macOS arayüzünü anımsatan işletim sistemi önerisi

Xll

Hectopat
Merhaba bilgisayarımda modifikasyonlu bir Windows 10 sürümü kullanıyorum, fakat bir süredir ChromeOS işletim sistemini deneyimlemeyi istiyorum.
Bilgisayarda oyun oynamak gibi bir isteğim yok, genellikle gündelik kullanım için uygun olabilecek bir işletim sistemi arıyorum.
Arayüz konusunda MacOS'u çok beğeniyorum, bunu anımsatan bir işletim sistemi var mı?

Ayrıca ChromeOS'a Windows 10'dan geçiş yapmayı bilen arkadaşlar varsa anlatabilirlerse sevinirim.

Merhaba bilgisayarımda modifikasyonlu bir Windows 10 sürümü kullanıyorum, fakat bir süredir ChromeOS işletim sistemini deneyimlemeyi istiyorum.
Bilgisayarda oyun oynamak gibi bir isteğim yok, genellikle gündelik kullanım için uygun olabilecek bir işletim sistemi arıyorum.
Arayüz konusunda MacOS'u çok beğeniyorum, bunu anımsatan bir işletim sistemi var mı?

Ayrıca ChromeOS'a Windows 10'dan geçiş yapmayı bilen arkadaşlar varsa anlatabilirlerse sevinirim.

ChromeOS istediğiniz deneyimi size sağlayamaz.

Linux dağıtımlarına göz atın derim.

Hemen hemen her dağıtım için macOS düzenlemesi mevcut. Özellikle GNOME masaüstü ortamına yapılan temalandırma hem yapısal benzerliği hem de uyugunluğu nedeniyle fazlasıyla güzel oluyor. Tabii ki Xfce, KDE, cinnamon ve Mate gibi diğer bir sürü masaüstü ortamı için de macOS düzenlemesi yapılıyor.

Başlangıç için Linux Mint dağıtımına bakabilirsiniz. Düzenlemeler için de YouTube üzerindeki rehberlerden faydalanabilirsiniz. Tavsiyem ben her ne kadar sevemesem de hem hafif hem de kolay özelleştirilebilir Xfce sürümüdür. Eğer GNOME ile tam bir Mac düzenlemesi yapmak istiyorsanız da birkaç kod ile GNOME'u sisteminize kurabiliriz.

Son düzenleme:
RAM: HyperX 2x8: 16 GB.
İşlemci: Intel i3-9100F.
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050.

Her Linux dağıtımını ve arayüzünü rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tabii tavsiyem başlangıç için demin de dediğim gibi Linux Mint ve Pop!_OS! Dışında şimdilik başka bir dağıtım tercih etmeyin.

Linux Mint'in 3 farklı arayüz sürümü için de macOS yapılandırması mevcut ama en iyi sonuç Xfce ve Mate sürümlerinde elde edilir büyük ihtimalle. Eğer Mac'e en yakın deneyimi elde etmek isterseniz de GNOME'u rahatlıkla Linux Mint'e kurabilirsiniz.

Pop!_OS! Dağıtımının arayüzü, bir GNOME çatalı olan cosmic. Ama kendisini çok az kullandım ve GNOME ile aynı yöntemlerle temalandırma yapılır mı emin değilim. Ona da gene çok rahat bir şekilde GNOME kurabilirsiniz.

Teşekkür ederim, farklı tavsiyesi olan var mı arkadaşlar?
Kullanışlılığı tartışılsa da ElementaryOS muhtemelen sizi memnun edebilir. Bu konuda istediğiniz tarz tema seçenekleri anlatılmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı