macOS benzeri Linux dağıtımı önerisi

XFCE için yaptım. Muhteşem güzel oldu!
Bende xfce için pantheon olana benzettim sadece altdaki rıhtımı sol tarafa aldım tadından yenmiyor bu arada örnek aldığım ekran görüntüsü bu:

2020-12-21 18-42-15 ekran görüntüsü.png

Elementary OS 5 ile şimdilik idare etmeni ve 6. sürümü çıkınca (çıkması çok yakın) ona geçmeni öneririm. Hayalindeki dağıtım diyebilirim. 5. sürüm Ubuntu 18.04 tabanlı ama yeni sürüm bir kaç aya çıkar. Ubuntu tabanlı hiçbir şeyin seni yazılım tarafında yarı yolda bırakacağını sanmıyorum ki Ubuntu çoğu firmanın desteklediği yegane taban.

Elementary OS 5 ile şimdilik idare etmeni ve 6. sürümü çıkınca (çıkması çok yakın) ona geçmeni öneririm. Hayalindeki dağıtım diyebilirim. 5. sürüm Ubuntu 18.04 tabanlı ama yeni sürüm bir kaç aya çıkar. Ubuntu tabanlı hiçbir şeyin seni yazılım tarafında yarı yolda bırakacağını sanmıyorum ki Ubuntu çoğu firmanın desteklediği yegane taban.
Ubuntu 18.04 hatta 18.10'da olabilir ama güncelliğini koruyor.
Sürücüler falan güncel oluyor.

Disk küçültme boyutu fazla düşük konusundaki sorunu halledebilirsem eOS veya Linux Mint Cinnamon indireceğim ama bunu bir türlü çözemedim :(.

Deepin'i şu yüzden önermem ki QT tabanlı bir masaüstü ortamı kullanıyor. GTK tabanlı olmayan hiçbirşeyin kullanılmasından yana değilim. Sadece karışıklığa sebep oluyor. Adam akıllı bir unify yolu bulunmadıkça ben QT'den uzak duracağım. Kvantum var ve KDE'de GTK teması ayarları var ama hala yeterli bulmuyorum. Native app hissiyatı vermiyor hala.

Deepin'i şu yüzden önermem ki QT tabanlı bir masaüstü ortamı kullanıyor. GTK tabanlı olmayan hiçbirşeyin kullanılmasından yana değilim. Sadece karışıklığa sebep oluyor. Adam akıllı bir unify yolu bulunmadıkça ben QT'den uzak duracağım. Kvantum var ve KDE'de GTK teması ayarları var ama hala yeterli bulmuyorum. Native app hissiyatı vermiyor hala.
Yeniler bu tür şeylere pek takmazlar, zaten zamanla neyi kullanacağı bilir. Ben duruma göre bir öneri yaptım.

PearOS diye bir dağıtım var, fakat çok dandik ve hantal bir dağıtım kendisi.

ZorinOS'un macOS teması içeren sürümü paralı, o yüzden tercih etmem şahsen fakat Core sürümünü kurup özelleştirme yapılabilir.

elementaryOS da güzel fakat tavsiye etmiyorum, çok iyi de bir dağıtım değil bana göre.

Deepin gayet güzel ve macOS'a benzeyen bir dağıtım, şahsen ben bunu tercih ederim.

İstersen KDE Plasma içeren, ki benim tavsiyem KDE neon, kurup özelleştirme yaparak da kullanabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı