macOS benzeri işletim sistemi önerileri

emre keskin

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi günler. macOS işletim sistemini beğenen birisiyim fakat bilgisayarıma kuramıyorum 2-3 kere denemelerim oldu fakat başarısız oldum. Bu başarısızlıkların sebebini SSD diskim olmadığına bağlıyorum. Forumdaki konuları gezerken macOS'un sadece HDMI girişi ile çalıştığını gördüm bu sebeple farklı bir işletim sistemi aramaktayım. Sizden isteğim macOS Catalina benzeri bir işletim sistemi önermeniz ve benim bilgisayarıma uyumlu işletim sistemi benim oyunla falan işim olmaz, işim çizim video düzenleme ve video izleme.
  • İşlemci: Intel Core i3-4130
  • Anakart: ECS H81H3-M4
  • RAM: DDR3 4 GB HyperX RAM
  • Ekran kartı: Intel HD Graphics 4400
  • Ses kartı: VIA VT1705CF
  • Depolama: WDC 465 GB HDD
  • Monitör: BenQ VL-2040TA (sadece VGA girişi var, HDMI girişi yok)

Son düzenleyen: Moderatör:
KDE5'i, macOS'a benzetmek için bir tık Linux bilgisine ihtiyaç var. Yeni başlayan kullanıcının hemen yapabileceği bir şey değil. Bütün Linux dağıtımları macOS'a benzetilebilir. Ancak en çok benzeyenler:
  • TrentaOS (benziyor ancak tavsiye etmem)
  • ElementaryOS (Trenta'ya göre daha az benziyor ancak tavsiye ederim)
  • Gmac (benziyor, kullanmadım)
  • DeepinOS (gayet hoş gözüken bir dağıtım, tavsiye edebilirim ancak RAM'inizi biraz çok kullanabilir)

Son düzenleyen: Moderatör:
KDE5'i, macOS'a benzetmek için bir tık Linux bilgisine ihtiyaç var. Yeni başlayan kullanıcının hemen yapabileceği bir şey değil. Bütün Linux dağıtımları macOS'a benzetilebilir. Ancak en çok benzeyenler:
  • TrentaOS (benziyor ancak tavsiye etmem)
  • ElementaryOS (Trenta'ya göre daha az benziyor ancak tavsiye ederim)
  • Gmac (benziyor, kullanmadım)
  • DeepinOS (gayet hoş gözüken bir dağıtım, tavsiye edebilirim ancak RAM'inizi biraz çok kullanabilir)
Eskide kaldı sanırım ama bir de Pear Linux vardı.

Öncelikle herkese iyi günler. macOS işletim sistemini beğenen birisiyim fakat bilgisayarıma kuramıyorum 2-3 kere denemelerim oldu fakat başarısız oldum. Bu başarısızlıkların sebebini SSD diskim olmadığına bağlıyorum. Forumdaki konuları gezerken macOS'un sadece HDMI girişi ile çalıştığını gördüm bu sebeple farklı bir işletim sistemi aramaktayım. Sizden isteğim macOS Catalina benzeri bir işletim sistemi önermeniz ve benim bilgisayarıma uyumlu işletim sistemi benim oyunla falan işim olmaz, işim çizim video düzenleme ve video izleme.
Elemantary OS veya Deepin deneyebilirsiniz. Ya da @tristessehivernale hocamızın dediğini uygulayabilirsiniz Kubuntu v.b distro kurarak. Aynı zamanda Ubuntu 16.04 LTS'i macOS'e de benzetebilirsiniz. Ama ''benzetme'' işlemi biraz teknolojiden anlayanlar için. Eğer anlamıyorsanız böyle işlerden direkt ElemantaryOS ya da Deepin yükleyebilirsiniz. Eğer hiç işletim sistemi yüklemek istemiyorsanız Windows 10'u da macOS'e benzetebilirsiniz ama Linux dağıtımları kadar iyi ve stabil olmaz.

elementary OS dağıtımını deneyebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı