macOS Big Sur için hazırlıklar

Yiğit Gençer

Kilopat
Makaleler
9
Yer
Türkiye
Daha fazla  
10 Kasım 2020 tarihinde yapılan Apple Event etkinliğinde macOS Big Sur için çıkış günü 12 Kasım 2020 tarihi olarak belirlendi. Tabii ki de her şey gününde hazır olsun diye uğraşmaya başladım. Hızlıca 2 güne kadar EFI dosyaları tüm işlemci için yetiştirmek zor olabiliyor ama sizler için en geç 14 Kasım 2020 tarihinde Big Sur imajı sizlerle birlikte olacaktır. Apple'ın bu sene tam sürümü çıkacak olan Big Sur gerçekten beni Catalina veya Mojave gibi sistemler tanıtılacağı zamanki gibi heyecan uyandırmamıştı. Sizlere bu imajı hazırlarken yaptığım tüm adımları paylaşacağım. Beni takipte kalmayı unutmayın. Herkese iyi Technopat'lı günler. :):):):):)

Desktop EFI:
Intel:
Ivy bridge EFI oluşumu: Tamamlandı.
Haswell EFI oluşumu: Tamamlandı.
Skylake EFI oluşumu Tamamlandı.
Kabylake EFI oluşumu: Tamamlandı.
Coffee Lake EFI oluşumu: Tamamlandı.
Comet Lake EFI oluşumu: Tamamlandı.

Intel HEDT EFI dosyaları bitti.

AMD:
Bulldozer(15h) ve Jaguar(16h) için çalışmalara başlandı. (Bu gidişle 2-3 güne kadar yayında. Sizleri bu kadar beklettiğim için şimdiden özür dilerim.)

Laptop EFI:
3. ve 10. nesil ve arasında kalan EFI dosyaları bitti. 1-2. Nesil EFI dosyaları yoktur.

Not: Mega üzerinde yüklemeler sıkıntı çıkartabiliyor, haklısınız ama 2-3 Aralık 2020 tarihinde modem değişecek ve Google üzerinden alan alacağım ama yeni gelecek olan imajı Google Drive üzerine 2 part halinde yüklemeyi düşünüyorum. Bu konu hakkında tavsiyeleriniz varsa belirtiniz lütfen. Sonuçta bu imajlar sizin için hazırlanıyor. :):):):)

Son düzenleme:
Apple'ın en kararlı sürümü olan Big Sur Mac'ler üzerine yüklemek için hazır durumda. Hackintosh'lar için imajımız 15 Kasım yayınlanacaktır.
Big Sur çıktı. Eğer OpenCore ve kextleriniz güncelse şimdiden yükleyebilirsiniz Catalina kullanıcıları.

Son düzenleme:
AMD Ryzen destekli imajı sabırsızlıkla bekliyorum hocam, bu imaj için tahmini bir tarih verebilmeniz mümkün müdür?

Kolay gelsin.

AMD Ryzen destekli imajı sabırsızlıkla bekliyorum hocam, bu imaj için tahmini bir tarih verebilmeniz mümkün müdür?

Kolay gelsin.

Tahmini bir tahmin veremeyeceğim çünkü ben de TürkNet üzerinden tarih bekliyorum. Daha belgeler ulaşmamış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tahmini bir tahmin veremeyeceğim çünkü ben de TürkNet üzerinden tarih bekliyorum. Daha belgeler ulaşmamış.

Peki hazırlamış olduğunuz 11.0.1 public beta imajıyla kurulum yapıp daha sonra kararlı sürüme yükseltmem mümkün müdür?

Peki hazırlamış olduğunuz 11.0.1 public beta imajıyla kurulum yapıp daha sonra kararlı sürüme yükseltmem mümkün müdür?

Tabii ki de mümkün ama OpenCore'u sitemiz üzerinden güncelleyiniz.

Tabikide mümkün ama OpenCore'u sitemiz üzerinden güncelleyiniz.
Teşekkür ederim hocam ama MEGA üzerinden indirme yapamıyorum maalesef, MEGA Sync uygulaması ile indiriyor olmama rağmen "transfer quota exceeded" hatası almaktayım. Ücret ödemekten başka şansımız yok gibi duruyor :(

Yeni imajı 4-5 part halinde Google üzerine yükleme yapacağım.
Tahminen bu hafta sonunda internet servis sağlayıcısını değiştirmiş olurum.
Teşekkür ederim hocam ama Mega üzerinden indirme yapamıyorum maalesef, Mega Sync uygulaması ile indiriyor olmama rağmen "transfer quota exceeded" hatası almaktayım. Ücret ödemekten başka şansımız yok gibi duruyor :(

2-3 güne kadar bitecek.
AMD işlemciler için EFI dosyası yapımı bitti. Şimdi imajı oluşturmaya geçtim.

Son düzenleme:
Yeni imajı 4-5 part halinde Google üzerine yükleme yapacağım.
Tahminen bu hafta sonunda internet servis sağlayıcısını değiştirmiş olurum.

2-3 güne kadar bitecek.
AMD işlemciler için EFI dosyası yapımı bitti. Şimdi imajı oluşturmaya geçtim.
Takipteyim, farklı imajlar kullanıp yüklemeye çalıştım üzerinde tam birgün uğraştım fakat sonuç olumsuz. Sizin imaj ve EFI'yi bekliyoruz.

Geri
Yukarı