklı bir durum.

Bu başlıktan sonra ürünü incelerken YouTube'da Ayda Eravcı isimli bir hanımın videosunu gördüm. O da dip gürültüsünden bahsediyor. Aynı ürünle ilgili genel bir şey sanırım bu. Merak ederseniz diye link bırakıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı